Brazylijski apartament projektu pracowni Terra Capobianco, inspirowany jest japońską kulturą i architekturą. Jego przestrzeń wypełnia także ożywiająca roślinność. Lokal odnowiony został dla projektantki biżuterii Silvii Furmanovich, która aktywnie uczestniczyła w doborze detali. Ideą projektu było stworzenie harmonijnej i relaksującej przestrzeni oraz podkreślenie przywiązania mieszkanki do kultury Japonii, zbudowanego na przestrzeni kolejnych lat podczas dalekich podróży.
Apartamento Japão (Japan Apartment)
Lokalizacja: São Paulo, Brazylia
Projekt: Terra Capobianco
Główny architekt: Ana Terra Capobianco
Zagospodarowania balkonu: Renata Tilli
Powierzchnia: 140m2
Wykonawca: MAXIMO.ae
Zdjęcia: Evelyn Müller
Brazylijski apartament inspirowany kulturą Japonii
Kierując się japońskim designem, uznawanym za jedną z najlepszych odmian minimalizmu, prostym pięknem, miłością do naturalnych materiałów i detali, projektanci stworzyli harmonijną, pełną spokoju i delikatności przestrzeń. Aby uniknąć utartych schematów, walory przestrzenne mieszkania zostały wzmocnione poprzez wyeksponowanie minimalistycznej estetyki i funkcjonalności. W aranżacji zdecydowano się na współczesne, nieskomplikowane meble o prostych i czystych liniach. Oświetlenie i tekstury zapewniają wizualny komfort, przytulność oraz poczucie dobrego samopoczucia.
We wnętrzu zastosowane naturalne materiały charakterystyczne dla architektury japońskiej – z okleiną drewnianą w jasnych kolorach oraz pokryciem szafek ze słomy i lnu. Ściany i sufity w całym mieszkaniu zostały pokryte wapiennym proszkiem. Drugi plan drewnianych ram z półprzezroczystym wypełnieniem został stworzony, aby nadać wizualną jedność, zastępując zasłony i odtwarzając efekt nieprzezroczystego papieru charakterystycznych japońskich paneli. Połączenie tych materiałów wieńczy neutralna paleta naturalnych kolorów, przynosząc poczucie spokoju mieszkańcom.
Program przebudowy obejmował hol wejściowy z szafą na buty, który prowadzi do części wspólnych mieszkania składających się z salonu z kuchnią, stołem jadalnym i balkonu z domowym ogrodem. Aby umożliwić instalację klimatyzatora kanałowego, zainstalowano niski drewniany strop, który wyznacza strefę kuchenną i jadalną.
W główny, otwartym pomieszczeń rozkład poszczególnych stref i układ mebli zaplanowany został symetrycznie. Dostęp do łazienki i sypialni, znajdujących się po przeciwnych stronach, został potraktowany w ten sam sposób za pomocą drewnianych paneli i napiętego ekranu oświetlającego, który tworzy efekt świetlistego sufitu, jak japońskie lampiony z tkaniny ryżowej. Poprzednio składająca się z dwóch apartamentów, nowa konfiguracja wyklucza jeden z nich, aby zrobić miejsce na dużą sypialnię z obszerną garderobą oraz łazienką z sauną i wanną.
Projekt zagospodarowania balkonu Renaty Till dopełnia cały koncept – bonsai, wygodne ławki, kamienna podłoga, fontanna z bieżącą wodą, zasłony z naturalnego włókna, bambus oraz niski stół do ceremonii parzenia herbaty. To wszystko tworzy przyjazne środowisko – sprzyjające kontemplacji i wyciszeniu.