Apartament w kameralnym budynku z ogrodem w pobliżu Frankfurtu nad Menem zaprojektowany został z myślą o trzyosobowej rodzinie. Głównym założeniem projektu pracowni JMW Architekci było stworzenie minimalistycznego ale przytulnego miejsca sprzyjającego wypoczynkowi i wyciszeniu. Bazę koncepcji stanowią naturalne materiały – drewno, kamień, strukturalne tynki.
Brown apartment
Projekt: JMW Architekci
Brown apartment
Część dzienna to otwarta przestrzeń łącząca funkcje kuchni, jadalni oraz salonu. Od pierwszego spojrzenia uwagę przykuwa nieszablonowo wykończony sufit. W całości został pomalowany na ciepły, czekoladowy kolor. Doskonale zgrywa się z odcieniami drewna i forniru na zabudowach. W połączeniu z pozostałymi materiałami i kolorami tworzy spójną paletę kolorystyczną dającą poczucie bezpieczeństwa i przytulności. Dzięki użyciu tych samych materiałów udało się spotęgować wrażenie otwartości i przestronności. Zastosowane tu oryginalne, drewniane klepki o zróżnicowanej wielkości i kształcie dodają dynamizmu dużym, płaskim powierzchniom podłóg. Dla uzyskania efektu głębi, ściany zostały wykończone naturalnym tynkiem strukturalnym w ciepłych odcieniach beży i szarości. Dzięki tak skomponowanemu połączeniu materiałów, kolorów i tekstur udało się uzyskać efekt surowej i naturalnej elegancji.
Strefę wypoczynkową wyznacza puszysty dywan o organicznym kształcie kontrastującym z geometrycznym rysunkiem podłogi. Użyte tu meble – okrągły stolik i puf, miękka sofa z zaokrąglonym szezlongiem, zmiękczają i ocieplają geometryczne formy podłogi oraz kamiennej zabudowy ściany telewizyjnej.
Centralne miejsce otwartej kuchni zajmuje wyspa kuchenna płynnie łącząca się ze stołem jadalnianym. Harmonijne przenikanie funkcji kuchni i jadalni podkreśla połączenie zastosowanych materiałów. Solidną, prostą bryłę kamiennej wyspy kuchennej przecina drewniana płaszczyzna blatu stołu wspartego na kamiennej nodze. W wysokiej, fornirowanej zabudowie, skrywającej wbudowane sprzęty kuchenne, została wygospodarowana dodatkowa, obramowana kamieniem, przestrzeń robocza oraz przeszklony barek kawowy. Na tle fornirowanej, wysokiej zabudowy, szczególnie lekko prezentuje się nietuzinkowa lampa przypominająca kształtem wielkie skrzydło. Wokół wygodnego, dużego stołu ustawione zostały jasne, kontrastujące z fornirem i kamieniem krzesła o miękkich, otulających kształtach.
Łazienka gościnna zaskakuje zastosowanymi materiałami. Drewniana podłoga płynnie przenika ze strefy dziennej. Na ścianach zastosowano panele fornirowane kolorystycznie nawiązujące do zabudów meblowych w salonie. Wielkoformatowe płyty spiekowe zostawały użyte jedynie w strefie prysznica wyznaczonej przez podest. Ciemna kolorystyka konsekwentnie pojawia się również w zastosowanej armaturze i ceramice. Uwagę przykuwa oryginalna kamienna umywalka wolnostojąca z baterią podłogową.
Ściany sypialni master oraz wysokie szafy wykończone zostały czekoladowym fornirem. Ten sam materiał użyto do stworzenia podświetlanego, ryflowanego panelu stanowiącego tło dla łóżka tapicerowanego karmelową skórą. Uskok jednej ze ścian sypialni został wykorzystany do wkomponowania blatu pełniącego funkcje toaletki. Oryginalnym elementem mebla jest kamienna noga przecinająca blat. Sąsiedni narożnik ściany wykończony został lustrzanymi panelami z subtelnym oświetleniem. Całość utrzymana w stonowanej kolorystyce sprzyja wypoczynkowi i relaksowi.
Przesuwne, szklane drzwi z lamelami prowadzą do łazienki master. Wykończone dymionym szkłem skrzydło drzwi można schować w całości w ścianie, łącząc obie przestrzenie lub zamknąć dla zyskania prywatności. Na wprost wejścia ustawiony został mebel z dużą, kamienną umywalką, umożliwiającą jednoczesne korzystanie przez dwie osoby. Podświetlane lustra za meblem powiększają optycznie przestrzeń. Dzięki kinkietom na ścianie oraz zasłonom, stojąca pod oknem wanna sprzyja relaksowi. Podobnie jak wc i bidet, wykonana została w szarobeżowym kolorze i matowym wykończeniu. Za fornirowanymi panelami ukryte zostały stelaże podtynkowe wc i bidetu. W obszernej zabudowie znalazło się również miejsce na pralkę i suszarkę.
Pokój do pracy z założenia miał być przestrzenią elastyczną, zmieniająca się wraz z potrzebami mieszkańców. Zabudowa meblowa pod oknem posiada ruchomy blat. Dzięki temu rozwiązaniu w prosty sposób można stworzyć wygodne miejsce do pracy dla dwóch osób. Wysokie regały mieszczą książki i dokumenty, dodatkowa przestrzeń do przechowywania została zamknięta za wysokimi, ryflowanymi frontami. W wysokiej zabudowie ukryty został również mechanizm rozkładanego łóżka. Dzięki temu w prosty sposób gabinet może przeistoczyć się w wygodny pokój gościnny z pełnowymiarowym łóżkiem.
Pokój nastoletniej córki właścicieli urządzony został z wykorzystaniem bazy materiałowej i kolorystycznej pojawiającej się w całym mieszkaniu. Drewniana podłoga zestawiona została ze strukturalnym tynkiem na ścianach oraz na suficie. Neutralne tło urozmaica wyrazista tapeta nad biurkiem oraz kolorowe zasłony i dywan. Zaoblenia pojawiające się na meblach, zagłówku oraz dywanie dodają lekkości i zmiękczają proste formy. W pokoju udało się wygospodarować wygodne miejsce do nauki z obszernym blatem. Strefa przy łóżku sprzyja wypoczynkowi. Tapicerowany zagłówek został zestawiony z taflą lustra, zamontowany tam blat spełnia funkcje toaletki oraz szafki nocnej.