Ceglany dom z atrium zatopiony w zieleni

Zadaniem pracowni MEEKO Architekci było zaprojektowanie nowoczesnej rezydencji jednorodzinnej zatopionej w zieleni i otaczającej jej łąki. Założenie rezydencjonalne jest oparte na funkcjonalnym planie osiowym, na który składa się strefa podjazdu, następnie budynek mieszkalny z jego trzyramienną formą oraz strefa ogrodu. Architektura Domu w Maliniu polega na dialogu między masą brył a pustką przestrzenną, ten dialog określa charakter i atmosferę projektu nie tylko na rzucie, ale także w elewacji i przestrzennej kompozycji. Na bazie tej idei powstał dom z atrium, które powiększa funkcjonalnie przestrzeń wewnątrz domu oraz pozwala mieszkańcom na stały kontakt z roślinnością na wewnętrznym dziedzińcu.


Ceglany Dom w Maliniu
Pracownia: MEEKO Architekci
Architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec
Współpraca: Monika Piguła, Beata Raś
Zakres: Projekt koncepcyjny, Projekt Budowlany, Projekt Wykonawczy
Lokalizacja: Mielec, PL
Powierzchnia: 461,7 m2 (dom) + 70,3 m2 (budynek gospodarczy i szklarnia) = 532,0 m2
Działka: 2386,7 m2
Projekt: 2021 / Status: W budowie
Wizualizacje: MEEKO Architekci

 

Ceglany dom z atrium zatopiony w zieleni Ceglany dom z atrium zatopiony w zieleni Ceglany dom z atrium zatopiony w zieleni

Ceglany Dom w Maliniu


Zagospodarowanie terenu działki odnosi się również do ekspozycji względem stron świata, gdzie strefa podjazdu zlokalizowana jest od strony północnej, a dom i jego część prywatna otwiera się na południe i na ogród. Poprzez świadome dążenie do oddzielenia od otoczenia i zastosowanie takiego strefowania funkcjonalnego architektura zapewnia mieszkańcom prywatność, komfort użytkowania oraz poczucie intymności.

Na formę i wyraz architektoniczny Domu w Maliniu składają się długie ceglane ściany i ułożone w stosy bryły, biegnące wzdłuż zewnętrznych granic działki podkreślając poczucie schronienia, ale jednocześnie obejmując ogród z zielenią czyniąc go częścią kompozycji architektonicznej pół-atrialnej. Idea wewnętrznego dziedzińca (pół-atrium) stanowi miejsce prywatnego azylu i jednocześnie źródła światło dla strefy przyziemia w budynku. Ten zabieg architektoniczny pozwala otworzyć się na zieleń w dziedzińcu oraz przedłużyć przestrzenie powierzchni użytkowych zlokalizowanych na parterze.

Układ funkcjonalny rezydencji jest wpisany w dwie kondygnacje w raczej tradycyjny sposób. Na parterze znajduje się część dzienna, techniczna oraz strefa Spa & Wellness, z kolei na piętrze jest zlokalizowana strefa prywatna z sypialniami mieszkańców. Kondygnacje są połączone otwartym holem z wyeksponowanymi schodami, które w zestawieniu z otwarciami na dziedziniec tworzą znakomitą przestrzeń łączącą obie strefy. W części dziennej ważną rolę odgrywa przestronny taras zewnętrzny zadaszony stropodachem kompozycyjnie połączonym z całą bryłą. Taras stanowi przedłużenie salonu oraz strefę odpoczynku w sąsiedztwie dla przydomowego basenu. Nad basenem została zaprojektowana elegancka stalowa pergola składająca się z wiszących lameli, które zacieniają przestrzeń rekreacji. W ten sposób zostało stworzone wnętrze subiektywne, które uzupełnia i zarazem wydziela wewnętrzny dziedziniec rezydencji.

Wykończenie architektury Domu w Malniu głównie stanowi teksturowana i wydłużona cegła w ciepło-szarej palecie. Struktura cegły jest przeplatana współczesnymi aluminiowymi ramami okiennymi o dużych rozmiarach w kolorze grafitowym oraz wypełnieniami w postaci ciepłej okładziny z egzotycznych desek drewnianych. Rezultatem tej kompozycji jest spokojna atmosfera, która podkreśla naturalne światło w domu, przenikanie się wzajemne architektury oraz otwarcia na zieleń wewnątrz dziedzińca.

Ceglany dom z atrium zatopiony w zieleni Ceglany dom z atrium zatopiony w zieleni Ceglany dom z atrium zatopiony w zieleni Ceglany dom z atrium zatopiony w zieleni Ceglany dom z atrium zatopiony w zieleni Ceglany dom z atrium zatopiony w zieleni Ceglany dom z atrium zatopiony w zieleni Ceglany dom z atrium zatopiony w zieleni Ceglany dom z atrium zatopiony w zieleni Ceglany dom z atrium zatopiony w zieleni Ceglany dom z atrium zatopiony w zieleni Ceglany dom z atrium zatopiony w zieleni Ceglany dom z atrium zatopiony w zieleni Ceglany dom z atrium zatopiony w zieleni Ceglany dom z atrium zatopiony w zieleni

 

 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.