MAŁY DOM NA SZYNACH to pomysł na ożywianie poprzemysłowych terenów, mających olbrzymi, przeważnie niewykorzystany jeszcze potencjał oraz stanowiących coraz większy procent miast. Poprzez wykorzystanie dawnych torów w nawierzchniach dróg możliwe jest rozmieszczanie w pełni mobilnych jednostek mieszkalnych, zgodnie z tymczasowym przeznaczeniem.
Autorzy: Tomasz Zabłotny, Paweł Maszota
Dom na szynach
Umieszczony na szynach moduł można łatwo przemieszczać dowolnie adaptując przestrzeń. W trakcie transportu, magazynowania i po opuszczaniu przez lokatora jednostkę można zsunąć do niewiarygodnych rozmiarów 209cm x 150cm x 243cm!
Wybrana lokalizacja to atrakcyjne tereny dawnej Stoczni Gdańskiej, na których powstaje nowa dzielnica MŁODE MIASTO. Niegdyś KOLONIA ARTYSTÓW, aktualnie stanowi miejsce wielu działań artystycznych, imprez i inicjatyw. Hale postoczniowe z łatwością przekształcane są w wielofunkcyjne przestrzenie, w których powstają pracownie artystyczne, hale koncertowe czy galerie.
Zachowana postindustriana infrastruktura buduje szczególny klimat tego miejsca ale też stwarza możliwości utworzenia mobilnego – elastycznego KOMPLEKSU jednostek mieszkaniowych, nawiązującego do dawnej kolonii artystów. Wprowadzenie lekkiej formy mieszkaniowej w istniejącej przestrzeni jest w naszym odczuciu działaniem upcyclingowym, zmierzającym do podniesienia walorów przestrzeni publicznej poprzez pojawienie się lokatorów/mieszkańców a nie tylko “użytkowników” terenu.
Zaprojektowane przyłącza do sieci wodno kanalizacyjnej, rozstawione wzdłuż istniejących szyn, stanowią niezależne elementy małej architektury (zielnik/ławka/oświetlenie). Tworzą ciąg pozwalający na, w dużym stopniu, dowolne rozmieszczanie jednostek mieszkaniowych i pozwalają na kontrolowanie ich gęstości oraz tworzenie odcinków o charakterze ULICZEK. Łatwy transport jednostek pomiędzy przyłączami a halą magazynową umożliwia maksymalną wydajność użytkowania modułów (przy dużym zainteresowaniu powstaje ulica mieszkaniowa – przy niewielkim, przytulny szereg kilku domów).
MAŁY DOM NA SZYNACH to połączenie drewna klejonego z konstrukcją z profili stalowych oraz najcieńszą dostępną izolacją Aerogel Spaceloft, której dziesięciomilimetrowa warstwa zapewnia komfort użytkowania pomieszczenia. Elementy funkcjonalne umieszczone są w warstwach ścian jednostki. Umożliwia to wykorzystanie tej samej przestrzeni na różne sposoby w zależności od zmieniających się potrzeb w ciągu cyklu dziennego.
W nocy większą część pomieszczenia zajmuje łóżko o wymiarach 190 cm x 75cm. Śniadanie można zjeść w przy wysuwanym spod blatu kuchennego stoliku. Siedzieć i wypoczywać na kanapie będącą połową łóżka. Wysuwany stolik dodatkowo stanowi przedłużenie blatu roboczego w części kuchennej. Do pracy przewidziany jest blat umieszczony w ścianie przy wejściu. Krzesło projektu Ricardo Blanco, Silla Plaka, to pomysł na krzesło o minimalnej grubości, dla którego zaprojektowaliśmy mocowanie ścienne.
Kluczowym elementem jest maksymalne wykorzystanie powierzchni ściany oraz warstw z których się składają. Użyte ekspandory – gumowe naciągi, umożliwiają umieszczenie w ścianie przedmiotów przekraczających wymiary wnęki. Półki w ścianie stanowią modułowe rozwiązanie nie wymagające dodatkowych elementów mocujących. Zawiasy i mocowania wszystkich elementów wspornikowych uwzględnionych w projekcie, a także zewnętrzny uchwyt do przypinania roweru, mocowane są bezpośrednio do stalowych profili konstrukcji.
Dom wyposażony jest w alternatywne źródła zasilania. Po rozsunięciu, środkowa część dachu pokryta jest matą fotowoltaiczna, mająca za zadanie zmniejszanie zapotrzebowania na energię pobieraną z zewnątrz. Okna modułów mocowane są na stałe dzięki czemu mogą mieć niski współczynnik przenikania ciepła. Część wejściowa składa się z czterech niezależnie otwieranych/uchylnych elementów dających możliwość wietrzenia pomieszczenia.