Iconic Bridge – most pieszy w Amsterdamie – Zalewski AG

Iconic Bridge – most pieszy w Amsterdamie
Projekt konkursowy

Projekt konkursowy: ZAG – Zalewski Architecture Group, Gliwice
Organizator konkursu: [AC-CA]™
Data: Marzec 2012
Lokalizacja: Amsterdam, Holandia

Zespół autorski:
Krzysztof Zalewski, Adam Gil, Grzegorz Ziębik

Projekt ZAG Zalewski Architecture Group

Iconic Bridge Amsterdam

To nie może to być most.

Teoretyczny konkurs na most pieszy w Amsterdamie na rzece Amstel skłonił nas do zadania sobie pytania w jaki sposób, w jednym obiekcie połączyć kilka wątków, które stanowiłyby o wyróżnialności mostu.
Nazwa konkursu – Iconic Bridge, skłaniała do poszukiwania rozwiązania o mocnym wyrazie formalnym i nieszablonowym rozwiązaniu funkcjonalnym i technicznym. Organizatorzy konkursu postawili również szereg wymagań funkcjonalnych, które należało spełnić – między innymi należało zapewnić możliwość swobodnego ruchu statków po rzece, umieszczenie na moście kawiarni oraz punktu naprawy rowerów.

Jak połączyć wymogi funkcjonalne i wartość użytkową w obiekcie mostu – zapadającej w pamięć – ikonie Amsterdamu?

Odpowiedź była oczywista – to nie może to być zwykły most, choć powinien pełnić jego funkcję. Musi być to obiekt, który oddziałuje emocjonalnie – jest zaskakujący, a jednocześnie budzi jednoznaczne skojarzenia z Holandią, stanowiąc jej „wizytówkę”.

W rezultacie stworzyliśmy obiekt, który jest syntezą wszystkich założeń i postulatów.

„Most” – „Bukiet” sztucznych tulipanów – stanowi symbol stolicy, zapewnia komunikację między brzegami, zawiera niezbędne funkcje. Wznosząc się na prawie 60m ponad panoramę Amsterdamu, tworzy landmark według którego można się orientować w mieście. Lecz obiekt nie tylko eksploatuje walory miejsca, lecz służy jego eksploracji – jak London Eye – pozwoli na podziwianie panoramy Amsterdamu z niedostępnej do tej pory perspektywy.

W kielichach tulipanów zlokalizowano platformy mieszczące kawiarnię i punkt naprawy rowerów. Dostęp do tej platformy zapewniają dwie ruchome kabiny, które podnoszą się od poziomu terenu na poziom platformy na „łodygach” zbudowanych z włókien węglowych. Włókna tworzą siatkę komór z niezależnie wypełnianych gazem lub cieczą, które stopniowo napełniane powodują wznoszenie lub opadanie łodyg. Powłokę zewnętrzną tulipanów tworzy półprzeźroczysta, elastyczna powłoka z poliuretanu, w którym zatopiona jest aluminiowa siatka zapewniająca geometryczną sztywność układu. Całość „pęku” ma możliwość wykonywania niewielkich ruchów poziomych dając wrażenie falowania na wietrze.

Projekt mostu w Amsterdamie

Projekt mostu w Amsterdamie

Projekt mostu w Amsterdamie

Projekt mostu w Amsterdamie
Projekt mostu w Amsterdamie

Zalewski Architecture Group na portalu Archinea


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.