Podwójna nagroda A’ Design Award dla Bogusława Barnasia za realizację Polskiej Zagrody oraz Małopolskiej Chaty Podcieniowej. To pierwszy przypadek w historii tego konkursu zwanego „Oskarami designu”, kiedy dwie statuetki zostały przyznane tej samej pracowni za projekty domów jednorodzinnych. Gratulujemy!
Więcej informacji i projektów na stronie pracowni: BXB studio Bogusław Barnaś
Oskary designu dla polskiego architekta za projekty domów inspirowanych tradycją!
Polska Zagroda i Małopolska Chata Podcieniowa to domy designerskie ale jednocześnie trwałe i ponadczasowe bo zakorzenione w tradycji. Wierzymy w BXB studio, że dzięki temu są one czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem – mówi Bogusław Barnaś z pracowni BXB studio
A’ Design Award & Competition to największy na świecie i najbardziej zróżnicowany międzynarodowy konkurs związany z architekturą i wzornictwem. Niezależne, międzynarodowe jury, w którym zasiadają eksperci z branży – wykładowcy, dziennikarze, designerzy i przedsiębiorcy – wybiera najlepsze projekty z całego świata, wyróżniające się wyjątkowym designem, kreatywnością i zastosowaniem technologii. A’Design Award to symbol doskonałości we wzornictwie i innowacyjności. Co roku w każdej z dyscyplin konkursu przyznawane są wyróżnienia różnej wagi: Platynowe, Złote, Srebrne, Brązowe i Żelazne. Podwójnym Laureatem Silver A’ Design Award 2021 w kategorii Architecture, Building and Structure Design został architekt Bogusław Barnaś, za realizację dwóch domów – Polskiej Zagrody oraz Małopolskiej Chaty Podcieniowej.
Uroczysta gala i ceremonia wręczenia nagród A’Design Award odbędzie się 20 lipca w Teatrze Sociale w Como we Włoszech.
Bogusław Barnaś w swojej ponad 20 letniej działalności projektowej szuka syntezy człowieka z naturą, łączy zakorzenioną od wieków tradycję z nowoczesnym zrównoważonym rozwojem. Czerpie inspiracje z rodzimych wzorców, odwołuje się do bogatej polskiej kultury, przetwarzając historyczne motywy w nowoczesny współczesny design.
Wierzę, że architektura musi współgrać z człowiekiem i naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. Wizja przyszłości, bo taką zawsze jest projekt architektoniczny, zakorzeniona w tradycji czyni dzieło nie tylko bardziej wartościowym i trwałym, ale również otwiera niebywałe twórcze bogactwo przed samym projektantem. Myślę, że architektura pozbawiona tej relacji jest anonimowa, pozbawiona duszy – dodaje architekt.
Małopolska Chata Podcieniowa
Małopolska Chata Podcieniowa to dom który czerpie inspiracje z polskiej drewnianej architektury podcieniowej. Historyczne podcienia osłaniały front domu przed deszczem oraz działaniem słońca. Domy podcieniowe często tworzyły pierzeje rynków miejskich i ulic, umożliwiając pieszą komunikację po mieście w deszczowe dni. W terenach górzystych podcienie podążały za topografią terenu tworząc podcieniowe schody. Ciekawym przykładem tego typu rozwiązań są domy podcieniowe zlokalizowane na rynku Lanckorony.
Projektując ten dom, dostosowaliśmy się do zapisów Planu Miejscowego, który pozwalał na budowę jedynie domu parterowego z poddaszem dwuspadowym. Pomimo restrykcyjnych zapisów, udało nam się wykreować ciekawą strukturę budynku. Twórczo wykorzystaliśmy topografię widokowej działki i wydzieliliśmy aż pięć różnych poziomów, prawnie mieszczących się w definicji obiektu dwukondygnacyjnego – opowiada o projekcie Bogusław Barnaś. – Małopolska Chata Podcieniowa to dom designerski ale jednocześnie trwały i ponadczasowy bo zakorzeniony w tradycji. Wierzymy w BXB studio, że dzięki temu jest on czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem.
