Dynamiczna forma domu na wzgórzach Pacific Palisades w Los Angeles

Dom aMahouse pracowni XTEN Architecture położony jest na wzgórzach Pacific Palisades w Los Angeles. Bryła budynku podąża za kształtem ulicy Sunset Boulevard – zaczynając jako dwupiętrowa konstrukcja stopniowo całkowicie wtapia się w zbocze lokalnych wzniesień. Fasadę domu wyraża solidna, zakrzywiona ściana, obejmująca wizualnie teren i zapewniająca mieszkańcom prywatność przed przejeżdżającymi samochodami.


aMahouse
Projekt: XTEN Architecture
Architektura krajobrazu: Studio MLA
Lokalizacja: Los Angeles, Stany Zjednoczone
Zdjęcia: Art Gray Photography

 

Dynamiczna forma domu na wzgórzach Pacific Palisades w Los Angeles Dynamiczna forma domu na wzgórzach Pacific Palisades w Los Angeles

aMahouse


aMahouse zaprojektowany został dla małżeństwa i ich kolekcji sztuki. Teren otacza skręcająca ulica w północnej części. Od strony południowej, atrakcyjnie usytuowana działka otwiera się na widok na Zatokę Santa Monica i Ocean Spokojny.


Podążając za krzywizną, zaprojektowaliśmy półokrągłą fasadę, która odzwierciedla kształt ulicy” – wyjaśnia Monika Haefelfinger, prezes pracowni XTEN – „To było kluczowe dla zapewnienia naszym klientom prywatności przed zlokalizowaną wyżej ulicą, która otacza większość nieruchomości”.


Zakrzywiona ściana flirtuje z prostopadłym projektem dwupiętrowego głównego budynku, oddziałując z nim, tworząc kieszenie zewnętrzne o różnych kształtach i rozmiarach w postaci ogrodu wejściowego, pokoju dziennego oraz jadalni usytuowanych na zewnątrz. Współpracując ze Studio MLA, które zajęło się koncepcją krajobrazową, projektowane przestrzenie umożliwiły integrację ogrodu z architekturą domu.


„Sztuka i krajobraz są naprawdę centralnym punktem tego miejsca” – dodaje główny architekt XTEN, Scott Utterstrom – „architektura podporządkowuje się im”.


Aby w pełni wykorzystać widoki z terenu inwestycji, typowy program domu został odwrócony – głównych pomieszczenia mieszkalne zaplanowane zostały na górnym piętrze, a sypialnie przeniesiono na niższy poziom, otwierając się na basen i dolny ogród. Przestrzeń komunikacji obejmująca całą wysokość domu łączy oba piętra za pomocą betonowych schodów.

Po wejściu do domu przesuwne szklane ściany otwierają się w każdym kierunku, tworząc poczucie przejrzystości i lekkości. Naturalne światło dzienne i powietrze swobodnie przepływają przez dom, zmniejszając potrzebę klimatyzacji lub dodatkowego oświetlenia pomieszczeń. Wzgórze naturalnie chłodzi i izoluje niższy poziom. Te pasywne, zrównoważone rozwiązania zostały połączone z aktywnymi technologiami, między innymi panelami fotowoltaicznymi i systemami o wysokiej efektywności, które są używane w całym domu.

Zmieniający się układ ścian miejscami styka się z krawędzią budynku, a czasami oddala się od szklanych przegród. Konstrukcja budynku i układ pomieszczeń pozwala na swobodny przepływ przestrzeni i zatarcie granicy między wnętrzem a otoczeniem domu. Układ przestrzenny i struktura domu są prostopadłe, ale jego relacja z miękką, obłą ścianą otaczającą dom i asymetryczną konfiguracją płaszczyzn i brył tworzy dynamiczną relację między domem a otaczającym krajobrazem.

Dynamiczna forma domu na wzgórzach Pacific Palisades w Los Angeles Dynamiczna forma domu na wzgórzach Pacific Palisades w Los Angeles Dynamiczna forma domu na wzgórzach Pacific Palisades w Los Angeles Dynamiczna forma domu na wzgórzach Pacific Palisades w Los Angeles Dynamiczna forma domu na wzgórzach Pacific Palisades w Los Angeles Dynamiczna forma domu na wzgórzach Pacific Palisades w Los Angeles Dynamiczna forma domu na wzgórzach Pacific Palisades w Los Angeles Dynamiczna forma domu na wzgórzach Pacific Palisades w Los Angeles Dynamiczna forma domu na wzgórzach Pacific Palisades w Los Angeles Dynamiczna forma domu na wzgórzach Pacific Palisades w Los Angeles Dynamiczna forma domu na wzgórzach Pacific Palisades w Los Angeles Dynamiczna forma domu na wzgórzach Pacific Palisades w Los Angeles Dynamiczna forma domu na wzgórzach Pacific Palisades w Los Angeles Dynamiczna forma domu na wzgórzach Pacific Palisades w Los Angeles Dynamiczna forma domu na wzgórzach Pacific Palisades w Los Angeles Dynamiczna forma domu na wzgórzach Pacific Palisades w Los Angeles


Zobacz również:Na portalu Archinea pokazujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projekty polskich architektów.