Architekt polskiego luksusu – Przemek Olczyk, Mobius Architekci

Okrzyknięty jednym z najzdolniejszych architektów młodego pokolenia. Biuro, które założył znalazło się na liście najbardziej elektryzujących pracowni architektonicznych na świecie, według brytyjskiego magazynu Wallpaper. W 2019 roku za projekt domu Green Line zdobył prestiżowy tytuł najlepszego domu w Europie w plebiscycie European Property Awards, przyznawaną w londyńskim Royal Lancaster. Inna spektakularna realizacja, dom Edge House zrealizowany kilka lat wcześniej, otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Mies van der Rohe Award. Przemek Olczyk, architekt polskiego luksusu.


Więcej projektów na stronie pracowni: Przemek Olczyk | Mobius Architekci

 

Przemek Olczyk, założyciel biura Mobius Architekci

Przemek Olczyk, założyciel biura Mobius Architekci

Architekt polskiego luksusu.


Projektuje domy, których powierzchnia rzadko schodzi poniżej 500 m kw. Stroni jednak od rozgłosu, nie udziela się publicznie. Jego pracownia nie jest powszechnie znana. Choć projektuje piękne wille dla zamożnych inwestorów w kraju jak i za granicą, większości domów nie może pokazywać publicznie. Jego klienci zastrzegają sobie prywatność.


– Jestem detalistą. Czuje się skrępowany słysząc komplementy. Odchorowuję każde wystąpienie publiczne. Nie odnajduje się w świetle jupiterów, alergicznie reaguję na wszelki PR – tłumaczy, kiedy pytam o te nagrody i wyróżnienia.
Dlatego formuła współpracy wymagającej od niego dyskrecji bardzo mu odpowiada.


– Moje projekty są bardzo osobiste. Pracując nad koncepcją zamykam się na bodźce z zewnątrz. Inspiruje mnie miejsce, natura. Zachwyca mnie sposób w jaki domy adaptują światło, otwierają się na otoczenie i naturę – stwierdza.


Nazywa to łapaniem przestrzeni.

 

A House. Projekt: Przemek Olczyk | Mobius Architekci

A House. Projekt: Przemek Olczyk | Mobius Architekci

A House. Projekt: Przemek Olczyk | Mobius Architekci

A House

Modernistyczne bryły jego domów nawiązują do filozofii, która w połowie XX w. zrewolucjonizowała sposób w jaki dziś mieszkamy. Otwarty plan, aneksy kuchenne czy duże przeszklenia ścian to efekty tamtej rewolucji, będące przejawem nowego podejścia do projektowania domów, które następnie upowszechniły się w stylu międzynarodowym.

Olczyk wyjaśnia, jak innowacje lat 50 i 60 XX w. zmieniły hermetyczne dotąd domy w otwarte przestrzenie do eksponowania sztuki użytkowej. Zagościł w nich design nadając im oryginalności i artystycznego szaleństwa.

Takie domy Olczyka jak: Edge, Nemo, Green Line, Loop, czy Horizon odwołują się wprost do tych tradycji. Nowoczesny dom w stylu kalifornijskich rezydencji, rozpiętych na słonecznych wzgórzach jest zarazem jednym z przejawów zjawiska tzw. American Dream.

Przenikanie się wnętrz i podwórzy kompleksu mieszkalnego sprawia, że jego charakterystycznym elementem staje się gra światłem oraz zacieranie granic formalnych pomiędzy wnętrzem a otoczeniem budynku.

Idea domów, które stanowią naczelny nurt projektów Olczyka, stanowi sposób na wprowadzenie w głąb rezydencji światła dziennego i zewnętrznego życia. Ta forma zabudowy wywarła istotny wpływ w ewolucji domów, które stawały się atrakcyjną kolekcją eleganckich struktur przestrzennych, wypierając uniwersalne budynki, maszyny do funkcjonalnego mieszkania.

