Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku Mediateki Książnicy Płockiej przy ul. Miodowej w Płocku.
I Nagroda w konkursie
Pracownia: eM4.Pracownia Architektury.Brataniec
Autorzy: Marcin Brataniec, Urszula Forczek-Brataniec, Maciej Gozdecki, Damian Mierzwa
Wizualizacje: Jakub Marchwiany
Lokalizacja: Płock, ul. Miodowa
Inwestor: Książnica Płocka
Powierzchnia zabudowy: 1 008,1 m2
Powierzchnia użytkowa: 1 199,0 m2
Data: Konkurs 2013 / Projekt 2014 / Planowana realizacja / 2015-2016
Idea
Mediateka to przestrzeń spotkania.
W mediatece spotykają się słowo, obraz, dźwięk.
W mediatece spotykają się historia, natura, technologia.
W mediatece spotykają się ludzie.
Budynek mediateki przyjmuje formę trójkąta zapisując w symboliczny sposób działanie sił – historii, natury i technologii.
Media – słowo, obraz i dźwięk stają się przestrzenią spotkania ludzi.
Sąsiedztwo starego miasta, rzeki Brzeźnicy i zakładów petrochemicznych jest znakomitą metaforą sytuacji współczesnego człowieka zamieszkującego pomiędzy historią, naturą i technologią. Położenie staje się atutem przez ukazanie i zapisanie ich związków w formie nowoczesnej mediateki.
Kompozycja urbanistyczna
Działka przewidziana dla lokalizacji nowobudowanej mediateki przy ulicy Miodowej znajduje się na krawędzi terenu planowanego dla zabudowy związanej z obiektami Politechniki Warszawskiej. Plan miejscowy (MPZP) przewiduje rozwój i zabudowę sąsiednich terenów. Zgodnie z MPZP działka z obiektem mediateki będzie stanowić narożnik wprowadzający z ul. Miodowej na przewidziany w MPZP główny ciąg pieszy integrujący tereny przewidziane pod zabudowę i wprowadzający od ul. Miodowej.
Ze względu na ważną pozycję urbanistyczną obiekt mediateki zaprojektowano jako mocną i znaczącą formę ukształtowaną przez główne kierunki urbanistyczne i wynikający z nich kształt działki. I tak trzy kierunki urbanistyczne – ul. Miodowej, zabudowy obiektów Politechniki i projektowanego prostopadle ciągu pieszego wyznaczają charakterystyczną trójkątną formę budynku. Forma ta ma także swoje odniesienia metaforyczne wpisując mediatekę w kontekst kulturowy miejsca położonego pomiędzy zabudową miejską, doliną rzeki Brzeźnicy i terenami zakładów petrochemicznych.
Kompozycja architektoniczna
Zagospodarowanie terenu
Ważnym założeniem projektu jest takie ukształtowanie obiektu mediateki i jej otoczenia, które pozwoli na samodzielne, właściwe kompozycyjnie i sprawne funkcjonowanie obiektu także przed realizacją przewidzianych w MPZP elementów ciągów pieszych, dróg i zabudowy.
Obiekt
Zgodnie z przyjętymi wytycznymi urbanistycznymi budynek mediateki zaprojektowano jako zwartą bryłę o trójkątnym rzucie. Trójkątna bryła wpisuje się w zastany kontekst tworząc także ważny znak identyfikacji miejsca.
Plac wejściowy i ogród.
Dopełnienie przestrzeni wewnętrznych mediateki stanowią zewnętrzne przestrzenie placu wejściowego i ogrodu. Plac wejściowy z podcieniem wejścia od strony południowo-wschodniej będzie stanowić zachętę i miejsce spotkań z możliwością wykorzystania dla działań związanych z organizowanymi wydarzeniami i imprezami masowymi. Przestrzeń ogrodu zaprosi do odpoczynku i spokojnej lektury, ale da również możliwość realizacji programu edukacyjnego i wydarzen towarzyszących.
Mediateka
Symbolika kompozycji
Architektura obiektu zapisuje symbolicznie wpływy historii, natury i technologii. Efektem działania tych sił jest jasna, klarowna forma.
Wpływ historii zostaje zapisany przez bryłę i ściany które odwołują się do charakterystycznego dla miasta budowania z użyciem jasnych płaszczyzn ścian tynkowanych. Kompozycja elewacji nie jest jednak pastiszem form historycznych lecz ich współczesną interpretacją. Okna niegdyś ze względów technicznych niewielkie dziś są przeszkleniami pozwalając także na ich wykorzystanie dla prezentacji informacji.
Wpływ natury zostaje zapisany w formie zadaszenia zbudowanego z drewna klejonego. Zadaszenie to zbudowane z drewna łączy wnętrze mediateki z ogrodem formowanym przez naturę, przez drzewa, krzewy, kwiaty, wodę. Ogród jest istotnym elementem kompozycji i funkcji obiektu pozwalając także na jego wykorzystanie jako przedłużenie przestrzeni wewnętrznej mediateki
Wpływ technologii jest reprezentowany przez infrastrukturę nowoczesnej mediateki a także zawartość jej zbiorów. Współczesna myśl technologiczna jest zapisana także w sposobie uformowania architektury.