Małopolska Chata Podcieniowa
Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Bartosz Styrna, Anna Taczalska, Urszula Furmanik, Natalia Bryzek, Alzbeta Barancikowa, Alicja Dziedzina, Anna Hydzik, David Hernandes Martin, Paulina Dobrzańska, Magdalena Fuchs, Urszula Furmanik
Zdjęcia: Sławomir Ślusarczyk, Rafał Barnaś, BXB studio, Luke Skyvideo
Więcej informacji o projekcie: Międzynarodowa nagroda dla domu inspirowanego polską architekturą drewnianą!
Polska Zagroda
Celem tego projektu nie był stricte nowoczesny budynek, a raczej unikalna, zrównoważona przestrzeń, która będzie syntezą lokalnej tradycji, pięknego krajobrazu i użytkowej funkcji. Pozornie przypadkowo rozrzucone bryły zostały starannie zdefiniowane przez otaczający krajobraz, układ słońca czy funkcje budynku.
Pierwsza, masywna bryła garażu stanowi bufor odgradzający dom od drogi. Ostatnia, piąta bryła mieści część dzienną oraz sypialnię z drewnianym pomostem prowadzącym w dzikie obszary otaczającego krajobrazu. Bryła ta usytuowana jest w tym samym miejscu, w którym stała historyczna stodoła. Właśnie tutaj, w głównej strefie dziennej architekci odwzorowali autentyczny klimat ażurowej stodoły. Tuż obok posadowili bryłę kuchni w taki sposób, aby jej narożne okno stanowiło basztę widokową dla strefy wejściowej znajdującej się w centralnej bryle z jej ornamentalną, transparentną ścianą tworzącą portal wejściowy. Bryły mieszczące pokoje dzieci czy gabinety do pracy posiadają otwarcia widokowe z drugiej strony, wciskając się pomiędzy okazałe drzewa, które projektanci starali się zachować.
W BXB studio projektujemy budynki, które są jednocześnie nowoczesne i nawiązujące do tradycji. To połączenie pozwala nam kreować ciekawe formy, czego przykładem jest prezentowana Polska Zagroda, będąca twórczą transformacją typowego wiejskiego gospodarstwa na nowoczesną rezydencję mieszkalną, gdzie w miejsce pięciu budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki, zaprojektowaliśmy pięć przenikających się stodół, które kreują ciekawą, niezwykle dynamiczną przestrzeń. Zaprojektowany dom to skończone, niezależne dzieło architektoniczne, ale zgodnie z życzeniem inwestora uwzględnia również możliwy dalszy proces rozwoju inwestycji, polegający na rekonstrukcji i modernizacji historycznego domu przeznaczonego do rozbiórki – opowiada o projekcie Bogusław Barnaś.
Poszczególne stodoły zostały wykończone drewnem o zróżnicowanej strukturze, bo i historyczne budynki gospodarcze posiadały swój indywidualny charakter.
Polska Zagroda to projekt wielowątkowy, uwzględniający historię starego obiektu, lokalną tożsamość i tradycję, współczesną kreację funkcjonalnej, nowatorskiej i spektakularnej formy architektonicznej.
Polska Zagroda
Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Bartosz Styrna, Anna Mędrala, Kamil Makowiec, Mateusz Zima, Magdalena Moska, Valentin Lepley, Aleksander De Mott, Maroš Mitro, Paula Wróblewska, Marzia Tocca, Magdalena Fuchs
Zdjęcia: Rafał Barnaś, Piotr Krajewski, Bogusław Barnaś
Generalny wykonawca: Ostafin Budownictwo
Więcej informacji o projekcie: Polska Zagroda. Transformacja historycznego gospodarstwa na nowoczesną rezydencję