Dom Biały – forma, która podąża za funkcją

„Form Follows Function”, czyli forma wynika z funkcji – to maksyma wybitnego amerykańskiego architekta ery modernizmu Louisa Henryego Sullivana. W jej myśl projekty warszawskiej pracowni Z3Z ARCHITEKCI starają się być czytelne w formie i nie zawierać zbędnych elementów. W tym budynku dwie mocne bryły odzwierciedlają podział funkcji wewnątrz domu.


Dom Biały
Pracownia: Z3Z ARCHITEKCI | Mateusz Zajkowski
Zespół projektowy: Mateusz Zajkowski, Kamila Woźniak, Agata Rakowska
Powierzchnia: 180 m2

 

Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją

Dom Biały


Dom Biały to parterowy budynek mieszkalny jednorodzinny z dwustanowiskowym garażem. Jego forma składa się z dwóch brył, które przekryte dachem dwuspadowym tworzą czytelną kompozycję – są tej samej wysokości i szerokości, różni je jedynie długość. Białe bloki w miejscu otworów otrzymały kolor drewna, a tarasy stanowią kontynuację każdego z otwarć. Prosty zabieg tworzy wrażenie 'wyciętej’ ściany i położonej przed powstałym po niej otworze.

Cześć frontowa z dużymi przeszklonymi otwarciami to strefa dzienna domu – wysoki salon z jadalnią oraz kuchnia. Druga bryła, zlokalizowana w tylnej części działki, oddalonej od ulicy, to część nocna zawierająca wszystkie sypialnie domowników.

Układ dwóch forma zaprojektowany na planie litery „L” tworzy prostą i czytelną kompozycję. Taki układ budynku pozwolił także stworzyć dwa podwórka. Pierwsze z nich funkcjonuje jako rekreacyjne i jest osłonięte z dwóch stron budynkiem, drugie natomiast znajduje się przed wejściem do domu i wita mieszkańców oraz ich odwiedzających.

 

Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją Dom Biały – forma, która podąża za funkcją

 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.