Akcesoria do drzwi – jakie i dlaczego wybrać?

Akcesoria do drzwi - jakie i dlaczego wybrać?


Akcesoria do drzwi – jakie i dlaczego wybrać?


Drzwi wejściowe do domu to jedna z rzeczy, która oprócz elewacji w ogromnym stopniu wpływa na wygląd budynku. Są pierwszym elementem, przy którym zatrzymują się nasi goście, przez co powinny być nie tylko solidne, ale i reprezentacyjne. Wbrew pozorom jest to jednak zależne nie tylko od samego skrzydła, ale też uzupełniających dodatków. Zobacz akcesoria dedykowane drzwiom, o których warto pamiętać podczas zakupów.


Elementy do drzwi wejściowych


Słysząc „drzwi”, od razu nasuwa się na myśl skrzydło, które stanie się bramą wejściową do naszego domowego królestwa. Jednak oprócz materiału wykorzystywanego do budowy drzwi i zastosowanego wewnątrz nich wypełnienia, naszą uwagę powinny zwrócić również elementy, bez których korzystanie z nich po prostu nie będzie możliwe. Podstawą są oczywiście solidne zawiasy. Najlepiej, jeśli dodatkowo skrzydło zostało wzbogacone o te w formie rygli, które wsuwają się w ościeżnicę, uniemożliwiając wydarzenie.

Ani otwieranie, ani też zamykanie nie będzie możliwe, jeśli nie wyposażymy się w klamkę. Ta może przyjąć rozmaite kształty i kolory, jednak najważniejsze, aby została pokryta warstwą uniemożliwiającą korozję, co jest szczególnie ważne w przypadku wolnostojących budynków. Oprócz opływowych modeli klasycznych propozycję dla siebie można wybrać spośród serii o nowoczesnej budowie – o kanciastych, nieco kwadratowych krawędziach, które są typowe dla nowoczesnych stylów aranżacyjnych.

Inne akcesoria przydatne przy drzwiach do domu


Wśród wielu akcesoriów uzupełniających drzwi wejściowe do budynku wyróżnić należy kilka, które – chociaż niepozorne – są naprawdę przydatne. Należą do nich choćby numery na drzwi, dzięki którym można z łatwością zidentyfikować każdy budynek oraz mieszkanie. Do wyboru są numery na drzwi w różnych stylach i rozmiarach – jeśli dom stoi bezpośrednio przy drodze lub szukamy oznaczenia na klatkę schodową w bloku, już te niewielkie będą sporym ułatwieniem dla listonoszy, czy kurierów. Z kolei gdy mury znajdują się stosunkowo daleko od ogrodzenia, lepiej będzie postawić na nieco większe numery na drzwi, dzięki czemu nikt obcy nie będzie miał pretekstu do krzątania się po prywatnym terenie.

Warte uwagi są również takie elementy jak montowany w drzwiach wizjer, który umożliwia podgląd bez konieczności otwierania, co podnosi bezpieczeństwo domowników. Wśród wyposażenia, które zwraca uwagę, znajdują się również nieduże zapornice z łańcuszkami, zwane potocznie zasuwkami. Chociaż te metalowe elementy wyglądają na dość proste, to właśnie dzięki nim można z łatwością uchronić się przed nagłym wtargnięciem z zewnątrz.

 


Zobacz również:Na portalu Archinea pokazujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projekty polskich architektów.