Minimalistyczny domek letniskowy w stylu skandynawskim

Punktem wyjściowym dla koncepcji pracowni YONO Architecture było stworzenie nowoczesnego domku letniskowego w stylu skandynawskim — niepowtarzalnego projektu wkomponowanego w niezwykłe miejsce położone w otoczeniu lasów, łąk i jeziora. W efekcie powstała minimalistyczna bryła w konstrukcji drewnianej z symetrycznym dwuspadowym dachem o różnej wysokości ścianek kolankowych. 


Domek letniskowy POSPOKÓJ w miejscowości Trupel
Projekt: YONO ARCHITECTURE | Sebastian Marach
Powierzchnia: 38 m2
Strona inwestycji: Domek POSPOKÓJ
Zdjęcia: Nate Cook

 

Minimalistyczny domek letniskowy w stylu skandynawskim Minimalistyczny domek letniskowy w stylu skandynawskim Minimalistyczny domek letniskowy w stylu skandynawskim

Minimalistyczny domek letniskowy w stylu skandynawskim


Domek POSPOKÓJ ma dwa oblicza – z jednej strony surowa forma pokryta naturalnym drewnem, z drugiej blachą, która jest kontynuacją pokrycia dachu. Odpowiednie proporcje oraz nowoczesne wzornictwo sprawiły, że projekt przerósł oczekiwania inwestorów. Ściana szczytowa, wychodząca w kierunku jeziora, w dużej części przeszklona, ma za zadanie skutecznie doświetlić wnętrze budynku oraz prezentować widok na naturę. Działka, poza obrysem budynku, w całości stanowi powierzchnię biologicznie czynną, by w pełni korzystać z jej walorów, a dzięki szklanej elewacji mieszkańcy mają poczucie przenikania zewnętrza do wnętrza i odwrotnie. Bliska relacja z otoczeniem czyni projekt niepowtarzalnym i pozwala na zaznanie odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku.

Wnętrze domku letniskowego w Truplu zaprojektowano na podstawie skandynawskiego minimalizm. Przestrzeń zawiera wszystko, co niezbędne, jednak nie odwraca uwagi od tego, co najważniejsze – kontaktu z naturą i odpoczynku.

Przenikanie otoczenia to przestrzeni wewnątrz domku widzimy w zastosowaniu jednakowych materiałów, zarówno na ścianach, suficie, jak i na elewacji budynku. Drewno jako myśl przewodnia, wynikająca z konstrukcji budynku, pojawia się na wielu płaszczyznach.

W części dziennej zaprojektowano miejsce na sofę, okrągły jadalniany stół oraz w pełni funkcjonalny aneks kuchenny. Jednym z elementów wyposażenia domku jest kominek typu koza, którego prosta forma sprawia, że za dnia jest pięknym meblem, a tuż po zmroku staje się pierwszoplanową postacią ocieplającą wnętrze. Żelbetowy trzon, dzielący przeszkloną fasadę w ścianie szczytowej, z zewnątrz pokryty deską, od wewnątrz prezentuje swoje surowe piękno. Za aneksem znajduje się łazienka, której wewnętrzną bryłę zaakcentowano pomalowaną na czarno sklejką.

Na piętrze zaprojektowano dwie sypialnie, do których prowadzą schody ze stalową balustradą. Jedna z sypialni znajduje się tuż przy fasadzie, która otwiera widok na jezioro.

 

Minimalistyczny domek letniskowy w stylu skandynawskim Minimalistyczny domek letniskowy w stylu skandynawskim Minimalistyczny domek letniskowy w stylu skandynawskim Minimalistyczny domek letniskowy w stylu skandynawskim Minimalistyczny domek letniskowy w stylu skandynawskim Minimalistyczny domek letniskowy w stylu skandynawskim Minimalistyczny domek letniskowy w stylu skandynawskim Minimalistyczny domek letniskowy w stylu skandynawskim Minimalistyczny domek letniskowy w stylu skandynawskim Minimalistyczny domek letniskowy w stylu skandynawskim Minimalistyczny domek letniskowy w stylu skandynawskim Minimalistyczny domek letniskowy w stylu skandynawskim Minimalistyczny domek letniskowy w stylu skandynawskim Minimalistyczny domek letniskowy w stylu skandynawskim Minimalistyczny domek letniskowy w stylu skandynawskim

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.