Forma architektoniczna
Obiekt mediateki to dwukondygnacyjna prosta bryła, która dobrze koresponduje z zabudowa otaczającą. Budując przestrzeń wewnętrzną obiektu wyróżniono bryłę modułu sal konferencyjnych oraz bryłę modułu pomieszczeń służebnych, które zawierają pomiędzy otwartą przestrzeń hallu-foyer i wypożyczalni. Poszczególne bryły tworzą jednak całość otwartą na plac wejściowy i ogród.
Dach, czwarta elewacja
Istotnym elementem kompozycji architektonicznej jest dach, który choć niewidoczny z poziomu człowieka integruje przez swą konstrukcję przestrzenie wewnętrzne i przyległe zewnętrzne, a przez świetliki dachowe wprowadza do wnętrza także widoki nieboskłonu.
Rozwiązania funkcjonalne budynku
Obiekt budują dwie zasadnicze bryły zamykające przestrzeń ogólną na, którą składa się hall-foyer (patio) i wypożyczalnia zbiorów bibliotecznych, przenikające się swobodnie nawzajem i bez wyraźnej granicy, co pozwoli w trakcie użytkowania lepiej wykorzystać je na organizację imprez, wystaw, spotkań tematycznych i zajęć. Przy hallu zorganizowano niewielkie miejsce cafe/cateringowe (funkcjonujące na stałe lub tylko w czasie imprez masowych) oraz niewielką szatnię wraz z zapleczem toalet i pom. matki z dzieckiem. Z części tej można wyjść na antresolę na której zaprojektowano multicentrum wraz ze zbiorami, wyposażone w stanowiska komputerowe przystosowane do organizacji zajęć z młodzieżą. Część ta została połączona z modułem administracyjnym w celu ułatwienia pracy obsłudze zbiorów.
Hall-foyer (patio) stanowi również miejsce dla czytelników, osób oczekujących oraz słuchaczy wypoczywających w przerwie prelekcji, warsztatów i innych zajęć organizowanych w części konferencyjno – widowiskowej, którą stanowi druga bryła zamykająca przestrzeń ogólną. W części środkowej przestrzeni ogólnodostępnej znalazła się wypożyczalnia wraz z magazynami podręcznymi połączona z głównym magazynem znajdującym się na piętrze założenia. Tutaj zlokalizowano również trezor wrzutowy.
Dalej przestrzeń otwiera się na zbiory biblioteczne, które można kształtować swobodnie pod względem wyposażenia i ilości oraz ogród stanowiący naturalne jej przedłużenie (taras zewnętrzny). W części zbiorów znalazło się zamknięte pomieszczenie komputerowe na 14 stanowisk, pomieszczenie cichej pracy na 8 stanowisk oraz dział dziecięcy z zasobami skierowanymi do dzieci umożliwiający organizację zajęć skierowanych do tej grupy wiekowej, bez zakłócania spokoju innym użytkownikom mediateki w trakcie jej funkcjonowania.
Moduł konferencyjno – widowiskowy zlokalizowany na parterze obok hallu – foyer głównego składa się z sali multimedialnej dzielonej na dwie niezależne części w celu organizacji równoległych zajęć i imprez. Do sal od strony zewnętrznej przylega zespół zaplecza wraz z salą umożliwiającą prowadzenie zajęć warsztatowych. Zaplecze zostało zaprojektowane jako pomieszczenia dostępne zarówno z wnętrza obiektu jak i bezpośrednio z jego zewnętrznej strony w celu umożliwienia niezależnej obsługi imprez bez zakłócania porządku mediateki.
Zgodnie z zaleceniami konkursowymi część administracyjno-biurowa wraz z głównymi zbiorami znalazła się na piętrze obiektu. Powiązano ją przestrzennie bezpośredno z salą wypożyczeń na parterze otwartą antresolą. Uzyskano w ten sposób niemal w pełni transparentny, otwarty i przyjazny funkcjonalnie obiekt mediateki.
Materiały
Dobór materiałów odpowiada idei projektu.
Ściany obiektu, które reprezentują odniesienie do historii i tradycji budowlanej miasta dla której charakterystyczne są jasne tynkowane ściany zostaną wykonane z białego betonu architektonicznego lub z okładziną z płyt włókno cementowych (np. Fibre C) lub jako tynkowane.
Konstrukcja zadaszenia, która reprezentuje odniesienie do natury będzie wykonana z drewna klejonego o naturalnej barwie.
Wyposażenie i zawartość obiektu, nowoczesne urządzenia prezentacji zbiorów (stanowiska odsłuchowe, ekrany, projekcje etc) oraz infrastruktura techniczna obiektu stanowią znak współczesnej technologii.
Wyposażenie i wykończenie obiektu o wysokim standardzie z indywidualnie projektowanymi wnętrzami i meblami stałymi, także rozwijającymi ideę główną przez użycie materiałów tradycyjnych – białych płaszczyzn okładzin ścian, drewna i szkła.