Dom Brzozowy skomponowany z kolorów otaczającego lasu

Dom Brzozowy to budynek wtopiony w gąszcz białych pni wertykalnie pociętą blachą. Skomponowany został z kolorów i cech zastanego miejsca. Otaczający budynek las, oferowane widoki i barwy najbliższego otoczenia stały się główną inspiracją dla projektantów z pracowni BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI.


Dom Brzozowy
Autorzy: BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI | FB
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorskie
Pow. użytkowa: 200 m2

 

Dom Brzozowy skomponowany z kolorów otaczającego lasu Dom Brzozowy skomponowany z kolorów otaczającego lasu Dom Brzozowy skomponowany z kolorów otaczającego lasu

Dom Brzozowy


Miejscem dla nowego domu okazał się fragment lasu brzozowego. Gęsto stojące, smukłe pnie pokryte białą, kredową, gładką korą poprzecinaną ciemnymi nierównościami mocno wpłynęły na zarys konceptualny budynku. Ważną rolę odgrywa tu geometria, kolorystyka oraz struktura materiałów użytych na elewacji. Pojawiają się one również we wnętrzu, dzięki czemu jego klimat jest spójny z otoczeniem za oknem.

Aby dom nabrał cech wertykalnego podziału zastanej przestrzeni, ściany ubrano w blachę pociętą pionowymi, nieregularnymi łączeniami. Jest gładka niczym papierowe, jasne fragmenty pni. Kompozycję dopełnia strukturalna cegła w kolorze zimnego brązu, nawiązująca do pęknięć w korze. Przypalane drewno i ślusarka w odcieniu brązu harmonijnie zespajają się z otoczeniem. Zimą dom wtapia się w biel śniegu i pni.

Funkcja domu rozplanowana jest w przeważającej części na parterze. Istotne dla architektów było takie ukierunkowanie pomieszczeń i okien, aby domownicy mogli cieszyć się walorami wizualnymi brzozowego lasu – krajobrazu zmieniającego się wraz z porami roku. Zwiewne korony drzew i barwna kora stanowią obrazy oprawione oknami sypialni, salonu, jadalni, kuchni i biblioteki. Salon o zmiennej wysokości odkrytej więźby dachowej jest przeszkolony na przestrzał, a przeszklenia okien zacierają granicę pomiędzy wnętrzem a ogrodem.

Na piętrze utworzonym z unoszącej się płaszczyzny dachu znajduje się samodzielne studio.

Dom Brzozowy skomponowany z kolorów otaczającego lasu Dom Brzozowy skomponowany z kolorów otaczającego lasu Dom Brzozowy skomponowany z kolorów otaczającego lasu Dom Brzozowy skomponowany z kolorów otaczającego lasu Dom Brzozowy skomponowany z kolorów otaczającego lasu Dom Brzozowy skomponowany z kolorów otaczającego lasu

 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.