Centrum Społeczności Wiejskich Nokha położone jest w regionie pustynnym w Indiach. Rozległa, spiralna bryła zaprojektowana przez biuro Sanjay Puri Architects wznosi się otaczając całą działkę i tworząc otwarty dziedziniec. Budynek z ogrodami na dachu, charakterystycznymi ekranami i otwartym audytorium tworzy lokalne centrum aktywności dla mieszkańców w każdym wieku z okolicznych wiosek.
Nokha Village Community Centre
Lokalizacja: Silwa-Mulwas, Nokha, Rajasthan, Indie
Inwestor: Padam Interiors
Projekt: Sanjay Puri Architects
Główny architekt: Mr. Sanjay Puri
Zespół projektowy: Omkar Rane, Madhavi Belsare , Arjun Gupta
Konstrukcja: Vijaytech Consultants Pvt. Ltd
Główny wykonawca: Jagram Suthar
Koszt: USD10,85,816
Zdjęcia: Mr. Vinay Panjwani
Źródło: v2com
Nokha Village Community Centre
Nokha to dzielnica w Radżastanie, która obejmuje 144 małe wioski. Analizy okolicy oraz istniejących obiektów w szkolnych wioskach i ich okolicach wykazały potrzebę stworzenia centrum społecznego dla wszystkich grup wiekowych. Intencją inwestorów było stworzenie pomnika dla ich ojca, Padmaramji Kularii.
Główny budynek w kształcie spirali stał się pochylonym ogrodem, który pełni funkcję przestrzeni do rekreacji i spotkań, a także oferuje widoki na otaczający pustynny krajobraz. Pod ogrodem, po wschodniej stronie, znajduje się małe muzeum, a w wyższej zachodniej części – cyfrowa biblioteka dla dzieci. Południowa powierzchnia jest otoczona wałem ziemnym pokrytym trawą, który ma na celu ograniczenie przegrzewania pomieszczeń w odpowiedzi na pustynny klimat, w którym temperatury wynoszą od 35 do 40°C przez 8 miesięcy w roku. Budynek tworzy otwarty dziedziniec z amfiteatrem, który stanowi przestrzeń do występów muzycznych, wykładów i interakcji społecznych.
Owalna biblioteka jest osłonięta naturalnymi ekranami z piaskowca, zaczerpniętymi z tradycyjnej architektury Radżastanu, a kamień pochodzi z najbliższej okolicy. Ekrany ograniczają dopływ gorących promieni słonecznych i tworzą różnorodne wzory światła i cieni przez cały dzień. Biblioteka obsługuje wszystkie szkoły w regionie, z których większość nie posiada własnych.
Aby ułatwić obsługę dużych zgromadzeń, wzdłuż wejścia od strony północnej znajduje się blok usługowy, w którym mieszczą się kawiarnia, toalety, magazyny oraz parking. Muzeum jest oświetlane pośrednio przez wykrojone wnęki w wałach ogrodowych dachu.
Ogrody na dachu, kamienne ekrany, dziedziniec skierowany na północ oraz południowy wał z trawy razem redukują stopień nagrzewania budynku, czyniąc przestrzenie energooszczędnymi. Gromadzona deszczówka i recykling wody sprawiają, że budynek oraz jego konstrukcja są zgodne z ideą zrównoważonego projektowania, a sam obiekt został wybudowany przez lokalnych rzemieślników i pracowników kontraktowych, z materiałów dostępnych w regionie.
Obiekt o powierzchni użytkowej 810 m² pokrywa bardzo duży ogród na dachu, dużą jego część zajmuje również otwarte audytorium, dzięki czemu, oprócz zamkniętych przestrzeni, całość tworzy przestrzeń użytkową cztery razy większą niż powierzchnia zabudowana.