Studio projektowe Nizio Design International zostało założone w 1996 roku w Nowym Jorku przez architekta Mirosława Nizio. W 2000 roku pracownia przeniosła swoją siedzibę do zabytkowej kamienicy na warszawskiej Pradze, w której mieści się również galeria sztuki współczesnej „Nizio Gallery” i Fundacja The Creators.
W ciągu piętnastu lat działalności na rynku amerykańskim i polskim, oprócz szeroko pojętej architektury wnętrz, obejmującej biura, obiekty użyteczności publicznej, obiekty rekreacyjne (najnowocześniejszy zespół SPA w Janowie Lubelskim), obiekty poprzemysłowe (ekspozycja „Muzeum Fabryki” w łódzkiej Manufakturze) i prywatne rezydencje – firma wyspecjalizowała się w projektowaniu zespołów muzealnych (Muzeum Powstania Warszawskiego). Unikatowym elementem jest tworzenie monumentalnej architektury, ściśle powiązanej z urbanistyką, będące głównym kierunkiem działań twórczych studia (Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu, futurystyczno-historyczny projekt Muzeum „Wrota Bitwy Warszawskiej 1920”, połączonej z zespołem urbanistycznym, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie o powierzchni 1,6 hektara, „Kamienne Piekło” o powierzchni 11 hektarów).
Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu
projekt konkursowy: 2008 (I Nagroda)
Każdy projekt jest szczególnie ukierunkowany na zwiedzającego – jego potrzeby w zakresie wiedzy i estetyki, a także na możliwości tworzenia i rozwijania przestrzeni muzealnej przez „skarbnice wiedzy” (ośrodek edukacyjno-muzealny „Świętokrzyski Sztetl”, interaktywne biblioteki).
Biuro tworzy również scenariusze ekspozycyjne i muzealne, uwzględniając zachowanie proporcji między użyciem multimediów a klasycznym ukazaniem eksponatów. Proponowane rozwiązania są połączeniem historii terenu, przestrzeni nowej technologii, ekologii, impresji sztuki współczesnej i filozofii. Konfrontacja z rzeczywistością, rozmowy z potencjalnymi odbiorcami, zewnętrzne badania socjologiczno-urbanistyczne, spotkania z ludźmi nauki i sztuki stanowią nieodzowny element projektowania. Od kilku lat istotnym elementem zainteresowań biura jest również tworzenie tymczasowych ekspozycji tematycznych w miejskiej przestrzeni publicznej („Sztafeta do Wolności”, Sześćdziesięciolecie Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie). Charakterystyczna dla prac NDI jest rekonstrukcja historii z wykorzystaniem najnowszych technologii, tak żeby stała się ona żywa, osobista, zachęcała do interakcji z obiektem muzealnym. Nad realizacją projektów czuwa zespół doświadczonych architektów i projektantów wnętrz, zapewniających całościową obsługę: od projektu koncepcyjnego, przez projekt wykonawczy, aż po nadzór autorski.
źródło: www.nizio.com.pl
Muzeum Polaków Ratujących Żydów, Łańcut
projekt konkursowy: 2010 (I Nagroda)
Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie
projekt konkursowy: 2009 (I Nagroda)
Muzeum „Wrota Bitwy Warszawskiej 1920”, Ossowo
projekt: 2009
Marina Riverside Apartments, Bydgoszcz
projekt: 2011
Kompleks SPA, Janów Lubelski