Ogrodzenie własnej posesji to absolutna podstawa zarówno z punktu widzenia estetyki przydomowej przestrzeni, jak i bezpieczeństwa mieszkających w niej osób. Warto się zatem zaangażować się w jego wybór, zadbać o przeprowadzenie montażu zgodnie z wymogami producenta, a także zdecydować się na model, który będzie pasował do elewacji i wyposażenia. Poznaj ogrodzenia panelowe, ich zalety, zastosowania, sposób montażu i cechy, przez które stają się coraz popularniejsze.
Czy estetyka posesji ma znaczenie?
Zaniedbana przestrzeń przydomowa to duży problem dla wielu osób. Brak czasu, natłok codziennych obowiązków czy wreszcie brak chęci i odpowiednich narzędzi do zadbania o trawnik, czy drzewa i krzewy, sprawia, że ogród szybko zarasta. Podobnie duże znaczenie ma ogrodzenie, które to, jak sama nazwa wskazuje, służy do odgrodzenia Twojej działki. Z tego względu ogrodzenie wpływa na:
- Estetykę ogrodu – nawet najbardziej podstawowe ogrodzenia panelowe wyglądają znacznie lepiej niż zniszczony model lub jego zupełny brak;
- Bezpieczeństwo – ogrodzenia panelowe w ogromnym stopniu wpływają na ochronę ogrodu przed wieloma intruzami. Występują w wersji od 1 do nawet 2,5 metra wysokości. Wszystkie jednak skutecznie chronią przed dostępem na posesję osób trzecich, a także zabezpieczają przed ucieczką zwierząt domowych.
Nie bez znaczenia jest także to, że zakup ogrodzeń panelowych nie powinien obciążyć domowego budżetu. Z reguły cena jest zdecydowanie niższa niż w przypadku ogrodzeń wykonanych z innych materiałów, których koszt zakupu i instalacji może stać się na tyle wysoki, że niewiele osób decyduje się na ich zastosowanie.
Ogrodzenia panelowe – czym są i do czego służą?
Ogrodzenia panelowe to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie wśród wielbicieli produktów łączących wysoką jakość z użytecznością i zarazem niską ceną. Są to ogrodzenia w formie pojedynczych paneli w formie siatki, wykonane w całości z grubego stalowego drutu o dużym przekroju. Drut, dzięki malowaniu proszkowemu i zabezpieczeniu ocynkiem, zachowuje swoją świeżość, kolorystykę i parametry techniczne przez wiele lat po zakupie. Ma to szczególnie duże znaczenie dla osób, które chcą, aby raz zakupione ogrodzenia panelowe wyglądały tak samo dobrze po kilku latach, jak w dniu montażu. Co ciekawe, wiele osób sięga po panele bez malowania, a jedynie ocynkowane. W ten sposób uzyskuje się surową, nowoczesną stylistykę, preferowaną przez wiele osób jako znacznie atrakcyjniejszą od malowania proszkowego.
Ogrodzenia charakteryzują się nowoczesną stylistyką i wysoką trwałością, dzięki konstrukcji opartej na precyzyjnie połączonych ze sobą pionowych i poziomych drutach. Pojedyncze panele łączy się za pomocą słupków i kotwiczy obejmami początkowymi, pośrednimi i narożnymi. W trakcie montażu niezbędny może być także łącznik początkowy i łukowy, a także spinki do paneli i śruby hakowe. Liczba i typy elementów montażowych tak naprawdę zależą wyłącznie od rodzaju ogrodzeń panelowych oraz preferencji.
Ogrodzenie panelowe – rodzaje
Ogrodzenia panelowe, jak można wywnioskować z ich opisu, to dość proste konstrukcje. Tak naprawdę jest pomiędzy nimi jedna, zasadnicza różnica – przetłoczenia.
- Panele ogrodzeniowe 2D – standardowe przęsła w postaci płaskiej konstrukcji i prostym przekroju. Są wybierane przez osoby, którym szczególnie mocno na niskiej cenie oraz w sytuacji, gdy na panel nie będzie działała zbyt duża siła wiatru. Ogrodzenia 2D są wykonane z bardzo grubego drutu, dlatego charakteryzują się wysoką sztywnością i trwałością. Mimo dużej odporności, są jednak narażone na działanie wiatru ze względu na ich płaską budowę.
- Panele ogrodzeniowe 3D – przęsła w tym przypadku mają na swojej powierzchni wiele przetłoczeń, które zmniejszają ryzyko powstania usterki na skutek działania silnego wiatru. Są przez to także mniej sztywne i stabilne, lecz doskonale znoszą trudne warunki pogodowe, np. w przypadku działek w terenach górzystych lub wszędzie tam, gdzie bardzo często występuje mocny wiatr.
Najważniejsze zalety ogrodzeń panelowych
Ogrodzenia panelowe z roku na rok stają się coraz popularniejsze i wynika to nie tylko z ich niskiej ceny. Zalet jest bowiem znacznie więcej. Należy do nich:
- bardzo wysoka trwałość, liczona w wielu latach eksploatacji i przy narażeniu na promieniowanie ultrafioletowe, mróz, deszcze i mocny wiatr,
- znakomita estetyka, która wynika z minimalistycznej budowy pojedynczych przęseł i tego, że nie zaburzają żadnej przydomowej aranżacji,
- łatwy montaż, który tak naprawdę sprowadza się do łączenia poszczególnych przęseł ze sobą i osadzania ich na zabetonowanych oraz wcześniej wbitych słupkach do podłoża (jednak coraz rzadziej się je zbroi),
- możliwość montażu na podmurówce, dzięki czemu można osiągnąć jeszcze ciekawszy efekt stylistyczny,
- opcja zamówienia wielu metrów bieżących na jednym transporcie, co zazwyczaj nie jest możliwe w przypadku ogrodzeń innego typu,
- możliwość przycięcia ogrodzenia do określonego wymiaru za pomocą podstawowych narzędzi.
W rezultacie ogrodzenie panelowe to wybór dla świadomych klientów, którzy chcą za wydane przez siebie fundusze otrzymać zdecydowanie jak najwięcej.
Czy ogrodzenie panelowe to dobry wybór?
Zdecydowanie tak! Ogrodzenia panelowe to znakomity wybór, szczególnie zwracając uwagę na ich cenę, uniwersalność, łatwość montażu czy możliwość dostosowana do indywidualnych potrzeb. Warto jednak zamawiać przęsła wyłącznie od firm, które doskonale znają się na ich produkcji. Tylko w ten sposób można zachować ich stylistykę na wiele lat, przeprowadzić bezproblemowy montaż, bez zbędnych modyfikacji przeróbek. Warto zdecydować się na markę Polargos, dla której ogrodzenia panelowe nie mają żadnych tajemnic. Są tym samym dobrze wykonane i powinny zapewnić wiele lat intensywnej eksploatacji, oczywiście po prawidłowym i zgodnym z wytycznymi montażu.
Partnerem artykułu jest sklepzogrodzeniami.pl