Dom za ścianą – rzeźbiarska elewacja i urokliwe patio

Małżeństwo po 50-tce zamarzyło o parterowym domu z ceglaną elewacją. Wyzwaniem okazało się usytuowanie budynku na działce z głównym wjazdem i drogą dojazdową od strony południowo-zachodniej. Architekci ze Studio FIKUS zaprojektowali bryłę z rzeźbiarską i dyskretną elewacją z cegły oraz wewnętrznym patio, wokół którego toczyć się będzie codzienne życie jego mieszkańców.


Dom za ścianą – dom odwrócony od ulicy
Lokalizacja: Poznań/ Krzesiny
Autor projektu/architekt: Michał Fikus – Fikus Studio
Współpraca: Maria Jaksik-Fikus, Magdalena Kujawa,
Projekt konstrukcji: Przemysław Augustyniak
Powierzchnia całkowita: 235 m
Realizacja: 2023/2023
Wizualizacje: Michał Fikus

 

Dom za ścianą – rzeźbiarska elewacja i urokliwe patio Dom za ścianą – rzeźbiarska elewacja i urokliwe patio Dom za ścianą – rzeźbiarska elewacja i urokliwe patio

Dom za ścianą


Duża działka o wielkości 2000 m2 i szerokości frontu około 40 metrów  dawała spore możliwości kształtowania formy, niemniej jej usytuowanie względem stron świata nie było korzystne ponieważ strona południowo-zachodnia znajduje się od ulicy, a linia zabudowy tradycyjnie w odległości 6 metrów od frontowej granicy działki. Architekci zaproponowali Inwestorom ukształtowanie bryły domu w kształcie litery U – odwróconej od ulicy i otwierającej się na otoczenie z drugiej strony działki.


Otrzymaliśmy w ten sposób układ z wewnętrznym, półotwartym patio, które poprzedza  strefę dzienną, a jednocześnie zapewnia dostęp światła południowo-zachodniego i otwarcie na ogród – opowiadają autorzy projektu z Fikus Studio.


Funkcja domu jest skupiona wokół wewnętrznego dziedzińca. Elewacja frontowa jest prosta a jednocześnie elegancka. Charakterystyczne ukształtowanie cegieł na elewacji, nie zdradza tego, co czeka nas po przekroczeniu progu drzwi. Wejście do domu jest dyskretne, cofnięte w stosunku do linii zabudowy. Odwiedzający w pierwszej kolejności mijają rzeźbiarską ścianę, która nadaję budynkowi oryginalnego charakteru, by z małego frontowego patio przekroczyć próg drzwi wejściowych.


 

 


Dom za ścianą – rzeźbiarska elewacja i urokliwe patio Dom za ścianą – rzeźbiarska elewacja i urokliwe patio Dom za ścianą – rzeźbiarska elewacja i urokliwe patio Dom za ścianą – rzeźbiarska elewacja i urokliwe patio Dom za ścianą – rzeźbiarska elewacja i urokliwe patio


Zobacz również:Na portalu Archinea pokazujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projekty polskich architektów.