Nowoczesna i skromna willa niedaleko Łodzi, nawiązująca do archetypicznej formy domu

Projekt domu zlokalizowanego w niewielkiej miejscowości niedaleko Łodzi wykonany został dla inwestora o sprecyzowanym guście. Bryła willi projektu pracowni A-88 składa się z dwóch części. Pierwszą, stanowi betonowy prostopadłościan od strony wejściowej, “ocieplony” naturalnym drewnem w strefie wejściowej. Drugą zaś, archetypiczna bryła z dwuspadowym dachem. Jej elewacja wykończona została z podłużnej cegły betonowej.

Powierzchnia domu to 300 metrów kwadratowych. W parterze znajduje się dwukondygnacyjna strefa dzienna – stanowiący otwartą przestrzeń salon z jadalnią i kuchnią, przylegający do salonu ogród zimowy, sypialnia główna z łazienką, gabinet, wc dla gości oraz strefa spa z sauną, prysznicem i sprzętem do ćwiczeń – z widokiem na ogród. Na piętrze znajdują się dwie dodatkowe sypialnie – jedna z bezpośrednim widokiem z okna na las, druga – z otwierającym się na las, dużym tarasem.

Dach – bez okapów, z systemem rynien ukrytych, będzie dachem solarnym, z zastosowaniem technologii SunRoof. Zapewni zasilanie domu w energię elektryczną, a także prąd do ładowania samochodu elektrycznego. Od strony ogrodu dom posiada rozległe przeszklenia, łączące wizualnie strefę dzienną oraz spa, pozwalające w ciepłe dni otworzyć się na zewnętrze. Wtedy taras stanowi niejako poszerzenie salonu. W sąsiedztwie tarasu znajduje się także przykrywany basen, a dalej – w głębi działki – miejsce z paleniskiem.

Konstrukcja betonowej części domu – zarówno ścian, jak i stropów – zaprojektowana została z prefabrykatów. Ściany zostaną zespolone z dwóch płyt typu filigran, stanowiących warstwę wykończeniową, traktowanych jako szalunek tracony, połączonych ze sobą specjalnymi kratownicami. Stropy również zaprojektowano z płyt filigran, z warstwą nadbetonu, wylewanego na budowie. Taka technologia pozwala znacznie przyśpieszyć czas budowy oraz zmniejszyć plac budowy i ilość osób potrzebną do wzniesienia domu, a montaż elementów możliwy jest niezależnie od warunków atmosferycznych.


Dom pod Łodzią
Projekt: A-88
Autorzy projektu budynku: Mateusz Graczyk, Bartłomiej Skowronek
Autorzy projektu wnętrz: Bartłomiej Skowronek, Paulina Płuciennik, Mateusz Graczyk
Powierzchnia: 300 m2

 
Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.