Do przygotowania kolejnego etapu rozbudowy biura AstraZeneca zaprosiła sprawdzonego partnera – pracownię Massive Design. Przez ostatnie 3 lata procesu ekspansji łączna powierzchnia wszystkich zaprojektowanych etapów w budynku Postępu 14 przekroczyła już 16.600 m2. Tym razem rozbudowa obejmowała powierzchnię ponad 4.000 m2, a jej celem było zapewnienie miejsca dla kolejnych 400 pracowników.
Biura AstraZeneca
Więcej na stronach: Massive Deisgn
Lokalizacja: Biurowiec Postępu 14 w Warszawie
Zdjęcia: Szymon Polański
AstraZeneca po raz czwarty
Do prac nad projektem przystąpiono razem z dedykowaną grupą projektową ze strony klienta. Wspólnie z projektantami podjęto decyzję, by kolejny etap rozwoju warszawskiej siedziby firmy został zrealizowany według nieco zmienionego scenariusza. Zwiększona została waga takich elementów jak przestrzenie do spotkań ad-hoc, strefy miękkie czy przestrzenie do współpracy. Teraz zajmują jeszcze więcej miejsca dając szersze możliwości dla pracy w zespołach. Przy wykorzystaniu wszystkich elementów składających się na aranżację w myśl zasady Activity Based Working w nowo otwartej przestrzeni może pracować nawet 500 osób.
Udało się również stworzyć kolejną oryginalną przestrzeń, która angażuje pracowników i działa jako miejsce wymiany myśli, debat, burzy mózgów, prezentacji oraz rozwijania nowych idei – strefę kreatywną. Jej układ funkcjonalny przypomina nieco scenografie programów publicystyczno-dyskusyjnych, lecz jest wzbogacona o rozwiązania umożliwiające prezentacje i zapisywanie pomysłów. Jednym z takich miejsc jest centralnie umieszczony ekran z opcją równomiernego podświetlenia pełnej płaszczyzny. Strefa kreatywna została zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie stref spotkań wewnętrznych, dzięki czemu po jej otwarciu może zwiększyć niemal dwukrotnie swoją powierzchnię i dostępność. Aby taka strefa mogła funkcjonować w przestrzeni biurowej wprowadzono szereg rozwiązań akustycznych, które zarówno blokują rozprzestrzenianie się hałasu poza strefę, jak również poprawiają parametry wewnątrz pomieszczenia.
Kolejną elektryzującą pracowników kwestią były nowe atrakcyjne wizualnie pomieszczenia socjalne. Tym razem miały być jeszcze lepiej wyeksponowane i powiększone względem realizacji z wcześniejszych etapów. W wewnętrznym głosowaniu, spośród kilku propozycji architektów z Massive Design, wybrane i wybudowane zostały kuchenki Kosmos, Laboratorium i Dżungla. W odróżnieniu od uprzednio projektowanych przestrzeni te zostały ulokowane tak, aby miały dostęp do fasady oraz aby to przez nie odbywało się wejście na powierzchnię biura. Dzięki temu są zawsze pełne życia i sprzyjają przypadkowym spotkaniom, które niekiedy zmieniają się w prawdziwe „creative collisions”. Każda z wyżej wymienionych kuchenek uwalnia fantazję pracowników i działa pobudzająco na ich kreatywność. Mimo, że mają swoich wiernych fanów, to intrygujące wnętrza zachęcają do częstych zmian miejsca przygotowywania kawy czy spożycia posiłku. Przez tę ciągłą rotację użytkowników, ludzie z różnych departamentów mają okazję się wzajemnie poznać, częściej spotykać i wymieniać swoje doświadczenia.
Na każdym etapie powstawania projektu poszczególne elementy były dyskutowane i weryfikowane przez grupę projektową złożoną z pracowników AstraZeneca. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu i nieszablonowym pomysłom obu stron procesu, całość przestrzeni przeznaczonej do pracy została stworzona tak, aby zapewnić jak najwyższy komfort oraz aby udostępnić jak najszersze spektrum możliwości wykonywania codziennych zadań.