Nowoczesny i wielozadaniowy dom. Nowa jakość pośród chaotycznej zabudowy.

Budynek został zaprojektowany dla młodego małżeństwa 2+1 z dwójką psów. Klienci oczekiwali nowoczesnego energooszczędnego budynku parterowego, opcjonalnie z niewielkim poddaszem – takiego, w którym konieczność używania schodów byłaby ograniczona do niezbędnego minimum. Dom miał być wielozadaniowy. Z jednej strony zapewniać możliwość prowadzenia intensywnego życia rodzinno-towarzyskiego a z drugiej, być miejscem do pracy i odpoczynku. Klienci szczególnie podkreślali praktyczno-utylitarny aspekt rozwiązań funkcjonalnych.


Dom ze Ściętym Dachem
Projekt:
 STOPROCENT Architekci | Magdalena Morelewska, Przemek Kaczkowski
Zespół projektowy: Przemek Kaczkowski, Magda Morelewska
Powierzchnia zabudowy: 270,7 m2
Powierzchnia użytkowa: 298,4 m2

 

Nowoczesny i wielozadaniowy dom. Nowa jakość pośród chaotycznej zabudowy.

Nowa jakość pośród chaotycznej zabudowy


Na lokalizację wybrano działkę przy kameralnej uliczce. Obowiązujący na tym obszarze miejscowy plan zagospodarowania jest bardzo ogólnikowy – nie określa minimalnej powierzchni biologicznie czynnej, dopuszczając jednocześnie dużą intensywność zabudowy. Obliguje jedynie do stosowania dachów skośnych. Takie zapisy zaowocowały dość chaotyczną zabudową na działkach sąsiednich – od bardzo intensywnej zabudowy szeregowej po monumentalne, neoklasycyzujące miejskie wille.

Projektowany budynek zlokalizowano w północnej części działki, tak by ograniczyć długość podjazdu i zachować możliwie dużą przestrzeń ogrodu od południa. Bryłę ustawiono w linii zabudowy budynku sąsiedniego a jej gabaryt skoordynowano z jego wielkością. Powtórzono także motyw wysuniętego w kierunku ulicy garażu. Dom, zgodnie z wymogami planu, przekryto dachem skośnym, jednospadowym, o kącie nachylenia 23 stopni. Takie rozwiązanie sprawiło, że budynek od frontu nawiązuje skalą do dwupiętrowego charakteru ulicy i jednocześnie zyskuje kameralny charakter od strony ogrodu. Południowa ekspozycja dachu umożliwia wykorzystanie praktycznie całej jego powierzchni pod montaż paneli fotowoltaicznych.

Do piętrowej bryły budynku dodano dwie mniejsze, parterowe – monolityczną bryłę garażu i przeszkloną bryłę salonu. Architektoniczny charakter obiektu opiera się na zestawieniu dużych spokojnych płaszczyzn ścian pełnych z ciągłymi pasami przeszkleń charakterystycznymi dla modernistycznej, przedwojennej architektury. Elewacje i dach zaprojektowano jako wykończone wielkoformatowymi płytami włóknocementowymi o nieregularnym rysunku, a pasy przeszkleń uzupełniono aluminiowymi żaluzjami w kolorze ślusarki. Wszystkie okna wyposażono w mobilne z żaluzje fasadowe, dające możliwość zasłonięcia wnętrza przed widokiem z zewnątrz i ochronę przed promieniami słonecznymi.

Wejście do budynku zlokalizowano w niewielkim podcieniu od strony ulicy. Prowadzi ono do dwukondygnacyjnego holu wejściowego, z którego przewidziano dostęp do garażu, garderoby oraz  niewielkiej łazienki z miejscem na mycie psów. Na wprost wejścia, za klatką schodową, zaprojektowano część dzienną budynku. Jednoprzestrzenny układ nieprzypadkowo ma swoją kulminację  w otwartej na pełną wysokość kuchni. Gotowanie jest bowiem jedną z pasji klientów i stanowi ważną część w życiu całej rodziny.

Część dzienna otwiera się na stronę południowo – zachodnią i na ogród za sprawa długiego, ciągłego pasa przeszkleń na pełną wysokość. Przestrzeń wewnętrzna ma swoją kontynuację na zewnątrz w postaci obszernego zadaszonego tarasu, który dodatkowo chroni wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem.

We wschodniej części budynku ulokowano pozostałe funkcje. Od strony ulicy przewidziano dwa obszerne gabinety, pełniące także funkcję pokoi gościnnych. A od strony ogrodu – część sypialną rodziców. Program parteru uzupełniają pomieszczenia techniczne – spiżarnia, pralnia i przestronny garaż z dużą ilością miejsc do przechowywania akcesoriów sportowo turystycznych.

Druga kondygnacja jest przewidziana głownie dla dzieci. W przyszłości ma im zapewnić minimum niezależności od mieszkających na parterze rodziców. Główny trakt komunikacyjny piętra umieszczono wzdłuż północnej ściany budynku i doświetlono linearnym świetlikiem dachowym. Całą płaszczyznę ściany przewidziano jako piętrową bibliotekę lub ciąg szaf. Pod opadającym skośnie dachem zaprojektowano dwie obszerne sypialnie z garderobami i osobną łazienkę. Za sprawą obszernej lukarny wychodzącej na ogród, zachowano pełną wysokość pomieszczeń w obu sypialniach a pozostałą niską część piętra zamieniono w zewnętrzny taras zagłębiony w dachu.

 

Nowoczesny i wielozadaniowy dom. Nowa jakość pośród chaotycznej zabudowy. Nowoczesny i wielozadaniowy dom. Nowa jakość pośród chaotycznej zabudowy. Nowoczesny i wielozadaniowy dom. Nowa jakość pośród chaotycznej zabudowy. Nowoczesny i wielozadaniowy dom. Nowa jakość pośród chaotycznej zabudowy. Nowoczesny i wielozadaniowy dom. Nowa jakość pośród chaotycznej zabudowy. Nowoczesny i wielozadaniowy dom. Nowa jakość pośród chaotycznej zabudowy. Nowoczesny i wielozadaniowy dom. Nowa jakość pośród chaotycznej zabudowy. Nowoczesny i wielozadaniowy dom. Nowa jakość pośród chaotycznej zabudowy. Nowoczesny i wielozadaniowy dom. Nowa jakość pośród chaotycznej zabudowy. Nowoczesny i wielozadaniowy dom. Nowa jakość pośród chaotycznej zabudowy.

 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea pokazujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projekty polskich architektów.