Prosta forma, kolory ziemi i nowoczesna bryła wpisana w leśny krajobraz

Cortena House w Zabierzowie pod Krakowem to jeden z ostatnich projektów pracowni JABRAARCHITECTS. Zlokalizowany jest w wyjątkowej scenerii – w otoczeniu rozległych kompleksów leśnych Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.

Działka o powierzchni prawie 2500 m2 ma pochyłą topografię, która wznosi się w kierunku zachodnim. Znaczna różnica w poziomie terenu w obrębie działki była z jednej strony wyzwaniem, ale pozwoliła też na niepowtarzalne i funkcjonalne wkomponowanie bryły budynku w jej układ, dzięki czemu zaprojektowane przestrzenie wewnątrz budynku, jak również zewnętrzne w obrębie tarasów i ogrodu, mają wyjątkowy charakter. W sąsiedztwie ekstensywnej, niejednorodnej estetycznie zabudowy, architekci zaprojektowali prosty dom, o funkcjonalnym wnętrzu, odpowiadający na konkretne potrzeby inwestorów. Swoją prostą formą i kolorystyką ziemi neutralnie wpisuje się w otoczenie i leśny krajobraz. Akcentem układu architektonicznego jest minimalistyczna, biała bryła piętra, osadzona na platformie parteru.


Dom Cortena House
Autor projektu: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski
Powierzchnia: 500 m2

 

Dom Cortena House. Projekt: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski

Cortena House


Dwukondygnacyjny obiekt o powierzchni ponad 500 m2 zaprojektowany został w układzie horyzontalnym. Parter i piętro stanowią dwie odrębne bryły, skonfigurowane prostopadle względem siebie. Dolna kondygnacja obejmuje strefę wejściową (hol, garderoba), kuchnię, jadalnię, salon, gabinet, strefę wellness, dwie łazienki oraz garaż na 2 samochody i pomieszczenie techniczne. Przestronne i zintegrowane pomieszczenia kuchni, salonu i jadalni całkowitym przeszkleniem otwierają dom na krajobraz i ogród oraz zewnętrzne tarasy otaczające budynek z każdej strony.

W układzie parteru znajduje się również patio z ogrodem japońskim, który łączy wszystkie strefy dzienne oraz basen. Strefa wellness dostępna bezpośrednio od salonu została zaprojektowana w otoczeniu kameralnej strefy ogrodu osłoniętej układem ścian wpisanych w topografię terenu.  Usytuowana szczytowo względem parteru kondygnacja piętra, obejmuje cztery komfortowe sypialnie, dwie łazienki, pralnię i garderobę.


Architektura budynku to prosta geometria oparta na konfiguracji prostopadłościennej horyzontalnej bryły parteru i szczytowo usytuowanej bryły piętra. Dolna kondygnacja stanowi podstawę całej bryły budynku, została zaprojektowana w naturalnej ciemnej kolorystyce spieku kwarcowego i rudego cortenu. Natomiast fasada oraz dach górnej kondygnacji w bardzo jasnym spieku kwarcowym, co nadaje kontrastu i przełamuje ciemną kolorystykę całości. Zaprojektowane duże przeszklenia nadają lekkości bryle i wprowadzają krajobraz do wnętrz  – opowiadają autorzy projektu z pracowni JABRAARCHITECTS.


Strefa wejściowa w budynku jest wyraźnie zaakcentowana, częściowo zadaszona przez nadwieszenie górnej kondygnacji i obudowana cortenowymi pilastrami, które pojawiają  się również od strony ogrodu. Opaski zadaszeń nad tarasami otaczającymi budynek niemalże z każdej strony definiują przestrzeń w obrębie tarasów i domykają geometrię całej bryły, osłaniając okna przed nadmiernym nasłonecznieniem i deszczem.

 

Dom Cortena House. Projekt: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski

Dom Cortena House. Projekt: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski

Dom Cortena House. Projekt: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski

Dom Cortena House. Projekt: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.