Przeprowadzka z mieszkania do nowego domu, który miał pomieścić całą rodzinę wraz z nowonarodzonym dzieckiem, stała się punktem wyjścia do realizacji „Domu Dante”, betonowej willi blisko natury. Ideą projektu brazylijskiej pracowni BLOCO Arquitetos była integracja przestrzeni wewnętrznych podtrzymujących codzienną bliskość i kontakt między mieszkańcami.
Casa Dante
Architektura: BLOCO Arquitetos – Daniel Mangabeira, Henrique Coutinho, and Matheus Seco
Koordynacja: Julia Huff
Współpraca: Pedro Souza
Konstrukcja: André Torres
Oświetlenie: Light Design
Wykonawca: Grid Engenharia
Lokalizacja: Largo Sul – Brasília (DF), Brazylia
Powierzchnia: 400 m²
Zdjęcia: Joana França
Casa Dante
Zlokalizowany w dzielnicy Lago Sul w Brasílii dom był pierwszą ukończoną budowlą w nowym osiedlu w pobliżu jednego z głównych mostów prowadzących do centrum miasta. Architekci i inwestorzy współpracowali już na etapie wyboru działki, która znajduje się na końcu ulicy. Jej uprzywilejowane położenie odegrało kluczową rolę zarówno w decyzji o zakupie, jak i w usytuowaniu budynku.
Naturalne, łagodne nachylenie terenu wyznaczyło sposób posadowienia domu na jego „środkowym” poziomie. Dzięki temu większość przestrzeni mieszkalnych znalazła się na jednym poziomie, połączonym z ulicą za pomocą rampy. W efekcie budynek jest „wyniesiony” na jednej stronie działki, a częściowo zagłębiony w ziemi po drugiej.
Dom jest jednokondygnacyjną konstrukcją o rzucie w kształcie litery „L”, zapewniającą łatwy i szybki dostęp do wszystkich przestrzeni wewnętrznych, co było istotne dla mieszkańców z małymi dziećmi. Taki układ pozwolił na stworzenie dziedzińca obok obsadzonego zielenią terenu należącego do osiedla. Dziedziniec składa się z rozległego trawnika z drzewami owocowymi i basenem, stanowiąc przestrzeń, w której dzieci mogą bawić się na świeżym powietrzu blisko natury.
Kolejnym życzeniem rodziny było wykorzystanie w budowie naturalnych materiałów, takich jak kamień i drewno. Na sugestię architektów do tej kombinacji dodano również beton architektoniczny. Konstrukcja dachu z betonu, składająca się z szeregu równoległych belek, wspiera płyty na różnych poziomach nad częścią wspólną, umożliwiając doświetlenie i naturalną wentylację.
Każde pomieszczenie zostało zaprojektowane z myślą o potrzebach rodziny, pasjonującej się sztuką, designem i architekturą. Dzieci marzyły o hamakach na balkonach przylegających do ich sypialni – wszystkie skierowane zostały na duży dziedziniec, podobnie jak salon. Natomiast rodzice chcieli sauny i piwniczki na wino, które również zostały uwzględnione w projekcie.
Głównym elementem strefy dziennej stał się duży stół betonowy, łączący w sobie funkcje stołu jadalnego, miejsca do nauki dla dzieci i blatu kuchennego.
Dostęp do sypialni prowadzi korytarzem zlokalizowanym pod dużym świetlikiem—przestrzenią bez okien, która mimo to jest doświetlana od góry światłem zenitalnym, podobnie jak inne części domu.
W zagospodarowaniu terenu priorytetem były rodzime rośliny oraz gatunki o niskim zapotrzebowaniu na wodę, dobrze przystosowane do specyfiki regionu.