Czy praca w biurze może być przyjemna? Grupa Nowy Styl proponuje system meblowy Play&Work

Grupa Nowy Styl wyznacza nowy cel dla architektów wnętrz biurowych: tworzyć biura, które sprawią, że praca będzie przyjemnością. I proponuje nowy system meblowy Play&Work, który pomoże zrealizować zadanie i  w efekcie wyzwolić flow w biurze.


Więcej informacji: System Play&Work | Raport “Flow at work”

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl

Nowe wyzwanie:
wyzwolić flow w każdym biurze


Flow to kluczowe słowo dla zaproponowanej koncepcji. W znaczeniu potocznym jest synonimem pasji, stanu uskrzydlenia, w ujęciu naukowym to uniwersalny stan współwystępujący z przyjemnością, zaangażowaniem i ponadprzeciętnymi wynikami. Flow to unikalny stan, w którym wysiłek, nawet długotrwały, nie jest odczuwany jako ciężar, ale jako źródło przyjemności i długofalowej satysfakcji, co, na przykład podczas pracy, skutkuje świetnymi wynikami.

– Przeanalizowaliśmy teorię flow. Wynika z niej jasno, że stan uniesienia można odczuwać niezależnie od czynności, którą wykonujemy. Nie ma znaczenia, czy nasza praca polega na tworzeniu nowej usługi, kodowaniu czy analizach statystycznych – mówi Ewelina Adamus, specjalistka w Dziale Badań i Doradztwa Miejsc Pracy Grupy Nowy Styl. – To zjawisko motywowane wewnętrznie. Jednak współwystępujące z określonymi elementami i to właśnie te elementy powinno zapewnić optymalne miejsce pracy.

Teoria wydaje się być prosta i logiczna, ale co z praktyką? Czy zaprojektowanie biura, które wprowadzi pracowników w stan flow jest w ogóle możliwe? Proponując architektom nowe spojrzenie na projektowanie biur Grupa Nowy Styl nie pozostawia ich bez wsparcia. Publikując raport „Flow at work. Uwarunkowania optymalnego doświadczenia w pracy” przekazuje im dużą dawkę inspiracji. I daje konkretne narzędzie: system mebli biurowych Play&Work.

Zaprojektowany przez Gernota Oberfella i Jana Wertela system to odpowiedź na potrzeby współczesnych biur. Jak mówią projektanci: Komunikacja, współpraca, szybka wymiana informacji, adaptacja i elastyczność – to słowa klucze nie tylko we współczesnych biurach, ale i w codziennym życiu. Wierzymy, że meble biurowe muszą stać się rozwiązaniami, które pozwolą nie tylko nadążać za dynamicznie zmieniającymi się zadaniami, ale również rozwijać się wraz z nimi.

Dzięki systemowi Play&Work można tworzyć przestrzeń bardziej komfortową, przyjazną i nastawioną na potrzeby użytkowników – taką, która pomoże im osiągnąć pożądany stan flow.

 

 

 

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl
Koncentracja i komunikacja


W teorii flow dużo uwagi poświęca się koncentracji na celu. Aby odczuć przyjemność pracy nad zadaniem niezbędne jest skupienie się na nim, wręcz zanurzenie się w wykonywaną czynność. W ten sposób osiągniemy dużo lepsze efekty, co z kolei przyczynia się do długofalowej satysfakcji i motywuje do dalszych wysiłków.

Tymczasem jak wynika z badań ponad połowa pracowników rozprasza się podczas codziennych obowiązków tylko z powodu hałasu.

Jednocześnie doświadczenie optymalnego stanu wymaga  sprawnej komunikacji.  Komunikacja jest niezbędna dla poczucia dobrego zrozumienia stawianego celu, a także bieżącego otrzymywania informacji zwrotnych od przełożonych.

Oto więc pierwsze wyzwanie: połączenie warunków optymalnego przepływu informacji z przestrzenią skupienia. Popularny open space przechodzi obecnie przeobrażenia. Szerokie otwarte przestrzenie dzieli się na mniejsze sektory obejmujące małe zespoły. Play&Work proponuje różne sposoby wyposażenia takich stanowisk pracy. Jeden z nich to biurka zintegrowane z wysokimi szafami, które w ten sposób wydzielają  strefę prywatności, odseparowują od zgiełku, ale poprzez ażurowe metalowe panele, które można w razie potrzeby uzupełnić tapicerowaną nakładką, umożliwiają kontakt wzrokowy i głosowy ze współpracownikami.

