Dom na skraju lasu pracowni KONZEPT Architekci zlokalizowany jest na pięknym, leśnym terenie nieopodal Grodziska Mazowieckiego. Budynek łączy 2 funkcje – mieszkalną oraz biurową. Inwestorom zależało na minimalistycznym charakterze. Forma domu to monochromatyczna bryła odzwierciedlająca układ funkcjonalny, wykończona w odcieniach bieli i szarości. W przestrzeni ogrodowej dom dużymi przeszkleniami otwiera się na otaczający krajobraz, od strony wejścia natomiast – budynek jest zamknięty i wydziela stalowymi panelami z zielenią wnętrza domu od drogi.
Dom na skraju lasu
Autorzy: KONZEPT Architekci
Lokalizacja: okolice Grodziska Mazowieckiego
Dom na skraju lasu
Lokalizacja i wytyczne Inwestorów
Projektowany budynek zlokalizowany jest na atrakcyjnym, leśnym terenie. Działka o kształcie zbliżonym do kwadratu, z połączeniem do drogi od strony północnej, z 2 stron – południowej i zachodniej – sąsiaduje bezpośrednio z terenami leśnymi. Od strony wschodniej, w bliskim sąsiedztwie znajduje się dom jednorodzinny, delikatnie przysłonięty zielenią w strefie granicy działek.
Inwestorom zależało na prostej, 2-kondygnacyjnej, minimalistycznej bryle która będzie w sobie łączyć 2 funkcję: mieszkalną i biurową. Kolorystyka monochromatyczna, oparta o biele i szarości. Budynek maksymalnie otwarty na otaczającą go zieleń oraz zachowanie jak największej ilości drzew na działce.
Architektura domu
Usytuowanie i funkcja domu wynika z lokalizacji działki, sąsiedztwa i nasłonecznienia. Aby wykorzystać potencjał widokowy działki, nasłonecznienie oraz zmaksymalizować powierzchnie prywatnego ogrodu Inwestorów, dom przysunięty został do północno-wschodniej części działki. Od strony północnej brak jest okien z części mieszkalnej, a jedyne przeszklenia wychodzące na drogę to witryny biurowe. Powstała bryła jest wypadkową połączenia funkcji budynku, z pomysłem na kształtowanie architektury poprzez nakładające się na siebie betonowe „ramy„.
Część Parteru, to 2 skierowane prostopadle do siebie skrzydła tworzące literę „L”. W części równoległej do drogi zaprojektowana została funkcja biurowa budynku. W części prostopadłej- strefa mieszkalna. Niewielkie piętro mieści w sobie strefę nocną i zlokalizowane jest bezpośrednio nad częścią mieszkalną parteru.
Od strony wjazdowej dom jest mocno zamknięty. Ma on rozgraniczać strefę prywatną mieszkańców od strefy ogólnodostępnej – wejściowej. Elewacja w strefie wejściowej parteru przysłonięta została stalowymi pionowymi panelami, które porośnięte będą naturalną zielenią i pnączami, dzięki czemu ograniczą wgląd przechodniów do wnętrza budynku.
Tworzące budynek „ramy” otwierają się na strefę ogrodową budynku. Jest to niemal przeciwieństwo strefy wjazdowej. Duże przeszklenia pozwalają na bliski kontakt z naturą, zaś wysunięcia stropów zapobiegają przegrzewaniu się wnętrza domu, a jednocześnie stwarzają miejsca do relaksu – czy to w bezpośredniej strefie ogrodu, czy na tarasie pierwszego piętra.
Budynek łączy w sobie 2 funkcję – funkcję mieszkalną oraz funkcję biurową. W części mieszkalnej zlokalizowana jest część dzienna budynku – strefa wejściowa, garderoba, kotłownia, toaleta, pokój gościnny, salon, jadalnia, kuchnia oraz schody prowadzące na piętro. Na piętrze część nocna – sypialnia, toaleta i garderoba. W przestrzeni biurowe mieści się open space, pomieszczenia gospodarcze, 2 sale konferencyjne i zaplecze socjalne.