Dom w Wieliczce – malownicze otoczenie i zabytkowy klasztor w tle

Głównym wyzwaniem projektowym dla pracowni Z3Z ARCHITEKCI było stworzenie prostego i funkcjonalnego domu na trudnej, nieregularnej działce. Różnica wysokości między najwyżej i najniżej położonym punktem terenu wynosiła 8 metrów. Główna, malownicza część działki, położona dość daleko od wjazdu, od początku zarezerwowana była na ogród. Zadanie polegało więc na maksymalnym wykorzystaniu ukształtowania terenu i zaprojektowaniu budynku, który w pełni współgra z otoczeniem.


Dom w Wieliczce
Pracownia: Z3Z ARCHITEKCI | Mateusz Zajkowski
Zespół projektowy: Mateusz Zajkowski, Agata Rakowska
Lokalizacja: Wieliczka, woj. małopolskie
Powierzchnia: 300 m2
Wizualizacje: Yahor Yafimau

 

Dom w Wieliczce – malownicze otoczenie i zabytkowy klasztor w tle Dom w Wieliczce – malownicze otoczenie i zabytkowy klasztor w tle Dom w Wieliczce – malownicze otoczenie i zabytkowy klasztor w tle

Dom w Wieliczce


Jedna z prostych zasad usytuowania budynku na działce w taki sposób, by zbliżyć go do granicy z drogą dojazdową, zwiększając tym samym powierzchnię osłoniętego od ulicy ogrodu, w tym przypadku nie miała zastosowania. Podczas procesu projektowego architekci szukali rozwiązania na jak najlepsze rozmieszczenie bryły budynku, które pozwoli zachować funkcjonalność zarówno budynku, jak i działki.

Powstały dwie, ustawione pod kątem prostym parterowe bryły o różnych funkcjach. Strefa dzienna, z widokiem na zabytkowy klasztor, została wysunięta w kierunku ogrodu, by zapewnić najlepsze widoki z salonu, jadalni oraz przestronnego, częściowo zadaszonego tarasu. Strefa nocna natomiast, ustawiona prostopadle do bryły strefy dziennej (osłaniając część rekreacyjną działki), umieszczona została bliżej granicy z drogą, ale jednocześnie wystarczająco daleko, by zapewnić ciszę domownikom i wydzielić dodatkową część ogrodu. Wjazd do podziemnego garażu znajduję się w położonej najbliżej – od strony drogi – części budynku. Poprzez zlokalizowanie garażu poniżej poziomu terenu, a następnie nadwieszeniu budynku nad wjazdem, bryła nocna zdaje się częściowo lewitować w powietrzu. W ten sposób dodatkowo podkreślono prostotę formy i jej lekkość. Wejście do domu znajduje się w centralnym punkcie układu funkcjonalnego, w miejscu połączenia dwóch brył. Dzięki temu rozkład pomieszczeń jest czytelny – strefa wejściowa łączy strefę dzienną ze strefą nocną. Cześć techniczna znajduje się natomiast w piwnicy.

W nawiązaniu do lokalnej architektury Wieliczki i okolic, zastosowano dwuspadowe dachy i tradycyjne materiały takie jak cegła, dachówka ceramiczna w naturalnym kolorze oraz drewno. Detale budynku – glify w oknach oraz zadaszenie nad tarasem, płynnie przechodzące w zadaszenie nad wejściem, zostały wykończone czarną blachą. Zestawienie tradycyjnych materiałów elewacji z nowoczesnymi elementami nadało bryle nowoczesnego, industrialnego charakteru.

Ze względu na niżej położony teren w dalszej części działki, wykonano niezbędne nasypy. Dzięki temu część dzienna wraz z tarasem położona jest powyżej terenu, co zapewnia niczym niezakłócone widoki na malowniczy, pagórkowaty krajobraz. Inwestorom szczególnie zależało na widoku w kierunku zabytkowej kapliczki, co zdeterminowało lokalizację bryły dziennej, jej układ funkcjonalny oraz umiejscowienie dużych, narożnych przeszkleń. Strefę dzienną dodatkowo doświetlają okna od strony południowo-wschodniej.

Pracując nad koncepcją budynku, warto zadbać o szczegóły, które, choć wydają się drugorzędne na tym etapie, wpływają na odbiór projektu. Takim detalem są zewnętrzne schody w formie betonowych nowoczesnych płyt rozmieszczonych wzdłuż skarpy i prowadzących do wejścia do budynku.

 

Dom w Wieliczce – malownicze otoczenie i zabytkowy klasztor w tle Dom w Wieliczce – malownicze otoczenie i zabytkowy klasztor w tle Dom w Wieliczce – malownicze otoczenie i zabytkowy klasztor w tle Dom w Wieliczce – malownicze otoczenie i zabytkowy klasztor w tle Dom w Wieliczce – malownicze otoczenie i zabytkowy klasztor w tle Dom w Wieliczce – malownicze otoczenie i zabytkowy klasztor w tle Dom w Wieliczce – malownicze otoczenie i zabytkowy klasztor w tle Dom w Wieliczce – malownicze otoczenie i zabytkowy klasztor w tle

 

 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.