Pracownia 81.WAW.PL z nagrodą Residential Architect of the Year 2015

Warszawska pracownia 81.waw.pl zdobyła nagrodę w kategorii Residential Architect of the Year 2015 Poland, w międzynarodowym konkursie magazynu Build. Organizatorzy nagradzają osoby i firmy, które w istotny sposób wpływają na kształt otaczającego nas świata.


Strona pracowni: 81.WAW.PL

 

Pracownia 81.WAW.PL z nagrodą Residential Architect of the Year 2015

Pracownia 81.WAW.PL z nagrodą Residential Architect of the Year 2015

81.waw.pl z nagrodą Residential Architect of the Year 2015


Magazyn Build podkreśla, że świat budownictwa i nieruchomości jest ogromnie zróżnicowany i obejmuje liczne dziedziny i sektory. Jeśli chodzi natomiast o uchwycenie szerszej świadomości społeczeństwa oraz wyraźne kreowanie świata, w którym żyjemy, branża architektoniczna przewyższa wszystkie pozostałe.

Architecture Awards 2015 mają podkreślić niesamowitą pracę, wykonywaną przez utalentowanych projektantów, artystów i wizjonerów, którzy być może staną się gwiazdami branży, tworząc zapierające dech w piersiach, godne zapamiętania projekty.

Jesteśmy niezwykle dumni, że znaleźliśmy się w gronie nagrodzonych. To ogromne wyróżnienie jest dla nas potwierdzeniem, że podążamy we właściwym kierunku, wpływając na otoczenie i architekturę nie tylko w naszym kraju. Cieszymy się, że to, co nas zainspirowało, może mieć ogromny wpływ również na pracę innych projektantów – mówi Anna Paszkowska-Grudziąż, z pracowni 81.waw.pl.

Oprócz pracowni 81.waw.pl, w konkursie zostało docenionych także 10 innych pracowni z Polski. Świadczy to o fakcie, że Polska branża architektoniczna jest coraz bardziej zauważalna i doceniania poza granicami kraju.

 

Dom Leśny. Projekt: 81.WAW.PL

Dom Leśny


W trakcie realizacji


 

Dom Pawilon. Projekt: 81.WAW.PL

Dom Pawilon


Projekt: 2015

 

Dom Trapez. Projekt: 81.WAW.PL

Dom Trapez


Dom o łącznej powierzchni użytkowej 280m2 tworzą dwie bryły. Cała konstrukcja opiera się na położeniu na sobie i delikatnym obróceniu dwóch trapezów, co nadaje całości dynamiczny i nowoczesny charakter. Poza chęcią osiągnięcia oryginalnego efektu wizualnego, dom miał być przede wszystkim funkcjonalny. Na etapie planowania dopasowywaliśmy jego poszczególne elementy do potrzeb i oczekiwań klientów  – wyjaśnia Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL.

Projekt: 2015 / Status: Pozwolenie na budowę
Powierzchnia: 280m2
Zobacz więcej: Zabawa bryłą, czyli Dom Trapez projektu pracowni 81.WAW.PL


 

Dom Biurowy. Projekt: 81.WAW.PL

Dom Biurowy


Siedziba firmy wyglądająca jak dom jednorodzinny to zdecydowanie niecodzienne rozwiązanie. Otoczenie domu biurowego to sopocki nadmorski krajobraz. – Stąd też, głównym założeniem projektu było stworzenie budynku, który swoim kształtem będzie swobodnie nawiązywał do nadmorskich form przyrody – wyjaśnia Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL. Meandrujący kształt nasuwa na myśl skojarzenia z prądami morskimi – nieregularnymi falami morskich, które w ruch wprawia wiatr – dodaje Anna. Efektem współpracy z inwestorem było stworzenie koncepcji nierównomiernej bryły w stonowanej, ale jednocześnie mocno kontrastującej kolorystyce.

Projekt: 2014
Zobacz więcej: Dom Biurowy na portalu Archinea


 

Dom Korona. Projekt: 81.WAW.PL

Dom Korona


Ideą wyjściową dla projektantów było wkomponowanie domu w górzyste otoczenie, w którym ma powstać budynek. Jednak nie poprzez dynamiczną formę bryły całego obiektu, ale poprzez niekonwencjonalne podejście do dachu. Inspiracją była przede wszystkim natura – tak jak góry strzeliste i „postrzępione” są ku górze, tak ten dom będzie niekonwencjonalny w górnej części. Efekt dynamizmu udało się uzyskać właśnie dzięki cięciom wykonanym w obszarze powierzchni dachu.

Projekt: 2013
Zobacz więcej: Dom Korona pracowni 81.WAW.PL wyróżniony w prestiżowym zestawieniu


 

Dom Polny. Projekt: 81.WAW.PL

Dom Polny


Głównym założeniem przy projektowaniu domu polnego było odseparowanie go od ulicy tak, aby mieszkańcy mogli cieszyć się spokojem i prywatnością, a jednocześnie maksymalne wtopienie go w otoczenie. Projektanci z pracowni 81.WAW.PL, w celu uzyskania takiego efektu, podzielili dom na dwie bryły.

Projekt: 2013 / w trakcie realizacji
Powierzchnia użytkowa: 400 m2
Zobacz więcej: Dom na środku malowniczej polany, na skarpie, z widokiem na rzekę


 

Dom Dziurawy. Projekt: 81.WAW.PL

Dom Dziurawy


– Dom dziurawy to odpowiedź na pytanie, jak ma wyglądać współczesny dom polski w nawiązaniu do tradycyjnej zabudowy z lat 70., zwanej „kostką mazowiecką”. Tradycyjna kostka cechowała się zwartą formą podobną do prostopadłościanu, płaskim dachem i brakiem detalu architektonicznego, zgodnie z manifestem Adolfa Loosa „ornament to zbrodnia – wyjaśnia genezę pomysłu Rafał Grudziąż z 81.WAW.PL.

Projekt: 2014 / w trakcie realizacji
Zobacz więcej: Dom dziurawy, czyli nowoczesna polska kostka


 

Dom Horyzontalny. Projekt: 81.WAW.PL

Dom Horyzontalny


Dom horyzontalny to typowy dom jednorodzinny, który jednak zaskakuje nietypową oryginalnością. Budynek na planie litery L kryje we wnętrzu komfortową i wygodną przestrzeń dla czteroosobowej rodziny. Bryła budynku to układ pionowych i poziomych płaszczyzn, przesuniętych względem siebie, dzięki czemu udało się optycznie wyróżnić strefę wejścia od strefy ogrodu. Ponadto przestrzeń budynku została podzielona na dwie bryły – jedną z garażem oraz drugą, będącą właściwą częścią mieszkalną. Wraz z domem zaprojektowany został także ogród w stylu japońskim, w którym głównym elementem dekoracyjnym są płaskie głazy oraz niska roślinność zachowująca zieleń przez cały rok.

Projekt: 2012
Powierzchnia: 320m2
Zobacz więcej: Dom horyzontalny z międzynarodową nagrodą


 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.