Projekty Mobius wprowadzają współczesny styl życia do malowniczego krajobrazu polskiego podwórka. Obłożone eleganckimi kamiennymi płytami ramy wyznacza strefy dzienne z półprywatnymi tarasami. W jego projektach częste są rozsuwane przeszklenia, w ciepłe, słoneczne dni podziały na przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną ulegają całkowitemu zatarciu.


 

Dom Green Line. Projekt: Przemek Olczyk | Mobius Architekci

Dom Green Line. Projekt: Przemek Olczyk | Mobius Architekci

Dom Green Line. Projekt: Przemek Olczyk | Mobius Architekci

Dom Green Line


Cube, Green Line, Horizone, Circle Wood, Wind, Dune, Underpass. To kolejne nazwy super-willi rozsianych po całym kraju. Rusza marketing szeptany. Nobliwi klienci polecają sobie Olczyka nawzajem. On jednak znów roztropnie nie chce robić więcej niż 4-5 projektów rocznie.


Chcę mieć kontrolę i całkowity wpływ na to co powstaje. Moje realizacje są w stu procentach zgodne z projektem, czasem nawet już z samą koncepcją. Jeśli klient sobie tego życzy projektujemy pod klucz. Meble na indywidualne zamówienie, światowy dizajn użytkowy. Wszystko w naszych rękach od początku do końca – podkreśla.


Wycyzelowany detal i technologia to cechy tożsame dla jego architektury. Poza kilkoma ekonomicznymi realizacjami jego projekty czerpią z modernizmu to co najcenniejsze – precyzję i szlachetność materiałów.


– Modernizm sprowadzony do formy prostopadłościennych pudeł bez detalu przybrał wypaczoną formę. To krzywdzące uproszczenie utrwaliło obraz budynków, które wznoszone z prostych materiałów: kamień, beton, szkło nie zachwycały precyzją wykonania. Detal modernistyczny zakłada właśnie precyzję łączenia tych materiałów. To jest kosztowne, wyklucza bowiem wszelkie maskowania. Można więc powiedzieć, że modernizm jest de facto architekturą luksusową – pointuje Olczyk.


Dawid Hajok

 

Dom Edge House. Projekt: Przemek Olczyk | Mobius Architekci

Dom Edge House. Projekt: Przemek Olczyk | Mobius Architekci

Dom Edge House. Projekt: Przemek Olczyk | Mobius Architekci

Dom Edge House


POLECAMY: MOBIUS ARCHITEKCI TO PRACOWNIA ZAŁOŻONA PRZEZ PRZEMYSŁAWA OLCZYKA. UWAGĘ BRANŻY I MEDIÓW ZWRÓCIŁY PRZEDE WSZYSTKIM ORYGINALNE PROJEKTY DOMÓW JEDNORODZINNYCH Z OKOLIC KRAKOWA, POZNANIA ORAZ WARSZAWY. PROJEKTY BIURA TO NIE TYLKO NOWOCZESNA ESTETYKA, ALE TAKŻE INNOWACYJNE TECHNOLOGIE DOPRACOWANE W NAJMNIEJSZYM DETALU. STUDIO ZOSTAŁO JUŻ DOSTRZEŻONE ZARÓWNO W KRAJU ORAZ ZA GRANICĄ PRZEZ NAJBARDZIEJ PRESTIŻOWE MAGAZYNY. DZISIAJ ZESPÓŁ WARSZAWSKIEJ PRACOWNI TWORZY ORYGINALNE I WYMAGAJĄCE PROJEKTY DOMÓW JEDNORODZINNYCH, BUDYNKÓW WIELORODZINNYCH, OBIEKTÓW BIUROWYCH, USŁUGOWYCH ORAZ NIETYPOWE PROJEKTY WNĘTRZ.

 

EDGE House. Projekt: Przemek Olczyk | Mobius Architekci

ZOBACZ: WYBRANE PROJEKTY STUDIA MOBIUS ARCHITEKCI 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.