Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli

Niedaleko kostarykańskiego miasteczka Uvita, na wzgórzu w dżungli nad plażą Playa Hermosa, znajduje się mały kurort Art Villas z widokiem na Ocean Spokojny. Na działce o powierzchni 2 hektarów rozmieszczone są 3 wyjątkowe wille i jeden wielofunkcyjny pawilon. Gdy inwestor przyszedł się do architektów, zapragnął stworzyć miejsce, w którym zwiedzający zanurzą się w otaczającej kompleks przyrodzie, oczyszczając umysł, doświadczając jednocześnie i luksusu, i przygody. Chciał stworzyć miejsce, które głęboko zapisze się w sercu każdego z gości. 

Majestatyczna betonowa willa była pierwszą z zaprojektowanych i zrealizowanych. Za koncepcją architektoniczną budynku stoją utalentowani projektanci z pracowni Refuel Works. W trakcie planowania przedsięwzięcia inwestor zwrócił się także do pracowni Formafatal z prośbą o rozwiązanie i zaprojektowanie aranżacji wnętrz. Najbliższe otoczenie wokół obiektu stworzyli natomiast pracownicy atelier Flera. Architekci zainspirowali się atmosferą i kolorytem Ameryki Środkowej i Południowej. 


Art Villa | Art Villas Costa Rica
Projekt: Formafatal [projekt wnętrz], Refuel works [koncept architektoniczny]
Autorzy: Dagmar Štěpánová [Formafatal], Jan Skoupý, Zbyněk Ryška [Refuel works]
Współpraca:
Architekt krajobrazu – zieleń oraz elementy otoczenia: atelier Flera
Realizacji powierzchni betonowych: Different Design
Malowidła akwarelowe: Můj Originál
Lokalizacja: Bahia Ballena, Playa Hermosa, Kostaryka
Projekt: 2017-2018 / Realizacja: 2019
Powierzchnia użytkowa: 570 m²
Inwestor: Filip Žák – Art Villas
Zdjęcia: BoysPlayNice

 

Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli

Art Villa


Dwupiętrowa willa zajmuje eksponowane miejsce na działce o powierzchni 25 000 m2. Jej układ funkcjonalny rozplanowano na powierzchni 570 m2. Oprócz przestronnej części wspólnej (foyer, główny salon, kuchnia z jadalnią oraz zadaszony taras przy basenie) willa posiada łącznie 5 sypialni z łazienkami. W piwnicy znajduje się także pokój zabaw dla dzieci, siłownia, sala taneczna, garderoba, pralnia oraz pomieszczenia gospodarcze.


Projektując wnętrza inspirację czerpaliśmy nie tylko z otaczającej dzikiej dżungli, ale również z twórczości brazylijskiego architekta Paulo Mendeza da Rocha. Betonowe ściany celowo pozostawiono w stanie surowym, uzupełniając elementy wnętrza o wybrane materiały, wodę i zieleń – wszystko to razem tworzy niezwykłe otoczenie, zarówno surowe, jak i luksusowe – opowiadają projektanci z biura Formafatal.


W sypialniach i łazienkach znajdują się ozdobne podłogi z cementowych płytek, wykonane na zamówienie w Nikaragui. Nieustannie zmieniające się wzory i kolory są odzwierciedleniem nieuchwytnej i niepowtarzalnej natury każdej chwili. Każdy krok prowadzi do zmiany.

Inną atrakcją wnętrza jest ręcznie malowany akwarelowy motyw dżungli w przestrzeni kuchni. Służąc jako lustro, w którym odbija się życie za ścianą, staje się ona oknem, dzięki któremu możemy zobaczyć przyrodę na zewnątrz.

Art Villa jest w większości wyposażona w meble zaprojektowane i wykonane na zamówienie przez lokalnych rzemieślników lub wyprodukowane w Czechach, a następnie przywiezione na miejsce. Niestandardowe elementy dobrze komponują się z kilkoma fotelami o wspólnym pochodzeniu – wszystkie zostały zaprojektowane przez południowoamerykańskich projektantów i architektów.

Drewno teakowe, metal i len – te materiały dominują we wnętrzach willi, a wraz z wykonanymi na zamówienie meblami w pastelowych i jasnych kolorach, prawdziwie ożywiają surowe betonowe monolityczne wnętrze z nutką miękkości.

Elementy zieleni i ogrodu


Jakiś czas temu zaproponowano nam zaprojektowanie zieleni wokół kilku wyjątkowych budynków wybudowanych przez czeskiego inwestora w pięknej Kostaryce. Ogólna koncepcja roślinności była dość specyficzna, ponieważ działka znajdowała się na bardzo stromym zboczu. Staraliśmy się maksymalnie zwiększyć przestrzeń, zaangażować i otworzyć ogród, dlatego zaprojektowaliśmy stopnie na różnych poziomach i małe tarasy. Gdzie indziej utkaliśmy długą i kolorową zjeżdżalnię bawiącą zarówno dzieci, jak i dorosłych. W doborze roślin preferowaliśmy lokalną zieleń nieinwazyjną, wybierając zwłaszcza gatunki jadalne z terenu lokalnego. To zieleń spaja i łączy budynki w jeden kompleks – opowiadają o architekturze krajobrazu wokół willi projektanci z pracowni atelier Flera.


Luksusowe wille w dzikiej dżungli


W bujnej dżungli Kostaryki znajduje się przestrzeń, która wykracza poza zwyczajność. Gdzie dzień i noc łączą się w niebiańską kompozycję zielonej roślinności, dziewiczych plaż i wykwintnego stylu. Tutaj można odkryć trzy różne wille, z których każda ma własną, odważną i niepowtarzalną architekturę oraz styl.


Nasze podróże do różnych miejsc na całym świecie zainspirowały nas do stworzenia wyjątkowych doświadczeń, w których nasi goście mogą się rozwijać, ewoluować i ponownie łączyć ze swoim czystym 'ja’. Kompleks Art Villas inspirowany jest prawami dżungli. Nasze wille zachowują rzadką równowagę między spotkaniem z naturą a chronionym, luksusowym zakwaterowaniem. Tutaj kreatywność budzi się do życia, gdy mieszasz się z oddechem dżungli oraz relaksujesz się w wygodnych i uroczych przestrzeniach. Chłodne, betonowe ściany stoją nago i pewnie w sercu dżungli. Rozległe szklane ściany, drewno dżungli i odważne kubatury rozpalają, pochłaniają i odbijają surowe elementy natury. Ręcznie malowane ściany oddają dynamiczną naturę wody i odzwierciedlają otaczający las tropikalny. Ozdobne wzory nawiązujące do przeszłości łączą się z prostotą nowoczesnego designu – tak o niezwykle zlokalizowanych, luksusowych willach opowiadają pomysłodawcy i inwestorzy kompleksu 'Art Villas’.


Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli Luksusowa willa w surowym krajobrazie dzikiej dżungli

 

 

 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.