Centrum Nauki Kopernik – RAr2 Laboratorium Architektury Jan Kubec

Centrum Nauki „Kopernik” to dzisiaj jeden z ciekawszych obiektów kulturalno-naukowych w Warszawie. Porozumienie o utworzeniu centrum zostało zawiązane w 2004 roku, w 2005 roku rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs architektoniczny. Zwyciężył projekt architektów z polskiej pracowni RAr2 Laboratorium Architektury Jana Kubeca z Rudy Śląskiej.

Jan Kubec jest autorem m.in. projektu nowoczesnego zespołu parafialno-sakralnego p.w. Bożego Ciała w Kończycach (Zabrze) dobrze ocenianego przez krytyków architektury, a także zdobywcą wielu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach architektonicznych, m.in.: III Nagrody w konkursie na rozbudowę Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, III Nagrody w konkursie na opracowanie koncepcji Nowej Rotundy w Warszawie czy II Nagrody w konkursie na rewitalizację nabrzeża rzeki St. Laurent oraz podnóża wodospadów Montmorency w Quebec, w Kanadzie. Architekt jest wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

Obiekt: Centrum Nauki Kopernik
Lokalizacja: Wybrzeże Kościuszkowskie, Warszawa
Projekt: 2005-2007
Realizacja:
2008-2011
Architektura: RAr2 Laboratorium Architektury – Jan Kubec
Zdjęcia: Piotr Krajewski – Fotografia Architektury i Wnętrz
Strona obiektu: Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie


Centrum Nauki Kopernik położone jest w prestiżowej lokalizacji nad brzegiem Wisły, w pobliżu atrakcyjnych terenów parkowych, mostu Świętokrzyskiego oraz Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Położenie, duża ilość przestrzeni publicznych oraz realizowane obiekty nadają obszarowi kulturalno-naukowy charakter.

Obiekt został zaprojektowany jako dwukondygnacyjny, przekryty zielonym dachem budynek o wysokości 12m z lokalnymi przewyższeniami oraz charakterystyczną bryłą planetarium, w kondygnacji podziemnej zlokalizowano parking dla odwiedzających

Na bogaty program funkcjonalny obiektu składają się różnorodne przestrzenie naukowo-kulturalne. W obiekcie znajdują się: nowoczesne planetarium z platformą widokową, mobilne przestrzenie ekspozycyjne z wystawami stałymi oraz czasowymi, pracownie oraz laboratoria, centrum konferencyjno-audytoryjne, a także kawiarnie i restauracje. Ważnym aspektem idei centrum jest interakcja z użytkownikiem, interaktywne stanowiska ekspozycji naukowych oraz pracownie, w których odwiedzający mogą samodzielnie przeprowadzać różnego typu eksperymenty z pogranicza matematyki, biologii, fizyki oraz chemii. W obiekcie organizowane są ponadto wydarzenia promujące i popularyzujące kulturę oraz naukę.

Architektura obiektu ideowo realizuje motto i filozofię Jana Kubeca, opisującą krajobraz jako czynnik wyjściowy w kształtowaniu architektury, narzędzie i nieodłączny element budynku. Projekt urbanistyczny oraz architektura budynku naśladują naturę, nawiązują formą, geometrią czy fakturą do naturalnych elementów topografii terenu, charakterystycznej dla danego położenia – nabrzeża – połączenia lądu i wody.

Centrum Nauki Kopernik to jeden z ciekawszych obiektów kulturalno-naukowych w Warszawie i jeden z większych obiektów tego typu w Europie. Udana realizacja projektu architektów z pracowni RAr2 Laboratorium Architektury Jana Kubeca stanowi nową, interesującą ofertę na mapie obiektów kulturalno-naukowych oraz atrakcji turystycznych stolicy.

Centrum Nauki Kopernik

RAr2 Laboratorium Architektury

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.