Dom – Rama. Projekt: 81.WAW.PL

Niekonwencjonalne podejście do projektowania domów staje się coraz bardziej popularne, głównie dzięki rosnącej odwadze inwestorów. Zwracają oni uwagę na oryginalność i styl, dlatego nie chcą kupować gotowego, sztampowego  projektu. Zależy im na wyjątkowości i wyróżnieniu się wśród okolicznych zabudowań.


Projekt: Dom – Rama
Architekci:
81.WAW.PL sp. z o.o.
Projekt: 2013

 

Dom – Rama. Projekt: 81.WAW.PL

Dom – Rama

Idealnym przykładem nowoczesnej realizacji jest dom-rama. Projekt warszawskiej pracowni 81.WAW.PL został oparty na niekonwencjonalnych założeniach. Konstrukcja prostopadłościennej bryły nawiązuję do PRL-owskiej kostki mazowieckiej. Nazwa domu odnosi się do otoczenia, w jakim będzie położony – rama stanowi kadr malowniczego krajobrazu, jaki roztacza się przez dominujące przeszklenia. Najważniejszą, centralną częścią budynku jest dwukondygnacyjny salon przeszklony z obydwu stron, dzięki czemu jest on maksymalnie otwarty na otoczenie. Dodatkowo, przeszklenia te można złożyć, tworząc z salonu swego rodzaju zadaszony „taras”. Takie rozwiązanie sprawia, że budynek wygląda jakby nie miał innych okien poza tym jednym – centralnym. – Okna w budynku to zabawa modułem kwadratu. Od strony wjazdowej w prawym narożniku budynku powstała ażurowa perforacja, za którą kryją się okna doświetlające wnętrze – podkreśla Anna Paszkowska-Grudziąż, architektka z pracowni 81.WAW.PL.

 

Dom – Rama. Projekt: 81.WAW.PLDom – Rama. Projekt: 81.WAW.PL

Na parterze zostały zaaranżowane: salon, jadalnia, kuchnia, toaleta dla gości oraz garaż i pomieszczenie gospodarcze. Na piętrze zlokalizowano natomiast dwie sypialnie dla dzieci z własnymi łazienkami oraz sypialnię małżeńską, również z oddzielną łazienką. Do sypialni rodziców dzieci mają dostęp przez  „mostek”, który przecina salon.

Innowacyjność realizacji przejawia się także w dbałości o środowisko i zastosowaniu energooszczędnych materiałów. – Cały dom obłożony jest blachą typu Corten, która charakteryzuje się podwyższoną odpornością na warunki atmosferyczne – opowiada Rafał Grudziąż, współautor projektu z pracowni 81.WAW.PL. – Na jej powierzchni formuje się warstwa patyny, która spowalnia proces korozji. Ponadto wpływa korzystnie na środowisko, gdyż stal tego typu nie wymaga dodatkowej obróbki w trakcie produkcji i eksploatacji – dodaje. Biorąc pod uwagę wszystkie koszty w ciągu całego cyklu życia produktów zastosowanie tego materiału przynosi znaczne korzyści finansowe.

Dom-rama to nie tylko przykład oryginalnej i stylowej architektury, ale także zmieniających się trendów w budownictwie. Dzięki odważnym projektom oraz inwestorom otwartym na nowe kierunki i rozwiązania możemy spodziewać się coraz większej liczby ciekawych budynków mieszkalnych, które będą mogły konkurować z zagranicznymi realizacjami.

Dom – Rama. Projekt: 81.WAW.PL

Dom – Rama. Projekt: 81.WAW.PL

Dom – Rama. Projekt: 81.WAW.PL

Zobacz: 81.WAW.PL w katalogu „Polscy Architekci”!


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.