Fototapeta – must have współczesnego wystroju


Fototapety czasami kojarzą się nam z PRLowym wystrojem. Cienkie papierowe płótna o mało szczegółowym nadruku, które można było niechcący zniszczyć podczas naklejania, mały wybór motywów i kolorów. To przeszłość, i współczesne fototapety powróciły do mody ze względu na swoje wyjątkowe walory dekoracyjne, a także stały się ulubionym materiałem do ozdoby wnętrz dzięki swojej trwałości i łatwości montażu. Nowe technologie pozwalają tworzyć kolorowe nadruki o wysokiej rozdzielczości na materiałach jakości premium. Świat fototapet jest różnorodny, lecz wcale nie taki skomplikowany, jak to może się wydawać. 


Źródło: Uwalls.pl

Fototapeta – must have współczesnego wystroju


Wchodząc do pokoju, rzucamy okiem na najbardziej zauważalny obiekt. Definiuje on nastrój całej przestrzeni i określa jej styl. Takim obiektem może być jaskrawa fototapeta na ścianie.

Jedną z głównych zalet takiego wykończenia jest możliwość zmiany sposobu postrzegania pomieszczenia. Różne motywy i realistyczny nadruk pomogą stworzyć poprawną geometrię w pomieszczeniach o niestandardowych kształtach.

Gdzie mogę umieścić tapetę ze zdjęciem


Tradycyjnie fototapetą nie oklejamy całego pomieszczenia, gdyż może to przeciążyć wnętrze. Opcje rozmieszczenia fototapety pozostawiają dużo miejsca na twórczość i wyobraźnię:

 • Możesz umieścić fototapetę na jednej ścianie, zakrywając tapetą całą jej powierzchnię.
 • Oddziel za pomocą tapety część ściany, na przykład ścianę nad kominkiem bądź za telewizorem. Taki zabieg pomoże wyodrębnić poszczególne strefy we wnętrzu, szczególnie gdy pomieszczenie jest duże, a przestrzeń – otwarta.
 • Dość rzadkim, aczkolwiek oryginalnym rozwiązaniem jest oklejenie sufitu. Zazwyczaj wybierane są  specjalnie zaprojektowane w tym celu fototapety, przedstawiające zachmurzone niebo lub freski w klasycznym stylu.
 • Jeśli krawędzie fototapety udekorujemy za pomocą ozdobnych listew, efekt końcowy będzie przypominał ogromne płótno znanego artysty. Taki zabieg dodatkowo przyciągnie uwagę do fototapety, podkreślając jej funkcję dekoracyjną.
 • Za pomocą fototapety można ozdobić drzwi do pokoju, powierzchnię szafy, a także tylną ścianę regału. To doskonały sposób na renowację starych mebli, a także oryginalny pomysł na wprowadzenie spójności we wnętrzu.

Rodzaje tapet


Fototapety we wnętrzu mogą być wykonane z różnych materiałów. Każdy typ ma swoje własne cechy, a ostateczny wybór fototapety zależy od rodzaju pomieszczenia i szczegółowych potrzeb właściciela lokalu. Najczęściej mówimy o trzech rodzajach fototapet: papierowych, winylowych i flizelinowych.

Fototapeta papierowa


W porównaniu do innych fototapetowych materiałów papier nie jest szczególnie trwały. Kiepsko znosi wilgoć, blaknie pod wpływem promieni słonecznych, a montaż takiej tapety wymaga ostrożności i doświadczenia, gdyż delikatny materiał łatwo się uszkadza już na etapie naklejania. papierowe fototapety mają jednak kilka zalet, dzięki którym pozostają na rynku i nie tracą swojej popularności. Są to:

 • przyjazność dla środowiska i hipoalergiczność;
 • stosunkowo niska cena;
 • prosty montaż i demontaż.

 

 

Źródło: Uwalls.pl

Źródło: Uwalls.pl

Fototapeta ze złotym połyskiem idealnie odnajduje się we wnętrzu w nowoczesnym stylu.


Jeśli chcesz odświeżyć wnętrze niskim kosztem, a za kilka lat planujesz ponowny remont, śmiało wybierz opcję papierową. To doskonałe rozwiązanie dla osób, którym szybko się nudzi wystrój i które kochają zmiany. Niska cena papierowej fototapety pozwala na częste eksperymenty wnętrzarskie, więc warto z tej możliwości skorzystać.

