Dom (Nie)Powtarzalny osadzony w naturalnym krajobrazie Śląska

Dom (Nie)Powtarzalny projektu pracowni Archistudio Studniarek+Pilinkiewicz osadzony jest w otwartym naturalnym krajobrazie, który coraz trudniej znaleźć na Śląsku. Strefa wjazdowa i ogród od strony północnej to stary sad z drzewami jabłoni. Strefa południowa zagospodarowania terenu i domu otwiera szeroką perspektywę na pola i lasy. Rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne zmierzają do integracji architektury z otoczeniem. 


DOM (NIE)POWTARZALNY
Pracownia: Archistudio Studniarek+Pilinkiewicz
Autorzy: arch. Tomasz Studniarek, arch. Małgorzata Pilinkiewicz
Współpraca: arch. Barbara Ziemba, arch. Aleksandra Stolecka
Projekt: 2012–2014 / Realizacja: 2014-2021
Lokalizacja: województwo Śląskie
Powierzchnia: 734 m2 / Kubatura: 3.839 m3
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski/Archifolio

 

Dom (Nie)Powtarzalny


Horyzontalny układ trzech powtarzalnych z pozoru pawilonów ukrywa trzy różne strefy domu: mieszkalną, sypialną i rekreacyjną. Pawilony ubrane w surową, betonową skórę, ukrywają ciepłe wnętrza. Drewniane tarasy płynnie łączą się z zielonym otoczeniem. Wysunięte nad nimi okapy skutecznie chronią szklane elewacje przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.

Powstał dom indywidualny, niepowtarzalny, mimo że składa się z takich samych powtarzalnych segmentów. Ich kompozycja ma sprawić wrażenie osadzonych w krajobrazie na trzech różnych poziomach. Architektura domu w spokojny sposób wpisuje się w otoczenie. Tarasy z zielenią na dachu stają się dodatkowym ogrodem.

Elementem łączącym ogród z wnętrzem domu jest również oranżeria z zielenią, stanowiąca strefę relaksu i odpoczynku. Przeszklenia pawilonów w sposób transparentny zaznaczają granicę strefy domu i otoczenia, stającego się częścią życia mieszkańców, zmieniającego swój wyraz wraz z porami dnia i  roku. Wielkoformatowe obrazy z przeszkleń, kreowane przez naturę, uzupełniają klimat wnętrza domu. Minimalistyczna stylistyka wyposażenia domu oraz jego stref funkcjonalnych nie konkuruje z zagospodarowaniem terenu wokół budynku. Użyte materiały wykończeniowe oraz nowoczesne meble stanowią harmonijną, spokojną i naturalną w wyrazie kompozycję elementów, brył, płaszczyzn, kolorów i faktur. 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.