Współpraca


Jak można przeczytać w raporcie Grupy Nowy Styl, flow może być odczuwany zespołowo. Intensywne interakcje, wspólnota celu i dobra atmosfera – to czynniki sprzyjające zaangażowaniu przy projektach grupowych. Dlatego w biurach powinno być wiele przestrzeni spotkań. Nie tylko sal, które trzeba wcześniej rezerwować, bo ich niedostępność może stanowić barierę interakcji, ale też miejsc do szybkich, podejmowanych spontanicznie konsultacji.

Jak w tym projektowym zadaniu może pomóc Play&Work? Boczne dostawki do stanowisk workbench to doskonałe rozwiązanie. Warto pamiętać, że około 70% interakcji między pracownikami ma miejsce w przestrzeni biurowej, a nie w pokojach spotkań. Wysokie stoliki zintegrowane z szafą to z kolei idealne miejsce do krótkich nieformalnych spotkań, które usprawnią przepływ wiedzy w biurze.

Home office design – w pracy jak w domu


Jak wynika z raportu Grupy Nowy Styl, pracownicy pracujący przynajmniej 1 dzień w tygodniu z domu mają większy potencjał, aby osiągnąć stan flow niż ci, którzy na stałe pracują wyłącznie w biurze. I tu pojawia się kolejne zadanie – zaprojektować biuro, w którym można poczuć się jak w domu. Z Play&Work jest to znacznie łatwiejsze. Wykorzystując naturalne materiały takie jak drewno, linoleum czy wełnę i łącząc je z szeroką paletą kolorystyczną dedykowaną dla systemu, można kreować wnętrza budujące przyjazną atmosferę.

Projektanci nie zapomnieli o detalach, które są tak ważne dla końcowego efektu. Metalowe akcesoria zawieszane na panelach są nie tylko funkcjonalne, ale również atrakcyjne wizualnie. I dostępne w aż  5 kolorach.

Szerokie możliwości konfiguracji pozwalają dopasować miejsce pracy do różnorodnych oczekiwań, stylów pracy i wnętrz.

Najważniejsze informacje o Play&Work:


  • wyposaży każdą strefę nowoczesnego biura zgodnie z koncepcją activity based workplace,
  • sprzyja doświadczaniu flow w biurze,
  • zaprojektowany przez studio WertelOberfell, inspirowany Bauhausem,
  • wykończenia: linoleum, drewno, wełna, barwy pastelowe
  • produkowane w Polsce w Jaśle, w najnowocześniejszej fabryce mebli biurowych w Europie

 

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl

O Grupie Nowy Styl


Jesteśmy jednym z wiodących w Europie dostawców kompletnych rozwiązań meblowych. Codziennie wyposażamy nowe biurowce, centra konferencyjne, kina, stadiony, obiekty muzyczne, sportowe i wielofunkcyjne. Aranżujemy przestrzeń w oparciu o dogłębną analizę specyfiki i potrzeb klientów, efektywności, organizacji pracy, ergonomii i akustyki. Prowadzimy projekty na wszystkich etapach, od badań, przez space planning, koordynację produkcji, logistykę i montaż. Dzięki doświadczeniu oraz zapleczu technologiczno-produkcyjnemu każda oferta jest „szyta na miarę”.

Grupę Nowy Styl tworzy 7 marek: Nowy Styl, BN Office Solution, Grammer Office, Rohde & Grahl, Sitag, Forum Seating i Baltic Wood, pod którymi kryją się zarówno wysoce ergonomiczne fotele, designerskie siedziska modułowe, jak i systemy meblowe pozwalające wyposażyć wszystkie strefy nowoczesnych biur i przestrzeni publicznych.

Skorzystały z nich już m.in. wielkie międzynarodowe korporacje, instytucje kulturalne, takie jak NOSPR czy Opera w Monachium, oraz wszystkie polskie stadiony, na których odbyły się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. Na naszych krzesłach obradowali przywódcy państw podczas szczytu NATO w Lizbonie; zasiadają na nich urzędnicy w niemieckim Urzędzie Kanclerskim oraz publiczność w Leicester Square Theatre w Londynie.

 

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.