Fototapety winylowe

Winylowe fototapety podbiły tapetowy rynek i zajmują wiodącą pozycję wśród materiałów dekoracyjnych. Mają one dużo zalet, mimo iż cena takiej fototapety może znacznie przewyższać cenę papierowej. Do zalet winylowych fototapet można odnieść:

 • piękny wygląd i realistyczność nadruku;
 • co najmniej 10-letnią trwałość. Odpowiednio zabezpieczone warstwą lakieru akrylowego tapety nie tracą swoich walorów dekoracyjnych nawet po 20 latach;
 • możliwość ukrycia małych pęknięć i uszczerbków na ścianie;
 • imitacja dowolnej faktury, począwszy od drewna po jedwab czy naturalny kamień;
 • łatwość pielęgnacji i odporność na kurz, światło i wilgoć.

 

Źródło: Uwalls.pl

Źródło: Uwalls.pl

Nasycony i przyjemny kolor tej fototapety łączy się z modną imitacją naturalnego kamienia.


Fototapety flizelinowe

Flizelinowe fototapety są dość drogie, aczkolwiek powszechnie znane jako hipoalergiczne i ekologiczne. Taką tapetę śmiało możemy umieścić w pokoju dziecięcym, a także w domu ze zwierzętami. Do zalet tego materiału należą:

 • łatwy montaż;
 • szybki i wygodny proces naklejania;
 • ukrycie drobnych wad na powierzchni ściany;
 • bezpieczeństwo dla użytkownika.

Flizelinowe fototapety można rozpoznać po delikatnym pastelowym wykończeniu. Polecamy umieścić taką tapetę w sypialni, gdzie jaskrawy nadruk nie jest wskazany ze względu na funkcję pomieszczenia.


Źródło: Uwalls.pl

Źródło: Uwalls.pl

Taką fototapetę z imitacją naturalnego szarego kamienia łatwo zaaranżować w dowolnym nowoczesnym wnętrzu.


Jak wybrać projekt i motyw

Fototapetę można kupić w zwykłym sklepie budowlanym, lecz do zakupu oryginalnej tapety na wymiar szczególnie polecamy specjalistyczny sklep z fototapetami. W sklepie internetowym fototapety są drukowane na indywidualne zamówienie, co pozwala dopasować rozmiar i szczegóły techniczne. Dzięki temu otrzymujesz tapetę, której nie musisz docinać i dopasowywać, bo została stworzona specjalnie dla Twojej ściany.

Druk na zamówienie ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę: możesz zobaczyć wizualizację fototapety we wnętrzu przed zakupem, wybierając najlepszą opcję spośród tysięcy dostępnych wzorów.

Fototapety często są używane do tworzenia iluzji optycznej. Powstała nawet oddzielna kategoria takich materiałów wykończeniowych – tapety z efektem 3D. Pozwalają one umieścić we wnętrzu dowolny obiekt, który będzie wyglądał realistycznie dzięki specjalnej obróbce graficznej. Wadą tapeta 3D jest konieczność naklejania ich w dużym pomieszczeniu, gdyż trójwymiarowy efekt przejawia się wówczas, gdy oglądamy obraz z pewnej odległości.

W małych pomieszczeniach sprawdzą się fototapety z efektem przejścia. malownicze pejzaże górskie, widoki z okna i miejskie krajobrazy rozświetlą niewielki pokój i stworzą iluzję dodatkowego pomieszczenia obok.


 

Źródło: Uwalls.pl

Źródło: Uwalls.pl

Połączenie złota i butelkowej zieleni – to stylowe rozwiązanie dla sypialni bądź salonu.


Jeśli marzysz o ścianie z cegły, kamienia lub drewna w modnym kolorze, przyjrzyj się nowoczesnym fototapetom, doskonale imitującym te materiały. Za pomocą fototapety możesz również stworzyć iluzję półek z książkami, tropikalnych zarośli bądź przejścia do innego pomieszczenia.


 

Źródło: Uwalls.pl

Źródło: Uwalls.pl

Fototapety z roślinnym motywem nie tracą swojej aktualności.


Kilka słów na koniec


Wybierając fototapetę, kieruj się swoimi preferencjami i własnym gustem, nawet jeśli modne wydania mówią coś innego. To właśnie Twoje poczucie estetyki nadaje wnętrzu niepowtarzalności i indywidualności. Uwalls.pl zatrudnia profesjonalnych konsultantów, którzy pomogą Ci wybrać pasująca do Twojego wnętrza fototapetę, a także w razie potrzeby zmienić jej kolor i zwizualizować gotową tapetę we wnętrzu.

 


Zobacz również:Na portalu Archinea pokazujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projekty polskich architektów.