Domy z dużymi tarasami: 5 gotowych projektów domów parterowych z wyjściem na taras

Domy parterowe, z dużym i najczęściej południowo wyeksponowanym tarasem, cieszą się coraz większym powodzeniem. I dzieje się to nie bez przyczyny, bowiem ten typ zabudowy jednorodzinnej, jest nie tylko bardzo okazały pod względem wizualnym, ale również praktyczny podczas codziennego użytkowania.


 

Projekty domów parterowych - domoweklimaty.pl

Dlaczego domy parterowe cieszą się aktualnie tak dużą popularnością?


Przede wszystkim przeważa tutaj znacznie niższy koszt eksploatacyjny takiego domu. Jeśli wszystkie pomieszczenia użytkowe są zlokalizowane na parterze to nie ma konieczności ogrzewania górnych partii domu, a co więcej już na etapie budowy, nie generujemy kosztów przygotowania schodów i okien połaciowych.

Domy parterowe bardzo dobrze spełniają się w roli zabudowy jednorodzinnej na większych, dość przestronnych działkach. Na  obszernym terenie można nie tylko wygospodarować sporo miejsca na pokoje dzieci, salon, kuchnię i łazienkę, ale przede wszystkim także taras, który dla wielu rodzin staje się głównym miejscem do wypoczynku.

Taras w projektach domów jednorodzinnych – jaką pełni funkcję?


Przede wszystkim rekreacyjną. W zależności od tego, jak rozplanujemy tę strefę, ale również w jaki sposób umieści ją architekt w projekcie, możemy nie tylko ograniczyć jej funkcję do miejsca na grillowanie. Taras może być naprawdę przyjemnym przedłużeniem salonu, a także kuchni i stać się miejscem wypoczynku na cały rok kalendarzowy. Wystarczy zastosować na podłożu tarasu materiał ciepły w dotyku, a także odpowiednio go zadaszyć, by poranne wstawanie i wyjście bezpośrednio na zewnątrz stało się codziennym rytuałem.

 

Projekty domów parterowych - domoweklimaty.pl

 

Współczesne rozwiązania tarasowe, mające na celu przesłonięcie tej przestrzeni od wiatru, a także stworzenie warunków podobnych do oranżerii to gratka dla fanów posiadania oryginalnych roślin egzotycznych. Specjalną plandeką wydziela się bowiem strefę, w której panuje dodatnia temperatura przez niemal cały rok. Taras zadaszony, ale i przesłonięty to niejako dodatkowe pomieszczenie, które nabiera domowego klimatu.

TOP 5 projektów domów z dużym tarasem – zainspiruj się!


Choć duży taras może kojarzyć się z nowoczesnym budownictwem, to jednak warto pamiętać, że poprzez odpowiednio wystylizowany projekt można dowolnie manewrować nie tylko stylem aranżacyjnym takiej zabudowy, ale także kwestiami technicznymi dla rozwiązań budowlanych.

Trzeba przyznać, że domy parterowe, zyskują ogromną już popularność, a wraz z nimi duże tarasy. Dom jednopoziomowy jest niewątpliwie bardzo wygodny, nie wymaga wspinania się po schodach, a na uwagę zasługuje także jego wyjątkowa przytulność.

Jak dobrze zaaranżować w projekcie domu, duży taras?


Jeśli lubisz styl górski, w którym dużą rolę odgrywają naturalne materiały wykończeniowe, a w tym także kamień, to zachęcamy do wybrania projektu z zewnętrznym kominkiem na tarasie.

 

Projekty domów parterowych - domoweklimaty.pl

 


Ta opcja idealnie sprawdzi się na letnie wieczory przy grillu, ale i na późniejsze, jesienne biesiady z przyjaciółmi. Tutaj największą funkcję dekoracyjną odgrywają murowane kominy, które wręcz idealnie stapiają się z oszczędną elewacją i drewnianą podbitką. Jeśli dobrze zaaranżujemy także przestrzeń to jest spora szansa na to, że nasz dom, będzie bardzo mocno przypominał nowoczesną chatę góralską. Tutaj przeczytasz więcej o doborze stylu do projektu domu: W jakim stylu budować dom jednorodzinny?


 

 

Projekty domów parterowych - domoweklimaty.pl

 


W innej opcji taras może być przedłużeniem salonu i nawiązywać swoją architekturą do pomieszczeń wewnętrznych. Wystarczy zastosować na ścianie tarasu podobną podbitkę drewnianą, jak w pomiesczeniach wewnętrznych. Tutaj dobrze w tej roli sprawdzą się chociażby cienkie pasy drewna, które ułożone bezpośrednio obok siebie i połączone z białym kolorem elewacji, nadają budynkowi nowoczesnego charakteru. Zadbaj o to, by wybrać projekt z zadaszonym tarasem. Taka opcja będzie wygodniejsza.

A może warto pokusić się o nowoczesny projekt domu z dużym tarasem, ale umieszczonym w środku budynku. Takie rozwiązanie będzie dedykowane bryle o kształcie litery U, a stworzony w ten sposób dziedziniec, może stać się głównym miejscem spotkań całej rodziny. Co ważne, na taras można tutaj wyjść nie tylko z salonu, ale również z innych pomieszczeń domu, które charakteryzują spore ilości przeszkleń.


 

Projekty domów parterowych - domoweklimaty.pl

 


Jeśli zależy Ci na tanim rozwiązaniu architektonicznym, czyli budynku o prostej bryle i niedużej powierzchni to nie musisz rezygnować z dużego tarasu. Bo choć ten nie będzie zadaszony podbitką to może stanowić odrębną konstrukcję i posiadać zadaszenie z poliwęglanu. Takie rozwiązanie będzie idealne w tych projektach domów z dużym tarasem, gdzie obawiasz się to, czy salon nie będzie zbytnio przyciemniony od dodatkowej konstrukcji.


Projekty domów parterowych - domoweklimaty.pl

 


Pamiętaj, że taras może być usytuowany od dowolnej strony budynku. To od Ciebie zależy, czy będziesz na niego wychodził z salonu, czy z dowolnego innego pomieszczenia. Jeśli szukasz więcej inspiracji na projekt domu z dużym tarasem, zajrzyj na: projekty domów parterowych – domoweklimaty.pl

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.