Kaszubskie ZEN. Harmonijne wnętrza domu na Kaszubach projektu modeko.studio

Pragniecie się wyciszyć, odetchnąć, odzyskać równowagę? Zapraszamy do cudownie harmonijnego wnętrza domu na Kaszubach projektu pracowni modeko.studio. Inspiracje japońskim minimalizmem spotkały się tu z europejskim designem i oszałamiającą przyrodą północnej Polski.


Wnętrza domu na Kaszubach
Projekt: modeko.studio

 

Wnętrza domu na Kaszubach. Projekt: modeko.studio

Wnętrza domu na Kaszubach. Projekt: modeko.studio

Wnętrza domu na Kaszubach. Projekt: modeko.studio

Harmonia wnętrza


W domu szukamy wytchnienia od ciągłej pogoni, natłoku informacji, pracy ponad siły. Z pewnością harmonia w aranżacji wnętrz bliska zasadom japońskiego minimalizmu sprzyja wyciszeniu się domowników i odzyskaniu równowagi. Doskonale wiedzieli o tym zarówno architekci z modeko.studio, jak i przyszli właściciele komfortowego, nowoczesnego, prawie trzystumetrowego domu położonego pośród kaszubskich łąk i lasów.


Zaczynając pracę nad projektem poznajemy potrzeby i sposób życia inwestorów. Bo to człowiek jest początkiem projektu. Dom odzwierciedla jego charakter i pasje. Lubię rozmawiać i spotykać się z ludźmi, słuchać ich historii. Chcę wiedzieć, jak rozpoczynają dzień, jaką lubią muzykę lub jaki kraj ostatnio odwiedzili. Tak było i w przypadku projektu domu na Kaszubach – opowiada architekt, właściciel modeko.studioPaweł Łęczycki.


Styl wnętrza inspirowanego japońską harmonią i porządkiem był bliski przyszłym mieszkańcom. To był punkt wyjścia do tego, co stworzyliśmy w trakcie pracy nad projektem – przyznaje architekt. W domu panuje stylistyczna spójność. Drewniane, ażurowe elementy to motyw powtarzający się w każdym pomieszczeniu. Podobnie jak i biało-czarne, graficzne lastryko. Dom dzięki ogromnym oknom i przeszkleniom wewnątrz pozostaje otwarty na naturę i naturalne światło, które zalewa wnętrze i jest źródłem energii, ma wpływ na nastrój oraz sposób postrzegania domowej przestrzeni.

Projekt zakłada wiele asymetrycznych rozwiązań, przesuwane drzwi, skrytki. To sprawia, że układ pomieszczeń jest ruchomy, zmienny, a aranżacja gładko podąża za funkcją wnętrza.

Kolory natury


W nowoczesnym domu na Kaszubach architekci zdecydowali się na naturalne materiały oraz kolorystykę. Dzięki temu jeszcze bardziej widoczna jest symbioza domu i jego wnętrz z przyrodą wokół. Materiały pochodzące z natury, takie jak stal, drewno i kamień są ponadczasowe i pięknie się starzeją. We wnętrzu dominują barwy, które odszukać możemy w widoku z okien: brąz, czerń, szarość, błękit i zieleń. Wprawne oko dostrzeże również mocniejsze kolorystyczne cytaty z japońskich ogrodów – koralowe poduszki, czy też chabrowe krzesła w jadalni – Luz Chair projektu Bernharda Mullera i Cagdasa Sarikaya dla marki More.

