Dom Podparty zlokalizowany jest w cichej i spokojnej okolicy, w obszarze niskiej intensywności zabudowy w dzielnicy Białołęka w Warszawie. Inwestorom zależało na prostej, 2-kondygnacyjnej, minimalistycznej i tarasowej bryle, która architektonicznie będzie nawiązywać do sąsiadujących budynków. Kolorystyka obiektu miała być monochromatyczna – oparta o biele i szarości, stanowiące połączenie betonu architektonicznego, tynkowanych powierzchni i szkła.
Dom Podparty
Projekt: KONZEPT Architekci
Lokalizacja: Białołęka, Warszawa
Dom Podparty
Dojazd do posesji Inwestorów znajduje się od strony północnej, natomiast od strony wschodniej i zachodniej budynek sąsiaduje z terenami zielonymi o przeznaczeniu budowlanym, które na ten moment nie zostały jeszcze zagospodarowane. Od strony południowej znajduje się sąsiadująca zabudowa jednorodzinna.
Architektura zaprojektowanego domu łączy wytyczne Inwestora, potencjał widokowy, aspekty wynikające z analizy nasłonecznienia, a także zapewnia mieszkańcom cichą przestrzeń i prywatność w ogrodzie, chroniąc przy tym przed hałasem ulicy z drugiej strony domu. Swoją kubaturą obiekt rozgranicza strefę prywatną mieszkańców od strefy ogólnodostępnej – wejściowej.
Forma budynku to połączenie dwóch splecionych ze sobą prostych brył – ciemnej podstawy oraz I piętra wykończonego w bieli. Podcienie obu poziomów zaakcentowane zostały wielkoformatowymi szkleniami oraz pionowymi płytami z betonu architektonicznego. Charakterystycznym elementem formy budynku jest podparcie nawisu wyższej kondygnacji. Z uwagi na mocne przesunięcia brył względem siebie, piętro domu podparte zostało dwoma 4-teowymi słupami stalowymi ułożonymi w kształt litery „W”.
Od strony północnej dom jest zamknięty, z małą ilością okien. Z tej strony zaplanowano pomieszczenia kuchni, sypialni i gabinetu, dla których Inwestorom zależało na łatwym wglądzie na ulicę i strefę wejściową domu. Od strony ogrodu natomiast, duże przeszklenia pozwalają na bliski kontakt z naturą i eksponują walory widokowe obiektu. Zabudowa tarasowa zapobiega przegrzewaniu domu a jednocześnie stwarza ciekawą architekturę i zadaszone miejsca do relaksu na świeżym powietrzu – zarówno na poziomie 0, jak i na poziomie pierwszego piętra.
Na parterze znajdują się pomieszczenia strefy dziennej, obok wspomnianych kuchni i gabinetu, są to także jadalnia, otwarty na ogród salon, strefa wejściowa z garderobą, garaż oraz pomieszczenia towarzyszące techniczno-gospodarcze. Piętro to część nocna – sypialnia, pokoje dziecięce z garderobami oraz łazienkami.