Dom No.1 w Warszawie – ARTECTONICA

Dom No.1 położony jest w warszawskiej dzielnicy Wawer, której znaczną część stanowią tereny zielone a architekturę cechuje niska zabudowa willowa. Dojazd do działki od strony północnej oraz jej regularny kształt umożliwiają otwarcie domu na ogród z widokiem na otaczające lasy.

Projekt domu wykonała Autorska Pracowni Projektowa ARTECTONICA założona przez Ewelinę Jaskulską w 2012 roku. Działalność biura obejmuje projektowanie w różnej skali: od instalacji artystycznych do architektury i urbanistyki.


Dom No.1
Autorzy: ARTECTONICA | Autorska Pracownia Projektowa | Ewelina Jaskulska
Lokalizacja: dzielnica Wawer, Warszawa
Projekt: 2015

 

Dom No.1 w Warszawie. Projekt: Autorska Pracownia Projektowa ARTECTONICA

Dom No.1 w Warszawie. Projekt: Autorska Pracownia Projektowa ARTECTONICA

Dom No.1 w Warszawie. Projekt: Autorska Pracownia Projektowa ARTECTONICA

Dom no.1 w Warszawie


Forma projektowanego domu oparta jest o kształt litery L. Kształtują ją dwie przecinające się bryły, z których każda ma inną funkcję. W części wyższej, równoległej do ulicy, zaprojektowana została strefa dzienna. Niższa bryła, wbijająca się w strefę dzienną,  nadwieszona lekko nad terenem, to część nocna.

Od strony ulicy dom jest całkowicie zamkniętą formą. Pełna ściana stanowi barierę wizualną dla przechodniów, zapewniając tym samym intymność swoim mieszkańcom. Jedynym akcentem w bryle jest wycofanie części ściany, które nakierowuje na  wejście do domu.

Strefa dzienna

Salon, jadalnia i kuchnia to przestrzenie dwukondygnacyjne otwierające się dużymi przeszkleniami na ogród. Taka południowo zachodnia ekspozycja zapewnia dużą ilość światła dziennego. Jednocześnie duże przeszklenia nadają całej formie lekkości i dają możliwość przenikania się projektowanego obiektu z zielenią.

Nad częścią strefy dziennej znajduje się antresola. Idąc galerią, na której wyeksponowane są obrazy i fotografie, docieramy do domowej sali kinowej. Galeria dodatkowo jest doświetlona świetlikiem dachowym.

Strefa nocna

Wszystkie sypialnie mają wschodnią wystawę, tak aby rano słońce wnikało do pomieszczeń. Od ogrodu oddziela je przeszklony, galeriowy korytarz.
Dom zaprojektowany  jest w klasycznych barwach bieli i szarości.


Powierzchnia działki: 1452 m2
Powierzchnia zabudowy: 300 m2
Kubatura całkowita: 1423 m3
Powierzchnia całkowita: 393 m2
Powierzchnia użytkowa: 309 m2
 

Dom No.1 w Warszawie. Projekt: Autorska Pracownia Projektowa ARTECTONICA


Zobacz: Projekty nowoczesnych domów jednorodzinnych na portalu Archinea!


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.