 

Wnętrza domu na Kaszubach. Projekt: modeko.studio

Wnętrza domu na Kaszubach. Projekt: modeko.studio

Gra pozorów i kontrastów


W projektach modeko.studio lustra odgrywają ważną rolę. – Lubimy lustra. Powiększają przestrzeń. Bawimy się iluzją, którą tworzą – przyznaje architekt Paweł Łęczycki. Pięknym elementem dekoracyjnym w holu, przedmiotem, który już od progu wprowadza nas w klimat wschodniej estetyki jest okrągłe jak wschodzące słońce na fladze Japonii lustro. Jest ono zdobione ażurem wykonanym w litym drewnie i stoi w tle stalowej, minimalistycznej czarnej konsoli. Lustra we wnętrzu pełnią też rolę funkcjonalną. Na przykład w korytarzu, w strefie wejścia – lustrzane są fronty dużej dwustronnej szafy na odzież wierzchnią (dostęp do niej jest zarówno od strony holu jak i garażu). Dzięki nim mebel o dużym gabarycie wygląda naprawdę lekko. Kolejnym elementem, który jest motywem powtarzającym się w projekcie są drzwi z przeszkleniami ujętymi w stalowe czarne ramy. Lekkie, prawie niewidoczne wydzielają przestrzeń, jednocześnie jej nie zamykając. Nawiązują one wizualnie do parawanów Shoji, które w japońskich wnętrzach zastępują drzwi.
Proszę zwrócić uwagę, że okna, ażury i wszechobecne przeszklenia nie oznaczają braku prywatności – podkreśla architekt Paweł Łęczycki. Okna zewnętrzne wykonane są bowiem ze szkła weneckiego. Wnętrze z zewnątrz pozostaje całkowicie niewidoczne, a domownicy jednocześnie mogą w pełni cieszyć się widokami. – Przeszklony gabinet także można całkowicie odizolować od reszty parteru zasłaniając zasłony wzdłuż szklanych ścian – wyjaśnia.

 

Wnętrza domu na Kaszubach. Projekt: modeko.studio

Wnętrza domu na Kaszubach. Projekt: modeko.studio

Wnętrza domu na Kaszubach. Projekt: modeko.studio

Wnętrza domu na Kaszubach. Projekt: modeko.studio

Wnętrza domu na Kaszubach. Projekt: modeko.studio

Awans terazzo


Lastryko kilka sezonów temu awansowało z posadzek klatek schodowych w blokach z wielkiej płyty do rangi modnego i pożądanego materiału wykończeniowego. W domu na Kujawach biało-czarne, chłodne lastryko kontrastuje z drewnianą podłogą i fornirowanymi drewnianymi elementami – meblami, ażurowymi ścianami i okładzinami. Tak więc podłoga z biało-czarnych kafli lastryko prowadzi nas z holu w głąb domu – do przeszklonych gabinetów i w kierunku salonu, gdzie zaskakująco i przekornie zmienia się w kuchenny sufit. Z lastryko wykonana jest także wyspa kuchenna oraz okładzina komina dominującego w pokoju dziennym. Także w strefie prywatnej właścicieli, w łazience przy master bedroom odnajdziemy modny konglomerat, który chroni podłogę i ścianę w sąsiedztwie wanny.

 

Wnętrza domu na Kaszubach. Projekt: modeko.studio

Wnętrza domu na Kaszubach. Projekt: modeko.studio

Wnętrza domu na Kaszubach. Projekt: modeko.studio

Natura rzeczywistości


Na granicy salonu i holu pną się ku górze czarne, lekkie w formie metalowe schody, które prowadzą do królestwa dzieci. Pod ażurowymi schodami architekci zaprojektowali wewnętrzny ogród całoroczny z egzotyczną roślinnością. Donica wkomponowana w fundament to element, który wymagał technicznych rozwiązań tj. automatyczne nawadnianie.

Roślin we wnętrzu jest dużo więcej. Zwisają się ze specjalnie zaprojektowanych kwietników w strefie wejściowej, w części salonu i kuchni. W ogromnych betonowych i drewnianych donicach palmy, monstery i draceny zdobią salon, gabinety i sypialnię. W łazience, w sąsiedztwie wanny również znajdziemy egzotyczne rośliny w donicy wpuszczonej w fundament.

