Kto nie chciałby mieszkać w Dejvicach – luksusowej i prestiżowej dzielnicy Pragi? I to nie tylko ze względu na wyjątkowe położenie w stolicy. Projektanci z No Architects zrekonstruowali zrujnowany apartament, wydobywając z niego ducha epoki, w którym został zbudowany budynek, dodając mu nowoczesności i świeżego, twórczego spojrzenia.
Z wdziękiem z Dejvice
Pracownia: No Architects
Autorzy: Jakub Filip Novák – główny architekt, Daniela Baráčková – główny architekt, Barbora Jelínek – główny architekt
Lokalizacja projektu: Praga 6 – Dejvice
Kraj projektu: Czechy
Rok realizacji: 2020
Rok ukończenia: 2021
Powierzchnia brutto: 105 m²
Powierzchnia użytkowa: 100 m²
Fotografia: Studio Flusser
Wykonawca: RekoLux STAV, Truhlářství Petr Vencl
Projektowanie w tak autentycznej przestrzeni to wyzwanie wymagające najpierw analizy
Stworzenie domu ze zniszczonej przestrzeni, którą tworzy ciągi pokoi, zgrupowanych wzdłuż jednej ściany połączonej ciemnym holem, można uznać za wymagające zadanie. Projektanci postanowili wykorzystać szesnastometrowy, prosty widok na całe mieszkanie. Centrum mieszkania składa się z części wypoczynkowej usytuowanej pod regałami oraz kuchni z jadalnią, natomiast sypialnie usytuowane są na przeciwległych końcach długiej powierzchni. Choć główna sypialnia łączy się bezpośrednio z częścią dzienną, pozostaje kameralną przestrzenią z garderobą i własną łazienką. Projektanci przekształcili ciemny korytarz w przestronną łazienkę i umieścili główne drzwi wejściowe tak, aby przedsionek nie był oddzielony kolejnymi drzwiami, a dźwięk z klatki schodowej został znacznie zredukowany.
We wnętrzu tego mieszkania odtworzony został elegancki i optymistyczny charakter budynku z początku XX wieku. Fasada i pomieszczenia ogólnodostępne zostały potraktowane w nawiązaniu do okresu sztuki, w którym powstał dom. Dlatego też motywy na osłonach grzejników inspirowane były wzorami znajdującymi się na klatce schodowej budynku, ostrołukowe ościeżnice powieliły stiukowe ściany wokół okien, a tapicerka inspirowana była projektem wspólnych drzwi. Szlachetność okolicy podkreśla prosta elewacja budynku oraz gładkie powierzchnie – forniry dębowe i powierzchnie lakierowane w delikatnych tonacjach.
W tym mieszkaniu dokonano wielu zmian – wymieniono okna i powierzchnie, w tym konstrukcje takie jak podłoga i posadzka balkonu, wykonano także nowe instalacje. Indywidualny wystrój wnętrz obejmuje łóżka, regały, drabinki i stół jadalny. Część wypoczynkową można rozszerzyć o materac schowany za zagłówkiem pod regałami w miejscu przeznaczonym do spania. Całość podkreśla mosiężna linia występująca w cokołach podłogi, nogach stołowych i meblach.