Dom z cortenem. Intrygujące wnętrza projektu pracowni SPACELAB

Dom z cortenem. Intrygujące wnętrza projektu pracowni SPACELAB

Wnętrza zaprojektowane przez zespół pracowni SPACELAB są kontynuacją indywidualnego projektu domu. Bryła domu to nowoczesne ciemna forma zwieńczona stromym dachem. Jego elewacje również zdobi tytułowa blacha cortenowa. Charakterystyczny materiał z zewnątrz przenika do wnętrza i na tle ciemnych płaszczyzn tworzy żywą i efektowną kompozycję.


Wnętrza domu z cortenem
Projekt: SPACELAB Agnieszka Deptuła Architekt
Lokalizacja: Poznań
Powierzchnia użytkowa: 335m2

Dom z cortenem. Projekt: SPACELAB Agnieszka Deptuła ArchitektDom z cortenem. Projekt: SPACELAB Agnieszka Deptuła Architekt Dom z cortenem. Projekt: SPACELAB Agnieszka Deptuła Architekt

Dom z cortenem


Ruda, cortenowa blacha, która pojawia się w salonie i ma swoją kontynuację w formie rdzawej ściany przez całą długość budynku, łączy po drodze strefy salonu, jadalni i kuchni. Uzupełnieniem rdzawej kolorystyki parteru jest skórzana pufa przy wejściu, która swoim odcieniem nawiązuje do koloru stosowanej blachy.

Pozostałe ściany i elementy zabudowy ścian w większości wykończono w głębokiej czerni, która również nawiązuje do kolorystyki elewacji projektowanego domu. Ciemna okładzina we wnętrzach to płyty meblarskie barwione w masie – architekci wykorzystali ten materiał na ścianach z gładkimi okładzinami, na ścianach frezowanych oraz na frontach kuchni. Inwestorów interesowała posadzka bezfugowa – dlatego architekci wspólnie z klientami wybrali monolityczną, nieco industrialną posadzkę z betonu wylewanego. Zostanie ona wykonana jako gruba wylewka włącznie z warstwą podbudowy. Kamień widoczny na blacie kuchni, powtórzono został na wykończeniu stolików przy sofie oraz na okładzinie stopnic schodów.


„Spójność materiałowa wykończeń poszczególnych elementów to dla nas klucz do budowania spójnego wnętrza” – opowiada Agnieszka Deptuła, architekt i właścicielka pracowni SPACELAB.


Dom z cortenem to odważna i intrygująca kolorystyka, gdzie architekci bardzo ciemne odcienie zestawili z blachą cortenową – materiałem niezwykle efektownym, ale jednak jeszcze rzadko stosowanym przy realizacji domów jednorodzinnych i wnętrz. Konsekwentnie poprowadzona idea projektu, od jego formy zewnętrznej, poprzez wnętrza – tworzy spójny i indywidualny charakter domu.
 

Dom z cortenem. Projekt: SPACELAB Agnieszka Deptuła Architekt Dom z cortenem. Projekt: SPACELAB Agnieszka Deptuła Architekt Dom z cortenem. Projekt: SPACELAB Agnieszka Deptuła Architekt Dom z cortenem. Projekt: SPACELAB Agnieszka Deptuła Architekt


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.