Willa K340 znajduje się w pięknej przyrodniczej i rekreacyjnej okolicy, sąsiadującej z wydmami i plażami niedaleko Hagi w Holandii. Projekt domu pracowni François Verhoeven Architect jest zgodny z miejscowymi planami i ma układ wielopoziomowy, który dostosowuje się do kształtu wzgórza. To tworzy dynamiczne powiązanie między krajobrazem a architekturą. Wejście znajduje się niżej przy drodze, podczas gdy salon umieszczony został wyżej na wzgórzu.
villa k340
Lokalizacja: Haga, Holandia
Projekt: François Verhoeven Architect
Architektura krajobrazu: Biotoop tuinen
Wykonawca: Archibald b.v.
Konstrukcja: IBVreeswijk
Inżynieria: Mobius Consult
Zdjęcia: François Verhoeven
villa k340
Dzielnica Vroondaal w miejscowych planach posiada wyznaczonych kilka obszarów mieszkalnych. Budynek projektu holenderskich architektów znajduje się w jednym z nich, gdzie zapisy pozwalają na budowę nowoczesnych willi na terenach sztucznie ukształtowanych wzniesień. Projekt architektoniczny charakteryzuje się kompozycją dwóch przenikających się brył – drewnianej oraz jasnej, pokrytej tynkem wapiennym. Naturalne materiały, w ich najsurowszej formie, kontrastują z podziałami elewacji i smukłymi aluminiowymi ramami okiennymi. Wieczorem tworzy to niemal magiczny obraz, gdy światło przenika przez szczeliny między elementami drewnianej fasady, która stanowi elewację frontową domu.
Duże drzwi obrotowe, które w zamkniętej pozycji licują się z elewacją, nadają prywatności przestrzeni wejściowej. Z centralnie usytuowanej klatki schodowej można szybko i łatwo dostać się wszystkich pomieszczeń rozmieszczonych na kolejnych piętrach, które są stale w zasięgu wzroku. Willa K340 została starannie zaprojektowana z płynnymi przejściami między wnętrzem a przestrzenią zewnętrzną, okładzinami ścian i posadzek oraz ukrytymi za okładziną i tynkiem ramami okien. Fasada drewniana praktycznie pozbawiona jest detalu. W obrębie ścian tynkowanych okna są cofnięte, co pozwala na podkreślenie rzeźbiarskich konturów formy architektonicznej. Okna od podłogi do sufitu bez ościeżnic i progów zostały wkomponowane we wnętrze, płynnie łącząc się z ścianami.
Zlokalizowany w Hadze dom ogranicza zapotrzebowanie na energię do minimum, dzięki zastosowaniu potrójnego szklenia, pompy ciepła, zrównoważonej wentylacji oraz małych okapów zapewniających cień latem i wpuszczających światło zimą. Panele słoneczne na dachu nie są widoczne ze względu na ścianki attykowe. Garaż, zintegrowany z projektem architektonicznym ma zielony dach, który podobnie jak ogród, zaprojektowany i zagospodarowany został przez biuro Biotooptuinen. Organiczny naturalny ogród z oczkiem wodnym podkreśla ogólną estetykę i uzupełnia nowoczesny design domu.