Konkurs architektoniczny realizacyjny „Zielone Dachy” – na opracowanie koncepcji przebudowy budynków pofabrycznych zlokalizowanych w Łodzi przy ul. Sienkiewicza 61a i 63 wraz z otoczeniem, uwzględniającej wykonanie zielonych dachów
IV miejsce w konkursie
Pracownia: DOMINO Grupa Architektoniczna
Zespół projektowy: Wojciech Dunaj, Rafał Stemporowski, Karolina Kopańska, Izabela Chruściel, Anna Drygalska, Anita Dunaj
Wyniki konkursu: czerwiec 2015
Idea
Zaproponowane rozwiązania projektowe nawiązują do industrialnego charakteru miejsca i są podporządkowane historycznemu kontekstowi. Nowa forma zielonego dachu nie ingeruje w istniejące budynki, jest formą lekką, w subtelny sposób odcinającą się od zabytkowej substancji. Oplatająca wstęga zieleni z charakterystyczną ścieżką spaja wszystkie budynki dając możliwość stworzenia jednorodnej, spójnej przestrzeni i umożliwia w całości wykorzystanie potencjału miejsca. Organiczna forma zielonego dachu w naturalny sposób odwołująca się otwartego krajobrazu dodaje dynamiki statycznej formie istniejącej zabudowy. Nowa forma dachu jest silnej zaakcentowana jedynie od strony pasażu Schillera przechodząc na kubaturę dobudowanej szklanej fasady mieszczącej na każdej kondygnacji powierzchnię kawiarnianą. Takie rozwiązanie umożliwia powiązanie nowej przestrzeni zlokalizowanej na dachu z przestrzeniami publicznymi pasażu Schillera i pozostałymi placami.
Zagospodarowanie terenu i rozwiązania przestrzenne
Zgodnie z wytycznymi poprzez modernizowane budynki poprowadzono układ komunikacji kołowej tworząc przejazd bramowy w parterze budynku. Poprowadzony układ komunikacyjny łączy pasaż Schillera z ulicą Nawrot zapewniając właściwą obsługę komunikacyjną modernizowanego budynku. W ramach rozwiązań przestrzennych zaplanowano w otoczeniu modernizowanych budynków trzy place o zróżnicowanym charakterze. W ramach placu głównego projektuje się zbiornik wodny z zasygnalizowanym przebiegiem historycznego budynku maszynowni oraz opadające zgodnie z ukształtowaniem terenu platformy – siedziska wykonane w konstrukcji drewnianej. Od strony południowej plac kawiarniany stanowiący także dostęp od strony południowej do głównego holu recepcyjnego. Po stronie zachodniej zaplanowano tzw plac boczny jako miejsce spotkań, eventów obsługujący funkcje projektowane w modernizowanych budynkach. Wszystkie trzy place mogą stanowić miejsca wystaw plenerowych, happeningów czy występów artystycznych, muzycznych (zwłaszcza plac główny z wykorzystaniem plenerowych platform). Uzupełnieniem zagospodarowania terenu jest zieleń wysoka, siedziska, oświetlenie w tym oprawy podświetlające fasady budynków, zieleni. Od strony północnej rozbudowano skrzydło budynku i przestrzennie wprowadzono modernizowane budynki w układ przestrzenny pasażu Schillera.
Rozwiązania funkcjonalne
Rozwiązania funkcjonalne zostały podporządkowane założeniu wykorzystania i wyeksponowania istniejącej wewnętrznej struktury budynku. Projekt zakłada wykorzystanie istniejącej konstrukcji budynku i wyznaczenie głównych podziałów tworzących komunikację i zespoły pomieszczeń wielofunkcyjnych. Na parterze zaplanowano niezależne lokale usługowe z dostępem z otaczających przestrzeni publicznych ze wskazaniem w wyznaczonych miejscach lokalizacji funkcji kawiarnianych.
Na wyższych piętrach zaprojektowano powtarzający się układ: wyznaczono główną komunikację w ramach budynków z wyodrębnieniem bloków wielofunkcyjnych do indywidualnego kształtowania. W budynku D na 1 i 2 piętrze zaprojektowano przestrzeń wystawienniczą – galerię, na 3 piętrze umieszczono salę widowiskowo – konferencyjną z zapleczem, na 4 piętrze umieszczono kawiarnię obsługującą zielony dach. W przestrzeni kawiarni wydzielono powierzchnię do wielofunkcyjnego wykorzystania typu lobby. Zgodnie z zapisami planu miejscowego rozbudowano skrzydło w kierunku pasażu Schillera poprzez dobudowę szklanej kubatury mieszczącej na wszystkich kondygnacjach kawiarnię z otwarciem w kondygnacji parteru na sąsiadujący pasaż.
Główny układ komunikacji pionowej stanowią istniejące cztery klatki schodowe. Dodatkowo zaprojektowano schody kręte w ramach projektowanej rozbudowy budynku od strony pasażu Schillera. Klatka schodowa w wieży fabrycznej, rozbudowana klatka schodowa w budynku D oraz nowoprojektowane schody w części dobudowanej od strony pasażu Schillera zapewniają dostęp na użytkowy zielony dach. Dach zielony obsługiwany jest przez projektowaną w ramach holu wejściowego i foyer poszczególnych kondygnacji windę. Układ przestrzenny zielonego dachu poprzez falowanie przestrzeni spina różne poziomy poszczególnych bloków tworząc jednorodną, spójną przestrzeń publiczną, W ramach zielonego dachu założono oplatający wszystkie przestrzenie ciąg pieszy zapewniając dostęp do poszczególnych funkcji dachu. Zaprojektowano enklawy o funkcjach rekreacyjnych, widokowych. Na przeciwległych krańcach od strony południowej (otwarcie na miasto) i północnej w ramach dobudowy (otwarcie na pasaż) zaprojektowano platformy widokowe z tzw. łąkami widokowymi. Na fragmencie dachu na budynku D zaplanowano mini amfiteatr. Ciąg pieszy przebiega częściowo w poziomie zielonego dachu, fragmentarycznie unosząc się i lewitując nad zielenią, zapewniając zarówno kontakt z zielenią jak również zwiększając możliwości widokowe zarówno samego dachu jak i otoczenia. Lewitująca ścieżka wzbogacona została o elementy siedzisk. Projektowane zagospodarowanie na dachu wyposażono w elementy oświetlenia typu parkowego z podświetleniem małej architektury, siedzisk, zieleni.