Willa w wiejskim krajobrazie projektu studia JABRAARCHITECTS

2w1 Dom – willa w wiejskim krajobrazie powstanie w podwrocławskich Żernikach. Projekt, który z jednej strony wpisuje się architektonicznie w wiejski charakter otoczenia, jednak pomimo dość tradycyjnej formy stanowi zabudowę nowoczesną w każdym wymiarze, odpowiadając na potrzeby przyszłych użytkowników.


Dom „2w1” – willa w wiejskim krajobrazie
Projekt: JABRAARCHITECTS | Tomasz Zaleski
Lokalizacja: Żerniki, Wrocław
Powierzchnia:
280m2
Rok: 2017

 

Dom "2w1" - willa w wiejskim krajobrazie. Projekt: JABRAARCHITECTS | Tomasz Zaleski

Dom "2w1" - willa w wiejskim krajobrazie. Projekt: JABRAARCHITECTS | Tomasz Zaleski

Willa w wiejskim krajobrazie


Inwestorzy swoje wymagania i preferencje funkcjonalne określili precyzyjnie w metrażu niecałych 300 m2. Działka ma powierzchnię ponad 1000 m2, wjazd od północy i położona jest na obszarze dość intensywnie zurbanizowanym.

Funkcję budynku zaplanowano na dwóch kondygnacjach, które naturalnie podzieliły dom na strefę dzienną w parterze i strefę nocną na piętrze. W kondygnacji parteru architekci zaprojektowali kuchnię, salon i jadalnię, pokój gościnny, łazienkę, garderobę, spiżarnię. Natomiast na piętrze zorganizowano przestrzeń, w której znajdują się pokoje i łazienki domowników. Duże przeszklenia pozwalają na bardzo dobre doświetlenie wnętrz naturalnym światłem i otwierają perspektywę widokową na okolicę i spokojny krajobraz, który domyka ściana lasu. Pustka nad salonem daje poczucie większej przestrzeni. W centralnej części domu na parterze zaprojektowano jadalnię, która przeszkleniem na całej szerokości otwiera się na zewnętrzny taras. Dodatkowo przestrzeń jadalni uzupełniają proste, dywanowe schody zlokalizowane na ścianie po przeciwnej stronie okien.Salon z jadalnią zlokalizowano w zachodniej części domu, natomiast pokój gościny, który pełni również funkcję gabinetu w części wschodniej. Dzięki temu zarówno właściciele, jak i goście będą czuć się komfortowo. Również główną sypialnię na piętrze i dwie sypialnie docelowo przeznaczone dla dzieci usytuowano po przeciwnych stronach kondygnacji dla zachowania większej prywatności użytkowników. Pomieszczenia sypialni dla dzieci uzupełniono o wspólny, duży taras nad garażem i pomieszczeniem technicznym. Dodatkowo, przestrzeń górnej kondygnacji urozmaica pustka nad salonem, przy której architekci zaaranżowali główną sypialnię i niewielkie biuro z czytelnią.

Architektura budynku oparta jest na dwóch przenikających się bryłach – tradycyjna w formie stodoła i parterowy biały prostopadłościan. Tą prostą geometrię podkreślono zróżnicowaniem materiałów wykończeniowych – część stodoły pokryta jest podłużną, ręcznie formowaną cegłą w kolorze jasno szarym, a bryła prostopadłościanu wykończona w białym tynku połączonym ze stonowanymi elementami okładzin elewacyjnych. Kontrastu nadaje delikatna czarna stolarka okienna. Dach budynku pokryty jest tradycyjną dachówką ceramiczną o prostej geometrii i ciemnym kolorze.

Prosta geometria bryły opartej na tradycyjnej formie połączona z naturalnymi materiałami we współczesnej stylistyce, umożliwiła osiągnięcie kompromisu pomiędzy konserwatywnym ujęciem zapisów planu  przestrzennego, a współczesną definicją willi w wiejskim krajobrazie. Przez tą fuzję uzyskano „dwa w jednym”.

W budynku zastosowano nowoczesne rozwiązania w zakresie wentylacji i urządzeń grzewczych podnoszących komfort użytkowania i energooszczędności budynku.

 

Dom "2w1" - willa w wiejskim krajobrazie. Projekt: JABRAARCHITECTS | Tomasz Zaleski

Dom "2w1" - willa w wiejskim krajobrazie. Projekt: JABRAARCHITECTS | Tomasz Zaleski

Dom "2w1" - willa w wiejskim krajobrazie. Projekt: JABRAARCHITECTS | Tomasz Zaleski

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.