 

Wnętrza domu na Kaszubach. Projekt: modeko.studio

Klarowność formy


Życie w salonie toczy się w cieniu komina umieszczonego w szczycie domu. Znajdziemy tu wygodny niski narożnik włoskiej firmy Rugiano, z którego możemy oglądać zarówno telewizor, jak i ogień w kominku. Możemy także wybierać, czy chcemy z salonu widzieć kuchnię, czy też ukryjemy ją za drzwiami z matowego szkła ujętego w stalowe czarne ramy. Drewniany element między dwoma taflami szkła to okładzina kaset drzwi przesuwnych, co sprawia, że zasunięte po prostu znikają. Pomiędzy strefą wypoczynkową, a kuchnią znalazło się idealne miejsce na stół. Mebel akcentuje piękna duża lampa Random projektu Bertjana Pota dla Moooi. Lekkie ażurowe wiszące półki, metalowy stolik kawowy i stworzony do czytania głęboki fotel marki Minotti dopełniają wystroju pokoju dziennego.

Strefa master


Część prywatna apartamentu – sypialnia, łazienka oraz garderoba znajdują się na parterze. To jedna otwarta przestrzeń, której kolorystyka, wykończenie i aranżacja nie odbiegają od minimalistycznego stylu reszty domu. Umowną granicę między pokojem do spania, a łazienką wyznacza szklany, przydymiony box garderoby. Od strony sypialni służy on również jako ściana telewizyjna i tło dla nastrojowych płomieni biokominka marki Planika usytuowanego u jej podnóża. Tapicerowane łóżko z zagłówkiem, mięsiste zasłony w oknach sprawiają, że mimo dużych okien, szlifowanej betonowej wylewki dającej efekt satynowej powierzchni, luster i szklanej garderoby we wnętrzu jest  przytulnie. Całości aranżacji uroku dodają dwie lampy podłogowe, które z powodzeniem zastępują lampki nocne i kultowe krzesło „ch 20 Elbow Chair” projektu Hansa J. Wegnera. Oświetlenie i siedzisko zostały wybrane w gdyńskim salonie ze znakomicie wyselekcjonowanym designem – Mesmetric. Za garderobą znajduje się łazienka. Wybrano czarne sanitariaty, które pięknie kontrastują z ciepłym drewnem i chłodnym, gładkim lastryko.

 

Wnętrza domu na Kaszubach. Projekt: modeko.studio

Wnętrza domu na Kaszubach. Projekt: modeko.studio

Wnętrza domu na Kaszubach. Projekt: modeko.studio

Wnętrza domu na Kaszubach. Projekt: modeko.studio

Nie tylko Kurosawa


Projekt kina modeko.studio stworzyło z firmą specjalizującą się w akustyce i systemach audio. – Zastosowaliśmy odpowiednie wkłady akustyczne w suficie oraz ścianach. Skupiliśmy się również na dobrym systemie audio – mówi właściciel pracowni. Architektom zależało, by kino, a jednocześnie pokój rozgrywek PlayStation było przestrzenią relaksu dla całej rodziny w zimowe wieczory. Zadbali o wiele miejsc siedzących i pół leżących dzięki modułowym siedziskom z ruchomymi zagłówkami. Wnętrze, gdy nie trwa w nim seans filmowy, może w mgnieniu oka zmienić się w wygodny pokój gościnny. Z siedzisk układa się gigantyczne łóżko, a po obu stronach ekranu znajdują się drzwi przesuwne prowadzące do łazienki i garderoby.

 

Wnętrza domu na Kaszubach. Projekt: modeko.studio

Wnętrza domu na Kaszubach. Projekt: modeko.studio

Paweł Łęczycki. Modeko.studio


Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Doświadczenie zdobywał w wielu renomowanych pracowniach architektonicznych. W twórczości stawia na proste formy oraz inteligentne i intuicyjne rozwiązania. Stale doskonali się w technologiach dostępnych na rynku wnętrzarskim, odwiedzając targi wyposażenia wnętrz i designu w Polsce i za granicą. We współpracy wierzy w zaufanie, szczerość i komunikację.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.