Projekt wnętrz Domu Z jest rozwinięciem projektu przebudowy budynku z lat 70 i 90, który powstał w pracowni STOPROCENT Architekci. Projektanci zdecydowali się na ograniczone i proste środki wyrazu: jesionowe parkiety , białe ściany, miękkie faktury. Projektanci wyszli z nieco paradoksalnego założenia, że główną rolę we wnętrzach powinno odegrać bardzo atrakcyjne zewnętrze. Piękne wysokie drzewa i krzewy znajdujące się w najbliższym otoczeniu budynku, stają się za pośrednictwem wielkich okien główną atrakcją we wnętrzach.
Wnętrza domu Z
Projekt: STOPROCENT Architekci s.c. | Przemek Kaczkowski, Magdalena Morelewska
Zespół projektowy: Przemek Kaczkowski, Magdalena Morelewska
Współpraca: Piotr Krawczyk
Lokalizacja: Zalesie Górne, województwo mazowieckie
Dom Z – Projekt przebudowy domu pracowni STOPROCENT Architekci – zobacz więcej!
Wnętrza domu Z
Dom składa się z trzech brył, jednej przeznaczonej dla rodziców , drugiej przeznaczonej dla córek w wieku wczesnoszkolnym i trzeciej – wspólnej dla wszystkich mieszkańców.
Główne wejście do budynku umieszczono centralnie. Prowadzi przez wiatrołap z ukrytą za lustrem garderobą. Ściany pomieszczenia hallu są wykończone drewnianymi listewkami, które płynnie przechodzą z formy wieszaka na niewielką ławeczkę do zakładania butów.
Przez rozsuwane drzwi możemy przejść do salonu . Trzeba zejść kilka schodków, bo salon znajduje się na poziomie tarasów zewnętrznych sąsiadując bezpośrednio z ogrodem. Część schodów wyposażono w miękkie poduszki i przeznaczono na dodatkowe miejsce do siedzenia
Ściany salonu poniżej poziomu parteru wykończone są panelami fornirowanymi z drewna jesionowego. Część wypoczynkową z sofą Natuzzi i fotelami zaznaczono w suficie lampą z wieloma źródłami światła (Seletti Mamman Dimmable).
Część otwarć prowadzących z salonu do dalszej części domu została wykończona pionowymi ażurowymi panelami z drewnianym i stalowym wykończeniem.
Kuchnia i jadalnia zorganizowana jest wokół ciemnego trzonu, jaki stanowią schody do sypialni rodziców i wysoka zabudowa kuchenna. Kuchnię zaprojektowano w oparciu o neutralną linię mebli z IKEA wzbogaconą o drobne dodatki. W jadalni główną rolę odgrywa duży drewniany stół z firmy Stalodrzew i wiszące z sufitu papierowe lampy.
Łazienka na parterze, choć przeznaczona głównie dla gości, jako jedyna posiada pełnowymiarową wannę.
Na podłodze przewidziano płyty z wielkoformatowego gresu Laminam . Na ścianach zastosowano system do pomieszczeń mokrych Beckres. Zabudowa meblowa jest zestawieniem spokojnych, błyszczących płaszczyzn z lakierowanego MDF-u z fornirowanymi naturalnym drewnem wnękami różnej wielkości.
Na poddaszu zaprojektowano sypialnie. Sypialnia rodziców ma drewniany podest, na którym stanęło szerokie łóżko Ingram z firmy Noti . Cała ściana u wezgłowia została wykończona welurowymi tapicerowanymi panelami. Pozostałe ściany wykończono tapetami o oszczędnym geometrycznym wzorze. Sypialnia rodziców posiada wydzieloną garderobę i łazienkę o kontrastowym, czarno-białym minimalistycznym charakterze. Ciemną podłogę ze spieków kwarcowych zestawiono z białymi ścianami, na tle których pojawiają się czarne ramy wokół – lustra, przegrody prysznicowej czy obrazów.
Sypialnie dzieci mają mniej surowy charakter. Przewidziano biurka z firmy Stalodrzew oraz szafki i półki z IKEA. Ulubione kolory pojawiają się w postaci dodatków takich jak półka czy fotel. Miękkie wykładziny na podłodze i graficzne tapety dopełniają całości. Najweselsza jest łazienka ze ścianami w „dziewczyńskie” wzorki i meblami w odcieniach delikatnego różu.
Część dziecięca ma swoją własną klatkę schodową . Wspornikowe schody mają zaprojektowane drewniane wykończenie i szklaną balustradę, tak by wprowadzić jak najwięcej światła do wnętrza.