ZOO Proactive – Projekt przebudowy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie

ZOO Proactive
– Projekt przebudowy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie

Projekt: Anna Struska
Promotor: dr inż. arch. Jan Kubec
Uczelnia: Politechnika Śląska, Wydział Architektury
Lokalizacja: Chorzów
Data: 2012

Wyróżnienie I Stopnia w Konkursie DYPLOM ROKU im. Zbyszka Zawistowskiego 2012
organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich

Projekt śląskiego ZOO

ZOO Proactive – Projekt przebudowy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie

ZOO Proactive to projekt przebudowy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie. To manifest możliwości zmian, jakie mogą zachodzić w Parku Śląskim, który ma podstawy, by stać się jedną z głównych atrakcji regionu.

Park Śląski – do niedawna Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku – zrealizowany został według projektu prof. W. Niemirskiego na 600 hektarach nieużytków pokopalnianych znajdujących się między Chorzowem, Siemianowicami Śląskimi i Katowicami. Od lat 50 na terenie parku działają m.in. Stadion Śląski, Wesołe Miasteczko, czy Planetarium. Od wielu lat problemy własnościowe, programowe i ekonomiczne powoli degradują park. W programie modernizacji planowane są nowe inwestycje na obrzeżach kompleksu, które mają zwiększyć atrakcyjność całego założenia, jednak zmniejszają one drastycznie powierzchnie terenów zielonych. W opozycji do takich założeń powstał projekt ZOO Proactive. Na przykładzie Śląskiego ZOO – najbardziej deficytowej jednostki Parku – prezentuję, jak efektywne może być doinwestowanie już zagospodarowanych terenów Parku.

Śląskie ZOO ma powierzchnię prawie 50ha, działa od 1954r. Od kilkunastu lat systematycznie spada frekwencja odwiedzających. Wpływają na to: sezonowość oferty, przestarzała infrastruktura i chaotyczny układ przestrzenny, skutkujący 5km ścieżką edukacyjną. Widoczny jest brak wizji, wytyczonego kierunku rozwoju.

Projekt dyplomowy

Projekt ZOO Proactive zakłada całkowitą reorganizację układu przestrzennego ogrodu:

1. Skoncentrowanie wybiegów zwierzęcych pozwala na skrócenie trasy zwiedzania.
Strefowanie wybiegów wg krain zoogeograficznych usprawnia działalność edukacyjną.
2. Wprowadzenie okręgu – budynku wielofunkcyjnego, który sprawi, że ZOO stanie się organizacją samofinansującą. Dodanie abstrakcji – uniesienie okręgu – spaja estetycznie całe założenie i wprowadza nowy sposób obserwacji zwierząt.
3. Utworzenie pawilonów zwierzęcych, w których można obserwować zwierzęta również w sezonie zimowym.

Projekt ZOO W chorzowie

Projekt ZOO W chorzowie

Budynek główny to okrąg o promieniu wewnętrznym 200m i szerokości traktu 20 m, składa się on z trzech poziomów. Na głównej kondygnacji (+1) znajdują się przestrzenie wystawowe, wiwaria, centrum edukacyjne i konferencyjne, część administracyjna i restauracje. Poziom ten działa w całości jako platforma widokowa, pozwalająca na ciągły wizualny kontakt ze zwierzętami na „wewnętrznym dziedzińcu”. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami mamy w segmentach wiwaryjnych (ptaszarnia, małpiarnia, terrarium). Poziom +1 połączony jest z częścią podziemną (-1) przestrzeniami „topograficznymi” – wielofunkcyjnymi pochylniami, schodami tarasowymi. Na kondygnacji -1 znajduje się akwarium i wystawa archeologiczna. Poziom ten połączony jest z istniejącą zewnętrzną doliną dinozaurów znajdującą się w środku założenia urbanistycznego. Przestrzenie topograficzne zapewniają płynność trasy edukacyjnej (ok. 2km), ale także pozwalają na istnienie autonomicznej części hotelowej na poziomie +1, generującej całoroczny dochód.
Ikoniczny charakter budynku jest wynikiem dużej skali założenia. Jednak język architektoniczny jakim operuje jest ascetyczny i sprawia, że budynek łagodnie wpisuje się w krajobraz.

Projekt śląskiego zoo

Projekt dyplomowy zoo w Chorzowie

Projekt zoo

ZOO Proactive jest śmiałą koncepcją urbanistyczno-architektoniczną przebudowy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. To propozycja nowoczesnej instytucji, a także dowód na to, że w sercu aglomeracji śląskiej może powstać tętniąca życiem przestrzeń publiczna, w której przeplata się natura, nauka i kultura.
Projekt zoo

Zobacz również:

Komentarze na temat “ZOO Proactive – Projekt przebudowy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie”

  1. Michał napisał(a):

    Dokładnie, Foster

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.