Kompleks leśnych apartamentów wraz z przestrzenią SPA zbudowany został z prefabrykowanych modułów zaprojektowanych przez zespół Ark-shelter i wykonanych dla hotelu Bjornson. Obiekty zlokalizowane w Niżnych Tatrach tworzą ekologiczne założenie, nie tylko ze względu na ochronę drzew, pomiędzy którymi usytuowano poszczególne moduły, ale również z uwagi na minimalny kontakt z podłożem dzięki posadowieniu na palach. Przyroda nieustannie przepływa pod budynkami i oddycha, a zielony dach każdego z domków wzbogaca istniejący biotop.
Kompleks leśnych apartamentów w Niżnych Tatrach
Lokalizacja: Niżne Tatry – Jasná, Dolina Demianowska, Słowacja
Projekt: Ark-shelter
Autorzy: Michiel De Backer, Viktor Mikovčák, Martin Mikovčák
Klient / Współpraca: Hotel Bjornson (Klient, doradca programowy)
Biuro inżynierskie: Archekta
Powierzchnia zabudowy: Kabiny mieszkalne: 11 x 75 m² / Moduły Wellness: 4 x 20 m²
Zdjęcia: BoysPlayNice
Niezwykły kompleks leśnych apartamentów i SPA w Niżnych Tatrach
Inwestor miał jasny pomysł na zorientowanie w jednym kierunku dwuosobowych kabin, umieszczonych w otoczeniu głównego budynku hotelowego. Wszystkie domki składają się z dwóch niezależnych modułów. Każdy z nich posiada własne niezależne mieszkanie składające się z sypialni-salonu, pokoju dziecięcego, przedpokoju oraz łazienki. Każdą z tych dwóch oddzielnie funkcjonujących jednostek można połączyć w jedną, przesuwając ściankę działową salonów, tworząc przestronną centralną przestrzeń, w której dwie rodziny mogą wspólnie spędzać czas. Poszczególne mieszkania zaprojektowane zostały w postaci lustrzanych i przesuniętych modułów różniących się większą łazienką czy dodatkowym balkonem, dzięki czemu zróżnicowano formę i charakter obiektów.
Domki położone są w lesie, odwrócone od siebie w stronę drzew lub stoku narciarskiego. To właśnie bezpośredni kontakt ze stokiem narciarskim tworzy niepowtarzalny klimat ośrodka.
Dzięki rozmieszczeniu modułów, które zapewniają prywatność i spokój na wyciągnięcie ręki od głównego budynku hotelu, goście, którzy przebywają w lesie, znajdują się jednocześnie w centralnej części ośrodka narciarskiego Jasná. Architekci z Ark-shelter zaprojektowali również rozbudowę hotelowej restauracji oraz leśną przestrzeń wellness zbudowaną z czterech modułów, które tworzą zespół saun i pokoi relaksacyjnych z masażystą.
O pracowni Ark-Shelter
Architekci z Ark-Shelter swoją działalność zaczynali jeszcze jako studenci architektury kilka temu, zastanawiając się nad sposobem życia w obecnych czasach. W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie ludzie wpadli w ciągłą pętlę presji i terminów, powodujących stres i psychiczne obciążenie. Projektanci znaleźli sposób na ucieczkę od stresującego życia i powrót do korzeni.
Wierzymy, że włączając naturę z powrotem do naszego życia, ludzie znajdą przerwę od codziennych zmagań, której tak bardzo potrzebują – opowiadają twórcy efektownych kabin.
Tak narodziła się filozofia Ark-shelter i powstała pierwsza kompaktowa kabina. Młodzi projektanci zintegrowali wszystkie niezbędne funkcje, których potrzebujemy, aby przetrwać w sercu natury, zaczynając od sieci z panelami słonecznymi, bateriami i systemami odzysku wody. Zaprojektowane przez nich kabiny zostały rozmieszczone w różnych lokalizacjach – na otwartych polach, w lasach, na terenie stoków narciarskich, na jeziorach czy na szczytach istniejących budynków.
Zrealizowane obiekty uświadomiły nam, że musimy zmienić punkt widzenia. Obecnie postrzegamy nasze kabiny bardziej jako moduły, ponieważ możemy je również dodawać jako rozszerzenie istniejących funkcji lub tworzyć jeszcze większe budynki. Dziś nadal poruszamy się naprzód jako hybryda pracowni i warsztatu architektów oraz rzemieślników, badając granice możliwości naszego systemu zabudowy modułowej – dodają architekci.