Atelier Joanny Klimas – OTOMI Store Design Lab

Najwyższej klasy moda i krawiectwo wymagają odpowiedniej oprawy, dlatego coraz częściej projektanci decydują się na korzystanie z usług firm kompleksowo zajmujących się tworzeniem konceptów powierzchni użytkowych. Przykładem takiej realizacji jest atelier Joanny Klimas zaaranżowane przez projektantów z OTOMI Store Design Lab.

Projekt: OTOMI Store Design Lab
Lokalizacja: Warszawa
Powierzchnia: 100m2

 

 

Atelier Joanny Klimas. Projekt: OTOMI Store Design Lab

Atelier Joanny Klimas. Projekt: OTOMI Store Design Lab

Nowoczesne butiki – połączenie stylu i designu


Nietuzinkowe koncepcje, oryginalne lokalizacje i rozwiązania aranżacyjne – to cechy, które zwykle charakteryzują butiki i pracownie mody. W projektowaniu takich przestrzeni najważniejsza jest kooperacja inwestora z wykonawcą i próba znalezienia porozumienia. – Życzeniem naszej klientki było stworzenie miejsca, które łączy w sobie sklep, kawiarnię i wzorcownię – podkreśla Krzysztof Kołodziejski architekt prowadzący projekt. Miejsca, w którym klientki nie tylko mogłyby przymierzyć projektowane przez nią kreacje, ale także podyskutować przy dobrej kawie i zrelaksować się przeglądając albumy mody z prywatnych zbiorów projektantki – dodaje Kołodziejski.

Atelier powstało na warszawskim Muranowie. Architekci, chcąc zachować oryginalny styl tej okolicy z lat 50, pozostawili kilka charakterystycznych elementów i peerelowskich smaczków. Wykorzystano zastany parkiet, gzymsy, fakturę ścian, finezyjne kraty okienne oraz fabryczne grzejniki. Zachowano także oryginalne sztukaterie, a w niektórych miejscach betonowo popielatą posadzkę z lastryko. Te elementy, dzięki połączeniu z minimalistycznymi kolorami i brakiem dekoracji i ornamentów tworzą nowoczesne wnętrze z charakterem.

Dzięki współpracy Joanny Klimas i projektantów OTOMI powstał niepowtarzalny dwupiętrowy butik połączony z wzorcownią i kawiarnią. Dolny poziom został przeznaczony na tradycyjny butik z ekspozycją kolekcji, otwartą dla klientów pracownią oraz kawiarnię. Na wyższy poziom prowadzą ażurowe schody, nawiązujące do nożyc krawieckich, ze szklanymi stopniami. Piętro butiku zostało zaprojektowane jako antresola, gdzie w dzień znajdują się stoliki kawiarni i czytelni, a podczas pokazów mody zmienia się w rodzaj trybuny z której oglądane są pokazy – podobnie jak schody, antresola powstała na lekkiej ażurowej konstrukcji pokrytej szkłem.

W butiku bez wątpienia rządzi przestrzeń i światło – otwarte, niepodzielone pomieszczenia oraz duże okna, tworzą niepowtarzalne wrażenie. – Naszym celem było stworzenie minimalistycznego i wyrazistego wnętrza, które będzie tłem dla projektów ubrań – zaznacza architekt.

We wnętrzu atelier dominuje monochromatyczne połączenie kolorów – czarny, lakierowany parkiet oraz białe ściany, okiennice, meble. Jedynym kolorowym elementem są przyciągające uwagę kolekcje Joanny Klimas.

Projektanci z OTOMI postawili także na wielofunkcyjność rozwiązań – parapety okienne służą również, jako wygodne siedziska wyłożone miękkim obiciem i poduchami.

 

Atelier Joanny Klimas. Projekt: OTOMI Store Design Lab

Atelier Joanny Klimas. Projekt: OTOMI Store Design Lab
Atelier Joanny Klimas. Projekt: OTOMI Store Design Lab

Zobacz: Architektura wnętrz na portalu Archinea!


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.