Konkurs na opracowanie koncepcji Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym – Rewitalizacja obszaru Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Projekt konkursowy
Pracownia: GOWINSIUTA STUDIO
Filozofia i Idea
Mając na uwadze unikalną tożsamość kulturową i tożsamość miejsca jakim są Łazienki Królewskie, szanując historię i czerpiąc inspirację z dorobku przodków, kompozycja przestrzenna Ogrodu i obiektów, mieszczących różnorodne funkcje, w sposób nieinwazyjny wpisuje się w kontekst.
Funkcje i rozwiązania proekologiczne
Rozwiązania architektoniczne
Ogród Syntez, mieści Zespół Pawilonów Wystawienniczych, będąc odpowiedzią na niedomiar przestrzeni wystawienniczych w Warszawie. Dzięki zastosowaniu rozwiązań, pozwalających na łatwą adaptację przestrzeni do zmiennych warunków użytkowych, danie możliwości swobodnego łączenia ze sobą powierzchni poszczególnych sal wystawowych, z foyer wokół zielonego pierścienia na osi Nowej Oranżerii od północy i kulturowego amfiteatru ogrodowego od południa, Stolica może w sposób pełniejszy włączyć się do międzynarodowej wymiany wystaw muzealnych i artystycznych. Muzeum Łazienki Królewskie, stałoby się ważnym ośrodkiem sztuki, edukacji europejskiej i współpracy, oferując wielkie powierzchnie ekspozycyjne w charakterystycznym dla Polski, regionalnym charakterze naturalnego krajobrazu. Tożsamość polskich korzeni środowiskowych, w postaci szaty biologicznej wnikającej w głąb podziemnych kubatur, byłaby percypowana również podczas doświadczania Wyższej Sztuki. Wprowadzenie zielonych ścian będących kontynuacją ogrodu biocenotycznego, nadaje budynkowi niematerialnej jakości i jeszcze bardziej wpisuje go w historyczny kontekst miejsca. Czyni to przestrzeń wystawienniczą niepowtarzalną i tożsamą z lokalizacją w Warszawskich Łazienkach Królewskich. Taka relacja przestrzenno – funkcjonalna miałaby również rolę edukacyjną, promowała technologie i eksponowała nowoczesne rozwiązania w zrównoważonej przestrzeni o niskim bilansie energetycznym.
Ogród biocenotyczny
Obieg energii, opis technologii
Fitoplankton i algi morskie są źródłem 98% tlenu w ziemskiej atmosferze, co czyni je głównym
źródłem tego pierwiastka na ziemi. Wykorzystanie zjawiska fotosyntezy, bazuje na systemie do produkcji energii z glonów morskich, opracowanym w oparciu o osiągnięcia zespołu naukowców BFS, przy wsparciu uniwersytetu w Alicante. Zasada działania opiera się, na wykorzystaniu dużej, dobrze nasłonecznionej powierzchni, w której miąższości magazynowana jest woda z niewielką ilością alg morskich. W ciągu dnia algi pod wpływem promieniowania słonecznego pobudzane są do dynamicznego rozmnażania, postępującego w przyroście geometrycznym, czego rezultatem jest osiągnięcie przez nie, pełnej objętości szklanych zbiorników w niespełna osiem godzin. Uzyskana w ten sposób wysokokaloryczna pulpa fitoplanktonu, transportowana jest do wirówek, których zadaniem jest wytrącenie masy stałej z zawiesiny, a następnie przetworzenie i produkcja biopaliwa, magazynowanego w zbiornikach kondygnacji technicznej.
Dzięki wykorzystaniu dwutlenku węgla z wnętrza pawilonów wystawienniczych, jako substratu do procesu produkcji energii, i zastąpieniu go wysoko natlenionym powietrzem o odpowiedniej dla pory roku temperaturze, pozwala poza podniesieniem biologicznych parametrów powietrza, znacząco obniżyć pobór energii potrzebnej do utrzymania stałej temperatury sal.
Zobacz: Anti Gravity Park projektu GowinSiuta Studio!