W ostatnich miesiącach zakończyła się budowa budynku mieszkalnego projektu biura AMAYA ARCHITEKCI. Ze względu na charakter okolicy, głównym założeniem było zaprojektowanie niewielkich mieszkań o wysokiej jakości części wspólnych. Kolorystyka elewacji – utrzymana o odcieniach brązów i beżów – nawiązuje do okolicznej zabudowy.
Budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Sobocińskiego 10 w Katowicach
Projektant: AMAYA ARCHITEKCI | Ul. Johna Baildona 24c/10 40-115 Katowice, biuro@amayaarchitekci.pl, tel. 609 99 68 18
Zespół autorski: Bartosz Majewski, Agnieszka Majewska
Współpraca autorska: Stanisław Jasik
Asystenci: Paulina Słocińska, Aneta Nowakowska, Paweł Pantke
Autor zdjęć: Tomasz Zakrzewski
Inwestor: BDInwestor Sp. Z o.o. | ul. Wincentego Pola 32a, 40-596 Katowice
Budynek mieszkalny w Katowicach
Budynek zlokalizowany jest w dzielnicy Katowice-Piotrowice, ok. 7 km na południe od centrum Katowic, w odległości ok. 100 metrów od drogi krajowej Katowice-Wisła popularnie zwanej „Wiślanką”. Bezpośrednie otoczenie budynku stanowi zróżnicowana zabudowa mieszkaniowa: od strony zachodniej jest to osiedle średniowysokich budynków z wielkiej płyty z lat 70 i 80 XX w., w pierzei ul. Sobocińskiego i Fredry jest to zabudowa jednorodzinna niska oraz trzy i czterokondygnacyjne „familoki” z elewacjami z cegły. Budynek usytuowano na skrzyżowaniu ulic Sobocińskiego i zaczynającej się w tym miejscu ulicy Fredry.
Ten fragment miasta nie jest objęty planem miejscowym, dlatego koniecznym było uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Analiza urbanistyczna otoczenia wskazała na możliwość budowy budynku średniowysokiego, 7-kondygnacyjnego. Wymóg jednego miejsca postojowego na jedno mieszkanie w połączeniu z niewielką działką o powierzchni 1712 m2 oraz z faktem występowania wysokiego poziomu wód gruntowych spowodował konieczność przeznaczenia kondygnacji piwnic i parteru na garaże dla mieszkańców. Ze względu na ograniczoną możliwość wjazdu na kondygnację podziemną zdecydowano się na zaprojektowanie dwóch odrębnych wjazdów do każdego z garaży zlokalizowanych od strony wschodniej i południowej.
Budynek ostatecznie mieści 40 mieszkań, 40 miejsc postojowych dla samochodów oraz przestrzenie pomocnicze. Ze względu na charakter dzielnicy założeniem było zaprojektowanie mieszkań niewielkich, w większości o powierzchni 30-50 m2, o podstawowym standardzie, natomiast o wysokiej jakości części wspólnych.
Zaprojektowano mieszkania 2-, 3-, i 4-pokojowe o powierzchni od 34,35 do 83 m2. Układ mieszkań pozwala na ich łączenie. Każde mieszkanie posiada obszerny balkon lub taras.
Typologicznie budynek jest punktowcem i tarasowcem. Aby racjonalnie wykorzystać działkę, rzuty kondygnacji są dość głębokie, jak na budownictwo mieszkaniowe – ok. 25x30m.
Centralny rdzeń budynku wykorzystano na komunikację poziomą , klatkę schodową, windę oraz na zespoły komórek lokatorskich, zlokalizowanych na każdej kondygnacji bezpośrednio przy mieszkaniach, co było sporym atutem przy zakupie mieszkań.
Dookoła centralnego rdzenia rozmieszczone są mieszkania, od dwóch w przypadku penthouse’u, aż do jedenastu w przypadku niższych kondygnacji. Ze względu na analizę zacieniania, budynek jest ukształtowany tarasowo, każda kolejna wyższa kondygnacja jest mniejsza w obrysie. Pozwala to również na optycznie rozbicie bryły budynku i dopasowanie jego skali do otaczających budynków.
Budynek stanowi dominantę w otoczeniu, szczególnie południowo-wschodni narożnik podkreślony został powtarzającymi się narożnymi balkonami z balustradami z płyty żywicznej typu TRESPA. Wejście do budynku podkreślone jest rzędem stalowych słupów stanowiących konstrukcyjne podparcie narożnika oraz element architektoniczny powtarzającego się na budynku motywu kolorowego kodu kreskowego.
Układ mieszkań zmienny na co drugiej kondygnacji pozwolił na uzyskanie efektu naprzemiennego rytmu okien i balkonów. Kolorystyka elewacji jest utrzymana w brązach i beżach z akcentami bieli i żółci. Kolorystyka nawiązuje do otaczających budynków o ceglanych lub tynkowanych elewacjach i kontrastujących z elewacjami kolorach okien.
We wnętrzach części wspólnych zastosowano żywe kolory oraz nowoczesne liternictwo. Każde piętro wyróżnione jest innym kolorem w celu ułatwienia orientacji na poszczególnych piętrach. Posadzki wykonano z nawierzchni poliuretanowej.
W budynku zastosowano wentylację hybrydową.