W dzisiejszych czasach żyjemy w świecie, w którym jesteśmy niezwykle zabiegani i od czasu do czasu potrzebujemy od niego uciec. Ten projekt powstał z potrzeby ucieczki od stresu, obowiązków i cywilizacji oraz chęci powrotu do korzeni. Architekci z Ark-Shelter przez ostatnie 3 lata pracowali nad projektami oraz na budowie testując różne typy schronów typu Arka, chcąc stworzyć miejsce, które zapewni jego użytkownikom komfort w sercu natury i zapewni idealne warunki do mentalnego detoksu.
Ark-Shelter
Projekt: Ark-Shelter
Główni architekci: Michiel De Backer, Martin Mikovčák
Lokalizacja: Kysuce, Słowacja
Powierzchnia: 40 m²
Zdjęcia: BoysPlayNice
Ark-Shelter
Projektanci stworzyli nowy typ schronienia. Dzięki 5 otworom z każdej strony budynku stworzyli pełne otwarcie na otaczający krajobraz. Każde okno to inny kadr i widok, w każdym z pomieszczeń wprowadzający do jego wnętrza atmosferę natury.
Ściana boczna pozwala na pełne otwarcie, a duże przednie przeszklenie sprawia, że każdy mieszkaniec małego domku czuje się, jakby przebywał na zewnątrz. Okno z mlecznego szkła w łazience zapewnia całkowicie naturalne światło, dając jednocześnie poczucie prywatności. Dodatkowy moduł, który ustawiono na dachu, posiada kolejne duże okno, dzięki czemu mieszkańcy schronienia mogą spać pod rozgwieżdżonym niebem.
Schronisko, z elewacją o niskim poziomie zaawansowania technologicznego, próbuje wtopić się w otaczającą naturę, jednocześnie chowając w swoim wnętrzu swój złożony i wyrafinowany system, który automatycznie współpracuje z przestrzenią i światłem. Dzięki automatycznym mechanizmom można wstępnie zaprogramować ogrzewanie, chłodzenie i zacienienie. Podwójne łóżko podnosi się automatycznie, pod nim ukryte jest jacuzzi, które tworzy strefę relaksu. Schronisko może pracować całkowicie poza siecią mediów dzięki panelom słonecznym, akumulatorom i kolektorowi wody deszczowej.
Te schronisko było dla nas zupełnie nowym wyzwaniem. Chcieliśmy stworzyć miejsce, które ma wszystko, czego potrzebujesz, zaplanowane na jak najmniejszej przestrzeni, ale z całym możliwym luksusem – opowiadają autorzy projektu z biura Ark-Shelter.
Powierzchnia 40 m2 mieści centralną czarną skrzynkę pośrodku wydzielając 5 różnych stref, z których każda jest częścią określonego obszaru funkcjonalnego w schronisku. Przesuwane drzwi zapewniają więcej przestrzeni, a poszczególne pomieszczenia i stref wewnątrz obiektu można podzielić, całkowicie otworzyć lub zamknąć. Dzięki dodatkowemu modułowi na górze w schronieniu pojawia się jeszcze więcej światła. Lewa część boksu pełni rolę kuchni i strefy relaksu, z tyłu znajduje się prysznic i umywalka przy oknie. Obok łazienki usytuowane jest duże łóżko i jacuzzi. Dodatkowy moduł zlokalizowany wyżej to kolejna sypialnia, którą również z łatwością można zamienić w relaksującą strefę medytacji.