Light House – Projekt domu pod Wrocławiem studia JABRAARCHITECTS

Działka o powierzchni ponad 1000 m2, na której powstanie Light House projektu studia JABRAARCHITECTS  położona jest w zorganizowanej enklawie domów jednorodzinnych w podwrocławskich Radomierzycach. Okazały starodrzew nadaje jakości i uroku tej lokalizacji, a nowo wybudowane domy kształtują urbanistykę osiedla.  Architektoniczny krajobraz  okolicy działki definiuje zabudowa o charakterze nowoczesnym. Cel inwestora był jasny – współczesny, oparty na niebanalnych wzorcach dom wpisany w zadrzewiony krajobraz działki.


Light House
Projekt: JABRAARCHITECTS | Tomasz Zaleski
Lokalizacja: Radomierzyce, okolice Wrocławia
Powierzchnia:
360m2
Rok: 2017

 

Light House - Projekt domu pod Wrocławiem studia JABRAARCHITECTS

Light House - Projekt domu pod Wrocławiem studia JABRAARCHITECTS

Light House


Plan budynku wpisuje się w kwadratową geometrię nieruchomości. Funkcję zaplanowano na dwóch kondygnacjach. Wejście do budynku, zagłębione w jego bryłę zaprojektowano w centralnej części domu, gdzie znajduje się wiatrołap z garderobą oraz przestrzenny hall z klatką schodową, który dzieli funkcjonalnie przestrzeń parteru i kreśli czytelną oś założenia. W lewym skrzydle, przeszklonym  na całą długość elewacji od ogrodu, znajduje się salon z kuchnią i jadalnią spięty jedną przestrzenią. Natomiast prawe skrzydło w części frontowej budynku mieści garaż, pomieszczenia techniczne i łazienkę. Przy kameralnym tarasie od strony ogrodu znajduje się gabinet i pokój gościnny.

Rzut piętra budynku nie pokrywa się z rzutem parteru, dzięki czemu uzyskano powierzchnie na  tarasy. Na antresoli zawieszonej nad częścią dzienną parteru znajduje się przestronna główna sypialnia z łazienką, sauną oraz garderobą, które otwierają się przeszkleniem na krajobraz ogrodu. Dodatkowo, w skrzydle piętra zaplanowano  dwie dodatkowe sypialnie ze wspólną łazienką.Bryłę budynku spinają dachy płaskie nadające jej swoistej dynamiki szczególnie od strony elewacji frontowej, która będzie również tłem dla szybkich samochodów właściciela domu.  Przejście w w spokojną, geometryczną bryłę budynku, która z lekkością bieli otwiera się całą elewacją zachodnią w stronę ogrodu wprowadza nas w strefę prywatnej enklawy. Drapowany w formie beton na elementach fasady zdejmuje ciężar materiału upodabniając się do lekkiej kurtyny.

 

Light House - Projekt domu pod Wrocławiem studia JABRAARCHITECTS

Light House - Projekt domu pod Wrocławiem studia JABRAARCHITECTS

Light House - Projekt domu pod Wrocławiem studia JABRAARCHITECTS

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.