Kameralne osiedle domów wypełnione zielenią tuż przy Cytadeli

Pomiędzy ulicami Murawa, Winogrady i Gromadzką poznański deweloper Area Development realizuje nową inwestycję mieszkaniową. Atrakcyjna lokalizacja doczekała się wyjątkowego projektu autorstwa pracowni Insomia. W otoczeniu zieleni powstanie 16 dwulokalowych domów o nietuzinkowej architekturze.


Osiedle domów „Murawa 2” w Poznaniu
Lokalizacja: Poznań, Winogrady, między ulicami Murawa, Winogrady i Gromadzką
Autor projektu: Biuro architektoniczne Insomia – architekt Szymon Januszewski
Deweloper: Area Development
Program osiedla: 16 dwulokalowych domów z mieszkaniami jedno i wielopoziomowymi
Powierzchnia lokali: 53-115 m kw.
Zakończenie budowy: IV kwartał 2023

 

Kameralne osiedle domów wypełnione zielenią tuż przy Cytadeli Kameralne osiedle domów wypełnione zielenią tuż przy Cytadeli

„Murawa 2” – kameralne osiedle domów powstaje przy Cytadeli


Inwestycja Murawa 2 powstaje około 200 metrów od największego z poznańskich parków – Cytadeli. Niecały kilometr dzieli ją od War­tostrady, zaś bogata infrastruktura Winograd sprawia, że w pobliżu jest wszystko, co wpływa na wygodę życia w mieście.


„Ta wyjątkowa lokalizacja wymagała szczególnego podejścia do projektu, dlatego do współpracy ponownie zaprosiliśmy pracownię Insomia. Murawa 2 to kolejna po nowym Strzeszynie inwestycja, w której obok optymalnego rozmieszczenia budynków szczególną uwagę skupiamy na detalach podnoszących walory estetyczne, rozwiązaniach mających wpływ na wygodę użytkowania oraz na zachowaniu i zaplanowaniu możliwie największej ilości zieleni.” – mówi Filip Kasprowicz, Wiceprezes Zarządu Area Development.


Odważne podejście do koncepcji oraz brak rutyny sprawiają, że architektura osiedla ujmuje zróżnicowaniem kształtów i elewacji budynków. Nowoczesnego charakteru nadaje mu okładzina z trapezowej lub perforowanej blachy, natomiast drewno oraz tynk uzupełniony pnącą zielenią zbliżają je do natury. Kameralne osiedle składać się będzie z 16 dwulokalowych domów. W nich zaprojektowano mieszkania jedno- i wielo­poziomowe. Każde posiada prywatny ogródek, przestronny taras dachowy, balkon lub loggię.


„Niemal całkowicie zabetonowana dotąd działka zmieni się w intensywnie zazielenioną mieszkalną enklawę. Pełne wykorzystanie potencjału nieruchomości działki na terenie zurbanizowanym przy świetnej komunikacji miejskiej to naszym zdaniem właściwy kierunek zmniejszający tendencję rozlewania się polskich miast. Staraliśmy się, aby intensywność zabudowy została zrównoważona wszechobecną zielenią, która pojawia się na elewacjach, stropodachach i tarasach.  Zdecydowana większość istniejących tu drzew pozostanie. W kilku przypadkach to ich korony kształtują elewacje budynków – były pierwsze więc to zabudowa musi się do nich dostosować. Miejsca postojowe ukryliśmy głównie w części podziemnej, aby strop nad nimi także zazielenić. Komunikacja samochodowa nie miesza się z pieszą. Wszędzie, gdzie technologia na to pozwoliła, zastosowaliśmy przepuszczalne nawierzchnie mineralne. Ten miejski projekt poprawi bilans zieleni w okolicy i co ważne będzie się cechował otwartością przestrzeni wspólnych.” – mówi Szymon Januszewski z pracowni Insomia.


W projekcie Murawa 2 znajdziemy wiele rozwiązań mających zapewnić mieszkańcom prywatność, m.in. wysokie wygrodzenia ogródków, aluminiowe żaluzje zewnętrzne czy przesłonięte okna łazienek.

Standard wykończenia inwestycji będzie tu zauważalnie wyższy. W większości domów zaplanowano wysokie na dwie kondygnacje, przestronne salony, elektryczne markizy na tarasach ogrodowych, czy ogrzewanie podłogowe. Optymalne doświetlenie wnętrz zapewnią energooszczędne, drewniane okna i duże przeszklenia typu HS na parterach budynków. Do większości mieszkań znajdujących się na piętrze prowadzić będzie winda oraz oryginalnie zaprojektowane, zewnętrzne klatki schodowe.

Murawa 2 to propozycja dla wymagających. Oprócz oryginalnej architektury znajdziemy tu wiele ciekawych, niestandardowych rozwiązań wpisujących się w proponowany wysoki standard wykończenia. Doskonała lokalizacja, dbałość o każdy detal także w postaci bogato zaprojektowanej zieleni to cechy, dzięki którym projekt wyróżni się na poznańskim rynku nieruchomości. Zakończenie budowy inwestycji planowane jest na IV kwartał 2023 roku.

Pracownia Insomia uhonorowana została m.in. w 2021 nagrodą im. Jana Baptysty Quadro, za osiedle Nowy Strzeszyn zaprojektowane również na zlecenie firmy Area Development.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.