The Vagar to efekt przebudowy malowniczo położonego, wiejskiego kompleksu turystycznego. Celem projektu Davida Bilo oraz Filipe Piny było uwydatnienie dziedzictwa architektonicznego, historycznego i krajobrazowego niewielkiej portugalskiej miejscowości w regionie górskim Cova da Beira. Efekt osiągnięto poprzez restaurację i konserwację starych budynków i ich otoczenia, szanując przy tym ich oryginalny charakter architektoniczny oraz walory przyrodnicze miejsca.
The Vagar – Country House
Projekt: David Bilo + Filipe Pina
Współpraca: Diana Cruz
Lokalizacja: Serra da Esperança, Belmonte, Portugalia
Powierzchnia: 425,60 m2
Wykonawca: MPS
Nadzór: David Bilo
Inżynieria: José Carlos Cardoso Ferreira
Krajobraz: Ricardo Campos
Ilustracje: André Teixeira
Zdjęcia: Ivo Tavares Studio
The Vagar – Country House
Stworzyliśmy projekt pełen współistnienia, integracji i nakładania się wspomnień, w którym przeszłość i dziedzictwo nie są pomijane, ale wciąż zbiegają się w celu realizacji nowego miejsca dla turystyki na obszarach wiejskich – opowiadają autorzy projektu.
Ideą całego założenia było przywrócenie świetności dawnego domu wypoczynkowego, a także przebudowa i przekształcenie starych budynków w pobliżu głównego obiektu w przestrzenie pomocnicze i wartość dodaną kompleksu turystycznego. Projekt miał na celu rewitalizację starego kompleksu i stworzenie na nowo warunków do zamieszkania i odpoczynku, gwarantujących relaks i dobre samopoczucie odpowiadających wymaganiom współczesnych turystów. Ważnym aspektem było także stworzenie struktury funkcjonalnej nowego obiektu, która z jednej strony zapewni jego użytkownikom prywatność i intymność, a z drugiej strony zbliży odwiedzających do środowiska i natury w tle odnowionego kurortu.
W budynku głównym zachowano pierwotny układ oraz istniejące główne ściany w murze z granitu, ograniczając się głównie do przebudowy dachu, usunięcia starych tynków oraz przebudowy elementów konstrukcyjnych, które wykazywały już pewien stopień degradacji. Projekt obejmował oczywiście również odnowienie elewacji budynku. Zachowano natomiast roślinność, zarówno w bezpośrednim otoczeniu, jak i w budynku, dzięki czemu w całej istniejącej wcześniej bryle zachowano pierwotną wernakularność, wzmocnioną jedynie subtelnymi ingerencjami o bardziej współczesnym charakterze, takimi jak wprowadzenie elementów betonowych, drewnianych i cynkowanych.
W tym wiejskim kontekście, pełnym historii i niezwykłych krajobrazów, narodziła się na nowo przestrzeń szanująca naturę – kojąca i relaksująca.